Pervez Müşerref azil kıskacında

Pakistan'daki koalisyon hükümeti ortakları, Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in azil sürecinin başlatılması konusunda görüş bir-liğine vardı.


Pakistan'da, hükümet ortakları Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in azledilmesi konusunda anlaştı. Hükümeti oluşturan iki büyük parti, günlerdir süren görüşmeler sonunda devlet başkanının görevi sırasındaki icraatlarına dair suçlamaların meclise havale edilmesine karar verdi. Hükümet, bu konunun görüşülmesi için meclisi 11 Ağustos'ta toplantıya çağırmıştı; ancak önergenin bu tarihte görüşülüp görüşülmeyeceği belli değil. Partiler şimdi azil önergesinin içeriğini ve sürecin nasıl işletilebileceğini görüşüyor. Azil konusunda ısrarlı olan Navaz Şerif, Müşerref'in geçen yıl 60'tan fazla üst düzey yargıcı görevden almasının anayasaya aykırı olduğu savıyla, devlet başkanının azledilmesini istiyor. Önergenin meclis oturumunda görüşülmesi için milletvekillerinin yarısının imzası gerekiyor. Bu sağlanırsa, meclis başkanı, Müşerref'ten savunma yapmasını isteyecek. Ardından da oylama yapılacak.
Müşerref'in geleceği ve geçen sonbaharda görevden aldığı Yüksek Mahkeme yargıçlarının göreve iadesi konusu, Asıf Ali Zerdari liderliğindeki Pakistan Halk Partisi (PPP) ve Navaz Şerif liderliğindeki Pakistan Müslüman Birliği (PML) arasındaki koalisyon için kilit siyasi öncelikler arasındaydı. Navaz Şerif, Zerdari'nin bu meselelerle ilgili harekete geçmekte acele etmemesi üzerine hükümetten ayrılarak, 9 bakanını geri çekti. Başbakan Yusuf Rıza Gilani ise istifaları kabul etmeyerek, Müşerref'in azledilmesi ve Yüksek Mahkeme yargıçlarının görevlerinin başına dönmeleri için gerekli yasal düzenlemeleri yapacağını açıkladı. Müşerref, konu hakkında bir açıklama yapmadı. Ancak önceki açıklamalarında hakkında azil talebiyle soruşturma başlatılmasındansa, istifayı tercih edeceğini söylemişti. Müşerref'in desteklediği partiler şubattaki seçimde yenilgiye uğramıştı. 1999'da kansız bir darbeyle Devlet Başkanlığı koltuğuna oturan Müşerref, siyasi göreviyle birlikte yürüttüğü Genelkurmay Başkanlığı'ndan da geçen yıl ayrılmıştı.
Pekin'e gitmekten vazgeçti Pakistan siyasetinde azil hareketliliği yaşanırken, Müşerref'in Pekin'e gitmeyeceği açıklandı. Çin'deki Olimpiyat törenine Başbakan Gilani katılacak. Müşerref'in azil sürecinin, ABD'nin Taliban ve El Kaide ile mücadele konusunda Pakistan üzerindeki baskıları artırdığı bir döneme denk geldi. Gilani, geçen hafta Amerika'da George Bush ile bir araya gelmişti.

ZAMAN