Ruslarla Almanlar Antalya'yı paylaşamıyor

Türkiye'nin önde gelen tatil beldelerine daha fazla Rus turistin gelmesi ve Almanlara nazaran daha fazla para bırakması Türk turizmcileri sevindirirken, Alman medyasını bir hayli kızdırdı.


Almanya'nın önde gelen bulvar gazetelerinden Bild, Türkiye'ye tatile giden Alman turistlerin, Rus turistlerden rahatsız olduğunu yazdı. Daha önce de gündeme gelen konu yeniden alevlendi. Almanlar geçen yıllarda Türkiye'de Rus turistlerin artışından rahatsız olduklarını belirtirken, "Antalya'da çok fazla Rus turist var." ifadelerini kullanmışlardı. Rus medyası da buna karşılık "Antalya'da Rusları sevmeyen çok fazla Alman turist var." şeklindeki haberlere yer vermişti.
Turizm sezonunun tam ortasında Alman medyası yine Rus turistlere yönelik haber yaparak konuyu gündeme taşıdı. Bild gazetesi geniş yer ayırdığı haberine, "Ruslar, Antalya'daki tatilimizi böyle berbat ediyor" şeklinde başlık attı. Haberde, Rus turistler için hakarete varan ifadeler kullanıldı. Almanya'nın en yüksek tiraja sahip gazetesi Bild, Antalya'daki birçok beş yıldızlı otelde, Rus kadınların tatillerini bedavaya getirmek için fuhuş yaptıklarını da öne sürdü.
Haberin alt başlığında "Yiyip, içip dağıtıyorlar, rahatsız ediyorlar." ifadelerini kullanan Alman gazetesi, "Rus turistleri, Almanların değerli tatillerini Türkiye'de, ama özellikle Antalya'da berbat ediyor." diye yazdı. Türkiye'ye bu yılın ilk yedi ayında gelen Alman ve Rus turistlere ilişkin rakamları aktaran Bild'e göre, bu süre zarfında Antalya'ya 1,21 milyon Alman, 1,27 milyon Rus turist geldi. Türkiye'ye geçen yıl toplam 4 milyon Alman ve 2,5 milyon Rus turistin geldiğini kaydeden gazete, Almanların sıklıkla Rus turistlerin davranışlarından rahatsızlık duyduklarını yazdı. Gazete, Türkiye'deki bazı otellerin özellikle Rus turistlerin ihtiyaçlarına göre hizmet verdiklerini ve Almanları görmezden geldiklerini öne sürdü. Bild, Türkiye'ye tatile giden Rus turistlerin, Almanlara göre daha fazla döviz bıraktığını da aktardı

ZAMAN