Nefise ve Ahmet Şenel, yaklaşık 6 yıl önce Amerika macerasına atılan bir çift.

Ahmet Şenel'in asıl mesleği mimarlık. Ancak 6 buçuk yıl önce eşiyle birlikte Amerika'ya gelip New York'ta bir dükkan açan Şenel, şimdilerde kendini Manhattan'ın en çok rağbet gören terzilerinden Nefise Şenel'in ''çırağı'' olarak görüyor. "Terzilik mesleğim değil" diyen Ahmet Şenel şöyle devam ediyor: "Ama mimar olduğum için ölçmeyi, biçmeyi iyi beceriyoruz. Ölçü işlerini hanım bana veriyor, tabii yardımcı oluyorum."
Çoğunlukla gelinlik, gece elbiseleri, erkek takımları ve smokinler üzerinde çalışıyor ikili. Müşterilerin çoğu bayan. Nefise Şenel Türkiye'deki bayanların terzilikten iyi anladığını söylüyor. Şenel "Terzilik yapmasalar bile herkes kendi işini görür. Ama burada insanlar bir düğmesini dahi dikmiyor," diyor. Nedeni Amerikalıların yoğun çalışma temposu. Nefise ve Ahmet Şenel'e göre, Amerika'da başarılı olmanın temelinde de bu yatıyor. Şenel şöyle devam ediyor: "Amerika'da başarılı olmak o kadar kolay değil.
Çünkü burada Amerikalılar da çok çalışıyorlar. Ben onu gördüm ve çok şaşırdım. Sabah 5 buçukta apartmanda herkes ayakta.
Türkiye'de böyle değil, Türkiye'de hayat çok yavaş görünüyor buradan bakınca."
Haftanın 6 günü çalışan çiftin Guatemala'dan Nepal'e kadar birçok ülkeden müşterisi var. Nefise ve Ahmet Şenel, New York'ta farklı kültürlerle bir arada bulunmaktan çok memnun. Ahmet Şenel, "Kesinlikle burada biz, Türk ve Müslüman olduğumuz için en ufak bir eleştiri almadık. Hatta bayramlarda biz dükkanı açıyoruz diye bizi eleştirdiler, siz nasıl Müslümansınız, neden kapatmıyorsunuz dükkanı diye. Çoğu da Türkiye'yi görmüş. Bizi çok seviyorlar. Bizim Yunanlı komşularımız, dostlarımız var.
Yunanlının kızı bizim torunumuz gibi, çok seviyoruz," diye konuşuyor.
Amerika'da herkesin eşit haklara sahip olduğunu, dürüst olduğunuz sürece hiçbir sorun yaşamayacağınızı vurgulayan çift, Amerikalılardan çok şey öğrenilebileceği görüşünde. Ahmet Şenel şunları söylüyor: "Türkiye'de hiçbir mimar gelip de eşinin dükkanında yardımcılık yapamaz. Etraftan kınarlar. Büyük bir iş sahibiyseniz küçük bir iş yapamazsınız. İnsanlar eleştirirler sizi hor görürler. Ama burada öyle değil, burada çalışmak en şerefli iş, kutsal bir iş." Nefise Şenel ise "Bazen buraya müşteriler geliyor, kartını bırakıyor. Ben şaşırıyorum, bir şirketin üst düzey yöneticisi. Ama anlamazsınız o bey içeri girdiğinde, ne giyiminden ne tavrından. Çok mütevazi," diyor.
Türkiye'nin daha başarılı olduğu konuları da vurgulamadan geçmiyorlar. Yine de Amerika'da yaşamın Türkiye'de tahmin edildiği kadar kolay olmadığını savunan Nefise ve Ahmet Şenel için New York macerası toz pembe başlamamış. Türkiye'ye bir vize onayı için gittiğini anlatan Ahmet Şenel, "Maalesef Türkiye'de Amerikan konsolosluğu hem E2 vizemi, hem de turist vizemi iptal etti.
Bugün git yarın gel diye bizi 3 yıl oyaladılar." diyor. Amerika'da en büyük sorunun yalnızlık olduğunu söyleyen Nefise Şenel de dükkanı çocuklarının ve torununun resimleriyle süslemiş. Nefise ve Ahmet Şenel, Türkiye'ye gidip gelebildikleri sürece Amerika'da kalmayı planlıyor. Dükkanın vitrininde duran Amerikan ve Türk bayrakları da karı kocanın iki ülkeye bağlılıklarının bir simgesi gibi.


Kaynak : GünceLHaber