Irak'ta kadın bombacılar zamanı
Irak'ka ABD ordusuna karşı silahlanan kadın sayısı gün geçtikçe artıyor.
Irak'ta 2004 yıllarının başından bu yana ülkenin dört bir yanında görülen şiddet düzeyinin düşmesine rağmen, Arap militanlar tarafından intihar saldırganı olarak yetiştirilen kadınların düzenlediği saldırıların sayısında olağanüstü artış var.

ABD ordusunun verilerine göre, Irak'ta 2007 yılında kadınlar 8 intihar saldırısı düzenledi. Bu yıl 23 saldırı yapıldı. Kadınlar aylardır Irak'ta yaklaşık 60 kişinin ölümüne, 250 kişinin yaralanmasına neden oldu.

İNTİHAR BOMBACILARI TECAVÜZ KURBANI

Iraklı kadınlar, ABD ve Irak güçlerine yönelik kızgınlıklarını dile getiriyor. Iraklı bir kadın, ''Amerikalılar kocamı aldı. Evimizi yıktı. Hiçbir şeyimiz kalmadı. Allah'ın lütufuyla yaşıyoruz. Sessiz kalmayacağız, bombalar dahil her şeyi kullanarak cevap vereceğiz'' diye konuştu.

Diyala bölge konseyinin güvenlik komitesi üyesi Seja Aziz, bazı kadın ya da genç kızların aileleri tarafından El Kaide örgütünün kollarına atıldığını kaydederken, ABD ordusu kadın intihar saldırganlarının tecavüz kurbanları olduğunu belirtiyor.

Kadın intihar bombacıları militanlara taktik avantajlar sunuyor. Patlayıcılar Iraklı kadınların giydiği kara çarşafın altında kolayca saklanıyor ve Arap kültürü normları, erkek korumaların kadınların üstlerini titizlikle aramalarını zorlaştırıyor.
06-08-2008, Çarşamba

AA