VAN’da Demokratik Toplum Partisi ve İnsan Hakları Derneği yaptıkları açıklamayla, DTP İl Başkanı İbrahim Sunkur ve DTP Gençlik Meclisi Üyesi Abdulvahap Turan’ın tutuklanmalarını kınadı. DTP Parti Meclis Üyesi Cemal Coşkun, 8 Mart dünya kadınlar günü ve 21 Mart nevruz öncesi böylesi bir tutuklamanın olmasının düşündürücü olduğunu söyledi. İnsan Hakları Derneği Van Şube Başkanı Cüneyt Caniş, mevcut durumun bir partiyi adliye koridorlarına mahkum etmeyi amaçladığını belirtti.

Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nden 30 kişilik ekibin, Demokratik Toplum Partisi (DTP) İl Başkanlığı’na pazar akşamı düzenlediği operasyonda İl Başkanı İbrahim Sunkur’un da aralarında bulunduğu 3’ü kadın 20 kişi gözaltına alınmıştı. Emniyetteki sorgularının ardından mehkemeye sevkedilen 20 kişiden İl Başkanı İbrahim Sungur ile DTP Gençlik Meclis Üyesi Abdulvahap Turan, tutuklanarak cezaevine konuldu.

DTP Parti Meclisi Üyesi Cemal Coşkun, parti binasında düzenlediği basın toplantısında, tutuklama kararlarının demokrasi ve insan haklarına aykırı olduğunu söyledi. Coşkun, 8 Mart dünya kadınlar günü ve 21 Mart nevruz öncesi böylesi bir tutuklamanın olmasının düşündürücü olduğunu belirterek, “İl başkanımızın ve meclis üyemizin tesadüfen tutuklanmadıklarına inanıyoruz. İl Başkanı Sunkur’un örgüt üyesi olmaktan tutuklandığı söylendi. Böyle bir gerekçenin ileri sürülmesi son derece gülünçtür” dedi.

Sanat Sokağında bazı sivil toplum örgütü ve dernek temsilcilerinin katılımıyla bir basın açıklaması yapan İnsan Hakları Derneği Van Şube Başkanı Cüneyt Caniş ise, son dönemlerde bir siyasi parti olan DTP’ye yönelik baskıların arttığını, bu baskıların tutuklamalarla devam ettiğini söyledi. Caniş, “Mevcut durum siyasi bir partiyi adliye koridorlarına mahkum etmeyi amaçlamaktadır” dedi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı basın açıklaması olaysız sona erdi.