Ruanda'daki soykırım raporu Fransa'yı karıştırdı1994 yılında 800 bin kişinin katledildiği Ruanda soykırımına ilişkin bağımsız komisyon raporu, Fransa'yı karıştırdı. Fransız hükümeti, raporun tarafsızlığını ve meşruiyetini tanımadıklarını açıklarken, dönemin Dışişleri Bakanı Alain Juppe, raporu 'düzmece' bir metin olarak yorumladıGeçtiğimiz gün Ruanda'da açıklanan raporda, Fransa'nın 1994 soykırımında doğrudan rolü bulunduğu, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand başta olmak üzere birçok üst düzey siyasetçi ve askerin soykırım suçlusu olduğu ifade edilmişti.
Fransız basını ise raporda Fransa'nın suç ortaklığına dair çok güçlü kanıtlar bulunduğunu vurguladı. Sivil toplum örgütleri, soykırımda rolü olan Fransız yetkililerin yargılanmasını istedi.
Fransız hükümeti adına Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, Fransız siyasetçi, asker ve diplomatlara yöneltilen suçlamaların kabul edilemez olduğu belirtildi. Raporun bağımsız olmadığını savunan bakanlık sözcüsü, Komisyon'un Ruanda hükümeti tarafından oluşturulduğunu söyledi. Savunma Bakanlığı ise raporun tarafsızlığını ve meşruiyetini tanımadıklarını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 1994 soykırımında Fransız ordusunun izlediği politikayla ilgili her türlü sorumluluğu üstlendiklerini vurguladı.


Dönemin Dışişleri Bakanı Alain Juppe, raporu 'kabul edilemez bir düzmece' metin olarak niteledi. Juppé, raporla ilgili kendi resmî sitesinden yaptığı açıklamada, "Tarihi yeniden yazmaya yönelik sinsi bir girişime tanıklık ediyoruz. Fransa, soykırımcılarla işbirliği yapmış bir aktör olarak sunulmak isteniyor." ifadelerini kullandı. Juppe, Ruanda'da soykırımın yaşandığı 1993-1995 arasında Dışişleri Bakanlığı görevini yürüttüğünü ve bu süre içinde Ruanda'da tarafların uzlaşma sağlaması için elinden gelen her türlü çabayı gösterdiğini savundu.
Ermenilerle ilgilenen Paris Ruanda'yı da soruşturmalı

Ruanda Adalet Bakanı Tharcisse Karugarama, raporun bir yargılama süreci için temel teşkil ettiğini ve suçlanan Fransız siyasetçilerin ve ordu mensuplarının yargılanması için Fransız yargı makamlarıyla işbirliği yapacaklarını duyurdu. Ruandalı bakan, Fransız meslektaşı Rachida Dati ile konuyu görüşeceğini de sözlerine ekledi. Sivil toplum örgütleri ise Ruanda Komisyonu'nun raporuna destek verdi. 1994 Soykırımı mağdurlarının temsilcisi konumundaki Ibuka Derneği'nin başkanı Théodore Simburudari, Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili yasayı hatırlatarak, "Başka ülkelerin sakinleriyle ilgili harekete geçebilen Fransa, bu konuyla ilgili suçlanan kişilere karşı soruşturmayı açan ilk ülke olmalıdır." dedi. Ibuka Derneği'nin Başkanı, sorumluların cezalandırılmasını ve mağdurlara tazminat ödenmesini istedi. Survie isimli sivil toplum örgütü ise 1994'ten bu yana, soykırım suçlularına destek veren Fransız sorguluların yargılanması için çabaladıklarını belirterek, konunun üstünü örtmeye çalışan hükümeti kınadıklarını duyurdu. 1998'de Fransız Meclisi'nden bir heyetin Fransız yetkililerin 1994 soykırımındaki rolünü ortaya koyan bir rapor hazırladıklarını, ancak raporun arkasının gelmediğini hatırlattı. Dernek yetkilileri, Ruanda'da açıklanan raporun ardından Fransız Meclisi'nin yeni bir heyet oluşturarak konuyu incelemesi gerektiğini savundu.
Fransa, Lahey'e çıkarılabilir
Konuya Fransız basını da geniş yer ayırırken, raporun birçok gazetede birinci sayfadan duyurulmaması dikkat çekti. Le Monde Gazetesi, raporun iki ülke arasındaki diplomatik gerginlik nedeniyle tarafsızlığı tartışılsa da, çok güçlü delillere dayandığını vurguladı. Fransız askerlerinin gerçekleştirdiği iddia edilen silah temini, adam öldürme, tecavüz gibi birçok suçlamanın, isim, mekân ve tarihlerin çok net verildiği görgü tanığı ifadelerine dayandığı ifade edildi. Raporda suçlanan Fransız siyasetçilerin Lahey Uluslararası Adalet Divanı'nda yargılanmaları için hiçbir engel bulunmadığını belirtti. Rapordaki uluslararası mahkemelere bireysel başvuru çağrısını hatırlatan gazete, Lahey mahreçli haberinde Fransa'nın Adalet Divanı'nda yargılanması için hiçbir 'teorik' engel bulunmadığını yazdı. Le Monde, Fransız yargı makamlarının da sorumluların mahkemeye çıkartılabilmesi için işbirliği yapması gerektiğini vurguladı.

ZAMAN