Irak Seçim Komisyonu, milletvekillerinin yeni seçim yasasını oylamasındaki gecikme nedeniyle ekim ayında yapılması planlanan vilayet seçimlerinin yapılamayacağını açıkladı.

Bağımsız Seçim Komisyonu İdari Direktörü Kasım El Abudi, "Ekim'de seçimlerin yapılması imkanını yitirmiş olduğumuzu sizlere doğrulayabilirim" ifadesini kullandı.
Irak parlamentosu, milletvekillerinin yeni seçim yasası üzerinde anlaşamamaları üzerine dün gelecek aya kadar oturumlarına son vermişti.
Parlamento Başkanı Mahmud El Meşhedani, milletvekillerinin 9 eylülde yeniden toplanacaklarını belirtmiş, seçim yasasıyla ilgili görüşmelerin sürmesi için bir komite kurulması talimatı vermişti.
Irak parlamentosu, Kerkük'ü de ilgilendiren yerel seçim yasasıyla ilgili oylamayı iki kez ertelemişti.
Kerkük'ün geleneksel başkentleri olduğunu iddia eden Kürtler, kentin kendi bölgelerine katılması yönünde ısrar ederken, Arap ve Türkmenler kentin merkezi hükümetin denetiminde olmasını istiyor.
Bu arada Irak'ta ABD karşıtı radikal Şii din adamı Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu milislerinin bundan sonra silah taşımayacağı bildirildi.
Sadr'ın sözcüsü Salah El Ubeydi, Mehdi Ordusuyla ilgili daha sonraki kararların Amerikan birliklerinin uzun dönemde Irak'taki statüsüne bağlı olacağını ifade etti


Kaynak : GünceLHaber