Toronto Türk Festivali'nde 100 bin ziyaretçi rekoru

Kanada Türk Dostluk Vakfı tarafından düzenlenen geleneksel 3. Toronto Türk Festivali, 100 bin ziyaretçi sınırını aşarak yeni bir rekor kırdı.


2 ile 3 Ağustos'ta kent merkezinin kalbi Yonge ve Dundas meydanında gerçekleştirilen festivalde, zengin Türk kültürü, müziği, sanatları ve mutfağından mükemmel örnekler sunuldu.
Kanada'nın City TV, Sun TV, Global TV, Rogers TV, OMNİ TV'leriyle Ebru TV, festivali ekranlara taşıdı. Osmanlı sultanı, Nasreddin Hoca, Hacivat ve Karagöz, şerbetçi, bindallı, sünnet çocuğu ve çeşitli folklor kıyafetlerinde dolaşan gönüllülerle birlikte veya kıyafetleri bizzat giyerek bol bol fotoğraf çektiren Kanadalılar, doyasıya eğlendi, canlı Türk müziği ile coştu, dans etti. Toronto Polis Şef Yardımcısı Tony Warr, yaptığı konuşmada Kanada'nın çok kültürlü hayatına kazandırdığı değerlerden dolayı Türk toplumuna teşekkür etti. Türkiye'yi güzel bir biçimde tanıttığı için festival organizatörü Türklere sevgi ve teşekkürlerini dile getiren Warr, Kanadalı Türkleri polis olmaya çağırdı. Atatürk'ün resmi altında konuşmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Toronto Belediye Encümen Üyesi Michael Thompson ise Türkleri Toronto'nun çok kültürlü hayatına 3 yıldır taşıyan Kanada Türk Dostluk Vakfı'na minnettarlığını bildirdi. Festivalin sonsuza kadar devam ettirilmesi temennisinde bulunan Thompson, "Bu muhteşem atmosferin oluşmasına katkıda bulunanları alkışlıyorum. Türkiye'yi ve Türkleri onlar sayesinde çok sevdik. Bu etkinlik Kanadalılar için gerçek Türkiye'yi hissetmek anlamına geliyor." dedi. Festival koordinatörlerinden Mehmet Gül, festivalden elde edilen gelirin Toronto'daki ilk Türk okulu Nil Academy'ye bağışlandığını ifade etti. Gül, festivalin gelecek yıl üç güne çıkarılacağını ve ilk defa Türk yürüyüşü de gerçekleştirileceğini söyledi. Toronto, Cihan

ZAMAN