+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Neanderthal adamı niçin dünyadan silindi?

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Neanderthal adamı niçin dünyadan silindi? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375454

  ? Neanderthal adamı niçin dünyadan silindi?

  Neanderthal adamı niçin dünyadan silindi?


  Günümüzden yaklaşık 30.000 yıl önce dünyadan silinen Neanderthal adamı, insanın evrimsel gelişiminin bir parçası değildi. Ama maymundan çok insana benzeyen bu yaratık, yüzbinlerece yıl boyunca dünyamızda varolmuştu.  Hırvatistan’da bulunan fosil üzerinde yapılan DNA incelemeleri insanlık tarihine ışık tutuyor.
  Neanderthal adamı niçin yok oldu? Bu ilkel insan, bizim atalarımızla çiftleşiyor muydu? Yoksa onları ortadan kaldıran bizim atalarımız mıydı?


  Günümüzden yaklaşık 30.000 yıl önce dünyadan silinen Neanderthal adamı, insanın evrimsel gelişiminin bir parçası değildi. Ama maymundan çok insana benzeyen bu yaratık, yüzbinlerece yıl boyunca dünyamızda varolmuştu.

  1856 yılında Duesseldorf yakınlarındaki Neander vadisinde ilk defa bu türün kemikleri bulunalı beri, Neanderthal adamı konusunda antrolopologlar pek çok teori ürettiler. Bu türe ‘Neanderthal’ adamı adı verilmesinin nedeni de Neander vadisinin adından gelmektedir.

  Fosil bulgularından ve karbon testlerinden anlaşıldığı kadarıyla Neanderthal adamı ilk olarak 300.000 yıl önce Avrupa’da görüldü. Yaklaşık 50.000 yıl önce homo sapiens türnün, yani modern insanın atasının Avrupa kıtasına gelmesinden sonraysa Neanderthal soyu tükenmeye başladı. İnsan ve Neanderthal adamı adlı türün yaklaşık 20.000 yıl boyunca aynı gökyüzü altında yaşamış olması, tıpkı dinozorların dünyadan yok olması gibi bir gizemi beraberinde getiriyordu: Acaba Neanderthal ırkını yok eden bizim atralarımız mıydı? Yoksa insan soyuyla çiftleşen Neanderthal insanı genetik dönüşüm neticesinde mi dünyadan silinmişti?

  Hırvatistan’daki Vendija kenti yakınlarındaki bir mağarada bulunan tahminen 38.000 yaşındaki Neanderthal kemiği üzerinde yapılan DNA testleri bu soruların cevaplarına dair yeni ipuçları getirdi.

  Anlaşıldığı kadarıyla Neanderthal insanı asla insanlarla çiftleşmedi. Bu iki türü birleştiren herhangi bir genetik ortaklık görünmüyor. Ve daha önemlisi, yok oluşlarından kısa bir süre önce Neanderthal popülasyonu o kadar azalmıştı ki sayılarının 10.0000’den daha fazla olduğu tahmin edilmiyor.

  Mitokondri adı verilen DNA içindeki küçük parçacıklar kalıltım yoluyla anne tarafından geçiyor. Neanderthal kemiği üzerinde 30’dan fazla yapılan DNA testinin hiç birinde hücre içindeki mitokondri modern insanın hücre yapısındaki özellikleri taşımıyor.

  İşin garip noktası şu ki, Neanderthal adamının hücre yapısı kesinlikle şempanze ve maymunumsu tür özellikleri de taşımıyor. Arkeolojik bulgular, Neanderthal gruplarının home-sapiens (yani modern insan) gruplarıyla aynı coğrafyalarda yaşamış olduğunu kesin olarak gösteriyor. Bu iki farklı tür arasındaki temasın ne şekilde ve nasıl gerçekleştiğine dair günümüze ulaşan bir veri yok. Acaba bu iki tür birbirine düşmanca mı yaklaşıyordu? Aralarında savaş olmuş muydu?

  Max Planck Institute’ta çalışan araştırmacı Dr.Adrain Briggs, Neanderthal türünün tümüyle yok olmadan önce sayılarının çok azaldığını belirterek sayıca az popülasyon türlerinin her zaman yokolmaya yakın olduğunun altını çiziyor. Azalan popülasyon sayısı, biyoloji ve antropoloji bilimlerinde daima ‘kötü giden bir şeylerin habercisi’ olarak nitelendirilmekte.

  İKİ TÜR ARASINDAKİ GENETİK FARKLAR

  Neanderthal adamı:

  Ağır bir çene kemiği ve kalın kaş yapısı nedeniyle adeta steroid almış bir rugby oyuncunsa benzer. Kuvvetli ve geniş bir göğüs kafesine sahipti ve güçlü kaslarıyla bir arada düşünüldüğünde bu türün oldukça güçlü bir fiziksel yapıya sahip olduğu söylenebilir.

  Taştan yapılmış alet ve silahlar kullanan Neanderthal adamı ateş yakmayı da bilir ve ölülerini gömerdi. Boyunlarındaki kemik yapısı, Neanderthal adamının konuşma yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor. Ama büyük olasılıkla gelişmiş bir lisanı yoktu. Kalın sırt yapısı ve kısa kaburga kemikleri sayesinde soğuk hava koşullarına çok iyi uyum sağlayabiliyordu. Avrupa’dai buz çağı boyunca hayatta kalabilmesi, muhtemelen bu ‘soğuğa dayanıklılık yeteneği’ sayesinde mümkün olabilmişti.

  Modern insan

  İnce bir çene kemiği ve kaş hizasındaki kafatası kemiğindeki kemerlerlerin eksik olması nedeniyle, modern insanın yüz yapısı daha yumuşaktır. Göğüs kafesinin aşağıya doğru daralan yapısı sayesinde modern insanın belden aşağısı ile göğsü arasında bel bölgesi daralır.

  Bu vücut yapısı nedeniyle modern insan (homo sapiens) soğuk iklime pek dayanıklı değildir.

  kaynak: Güncel.net


 2. #2
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375454

  Tanımlı Ce: Neanderthal adamı niçin dünyadan silindi?

  Neanderthal adamı hiç de aptal değildi  Modern insan (homo sapiens) ile neanderthal adamının iskelet ve DNA yapıları farklı. Britannica Ansiklopedisinden alınan bu figürlerde de görüleceği gibi, iskelet yapısından yola çıkarak bilim adamları Neanderthal adamının kas ve vücut yapısını bilgisayar ortamında canlandırabiliyorlar.


  Bir Türk bilim adamının insanoğlunun geçmişini araştırma çabaları İngiliz basınında kendine yer buldu.

  Sol taraftaki figürler homo sapiens kafatası yapısını, sağ taraftaki figürler ise Neanderthal adamının kafatası yapısını gösteriyor. Her iki türün beyin hacimleri arasında fark var ama son bulgular Neanderthal adamının hiç de aptal veya geri bir tür olmadığı yönünde

  Hem Guardian hem de Independent gazetelerinde aynı günde yer alan habere göre; Exeter Üniversitesi’nden Deneysel Arkeoloji Master öğrencisi Metin Eren, Neanderthal adamının yapmış olduğu aletlerin son derece gelişmiş olduğuna dikkat çekerek, binlerce yıl önce dünyada yaşamış ve sonra yok olan Neanderthal adamının hiç de aptal bir yaratık olmadığını belirtti.

  Neanderthallerin yapmış olduğu tahta ve taş aletler, o devirde yaşayan Homo Sapienslerin yaptığı aletlerden hiç de geri ve kötü değildi. Homo sapiens türü (yani şimdiki insanın atası) olan türün Neanderthal cinsini yok etmesindeki en önemli faktörün iki türün ‘silahları’ arasındaki gelişmişlik ve etkinlik farkı olduğunu ileri süren teoriler bu aşamada geçerliliğini yitirmiş görünüyor.

  "Bizim yaptığımız araştırma, uzun süredir devam eden ve homo sapiens’in Neanderthal adamından daha ileri olduğu varsayımına dayanan temel yargıyı tartışmaya açıyor” şeklinde konuşan Metin Eren “Neanderthal adamının niçin yok olduğunu arkeologların ciddi bir şekilde araştırma zamanı gelmiştir.” diyor.


  "Teknolojik manada konuşacak olursak, Neanderthallerin yaptığı aletlerin Homo Sapiens’in aletlerinden daha az avantajlı olduğunu söyleyemeyiz. O nedenle Neanderthallerin ‘aptal’ veya ‘geri’ olduğunu düşünmekten vazgeçmemiz gerek” diyen Metin Eren’e göre, Neanderthal adamının homo sapiens’ten ‘farklı’bir tür olduğu açık ama iki tür arasında ‘aklını kullanma’ bakımından bir üstünlük söz konusu değildi.

  25.000 yıl önce dünyadan kaybolan Neanderthal adamı Avrupa kıtasında 300.000 yıl kadar yaşamış ve birkaç değişik buzul çağını atlatmıştı. Modern insanın atası olan Homo Sapiens’in 35.000 yıl kadar önce Avrupa kıtasında yerleşmeye başlamalarından 10.000 yıl sonra ise Neanderthallerin soyları tükendi.

  Exeter Üniversitesi, Dallas’taki Southern Methodist Üniversitesi ve Texas State Üniversitesi’nde yürütülen çalışmalarda Neanderthal adamının yaptığı taş aletler ve silahlar özel olarak inceleniyor.

  "Laboratuarda üç yıl çalıştıktan sonra Neanderthal adamının yaptığı taş aletlerin replikalarını üretebilecek bilgi birikimine ulaştık” diyen Metin Eren’e göre Neanderthal admaının yaptığı bu aletler taş devri insanının yani Homo Sapiens’in yaptığı aletler kadar etkin.

  Journal of Human Evolution dergisinde yayınlanan makale bilim çevrelerinde geniş ilgi uyandırmış görünüyor.  Güncel.net

 3. #3
  Isınan Üye orkan Baktabul'un Çılgını orkan Baktabul'un Çılgını orkan Baktabul'un Çılgını orkan Baktabul'un Çılgını orkan Baktabul'un Çılgını orkan Baktabul'un Çılgını orkan Baktabul'un Çılgını orkan Baktabul'un Çılgını orkan Baktabul'un Çılgını orkan Baktabul'un Çılgını orkan Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2008
  Mesajlar
  40
  Tecrübe Puanı
  22413

  Tanımlı Ce: Neanderthal adamı niçin dünyadan silindi?

  Neanderthal insanı gerçek anlamda yok olmadı ,asimile oldu!
  Resimlenmeye çalışılan örneklerdede görüldüğü gibi traş edip giydirerek büroya sokabiliriz kimse anlamaz

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Sabahat Akkiraz - Niçin Ağlamayım Niçin Gülmeyim Şarkı Sözü
  By candron in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-02-2013, 13:45
 2. Dağ adamı, hasta eder sağ adamı - Atasözleri ve Açıklamaları
  By zeynep in forum Deyimler Ve Atasözleri-Nedir
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-26-2009, 10:03
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-21-2008, 13:37
 4. Vazgeçtim dünyadan-Şebnem Ferah(Vazgeçtim dünyadan şarkı sözü)
  By кıνıяcıк in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-22-2008, 11:49
 5. El Adamı-Yıldız Tilbe(El Adamı Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-12-2008, 17:15

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375