Tiflis Türkiye'den Destek İstediKafkaslar savaş alanı...Gürcistan ile Güney Osetya arasında başlayan çatışma enerji krizine yol açtı.Tiflis Türkiye'den elektrik istedi.

Dışişleri Bakanlığı, Gürcistan ile Güney Osetya arasında çatışmaya dönüşen olayların endişeyle takip edildiğini bildirerek, tarafları çatışma ve askeri eylemleri durdurmaya ve birbirleriyle doğrudan görüşmeye çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Gürcistan ile Güney Osetya arasında önceki gün başlayan ve dün sabah geniş çaplı bir çatışmaya dönüşen olayların endişeyle takip edildiği, çok sayıda can kaybına ve yaralanmalara yol açan çatışmaların halen devam ettiği belirtildi. Bölgede durumun vahametini koruduğunun anlaşıldığının ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ülkemiz, komşusu ve dostça ilişkiler sürdürdüğü Gürcistan’ın sorunlarının barışçıl yollardan çözümlenmesi gerektiği görüşündedir. Bu görüşlerimizi hem ikili düzeyde, hem uluslararası forumlarda dile getirmekteyiz. Bu çerçevede ülkemiz, bölgesel barış ve güvenliği tehdit edebilecek bu çatışma ortamının itidal, sağduyu ve diyalog yoluyla aşılması ve yeni gerginliklere yol açabilecek adımlardan kaçınılması gerektiğine inanmakta ve taraflara çatışma ve askeri eylemleri durdurarak birbirleriyle doğrudan görüşmeleri yönünde çağrıda bulunmaktadır."


TÜRKİYE DEVREDE

Türkiye, Gürcistan ve Güney Osetya arasında dün başlayan ve bugün Rusya’nın da karışmasıyla savaş boyutuna ulaşan çatışmaların bitirilmesi için devreye girdi.

İstanbul’da bulunan Başbakan Erdoğan, gazetecilerin konuyla ilgili sorularına karşılık “Bu çatışmalar bölge ülkesi olarak önce bizi etkiler. Biz önceliği barış olan bir ülkeyiz. Gürcistan’ın toprak bütünlüğü konusunda bir sıkıntıya girmesini istemeyiz.” açıklamasını yaptı.

‘Bölgede pek çok insanın öleceği bu tür gelişmeler istemeyiz’ diyen Erdoğan, “Dileriz ateşkes uygulanır ve diplomatik yollar devreye girer. Arkadaşlarımız bu konuda girişimlere başladı. Çalışmalar yapılıyor. NATO kendisi durumu zaten değerlendiriyor. Biz de liderler olarak arayacağız” diyerek Türkiye’nin bu konuda devreye girdiğini duyurdu.

aktifhaber