+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Saakaşvili Savaşı Açıkladı

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Saakaşvili Savaşı Açıkladı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  new Saakaşvili Savaşı Açıkladı

  Saakaşvili Savaşı Açıkladı
  Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvivili, ''Rusya ile savaş halinde olduklarını'' açıkladı ve detayları açıkladı.
  Saakaşvili, televizyondan canlı yayınlanan Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya'nın ''Gürcistan topraklarını işgal girişimini uzun süreden beri planladığını'' belirterek, ''İlan ediyorum. Rusya ile savaş halindeyiz'' dedi.

  Saakaşvili, Rusya'nın bugüne kadar sürekli kendilerini tahrik ettiğini belirterek, ''Sağımızdan vurdular suskun kaldık. Solumuzdan vurdular suskun kaldık. Artık yeter, buna son vermek lazım'' ifadesini kullandı.

  Saakaşvili, içinde bulundukları durum ile ilgili halktan gizleyecek bir şeyleri olmadığını belirterek, Gürcistan'ın kaderinin belirlendiği bir dönemde birlik çağrısında bulundu.

  Saakaşvili ayrıca, "Bugün meclisten sıkıyönetim yasasını onaylamasını isteyeceğim" dedi.

  ÖLÜ SAYISI 1500'Ü GEÇTİ
  Saakaşvili, televizyondan canlı yayınlanan Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya'nın "Gürcistan topraklarını işgal girişimini uzun süreden beri planladığını" belirterek, "İlan ediyorum. Rusya ile savaş halindeyiz" dedi.

  Saakaşvili, Rusya'nın bugüne kadar sürekli kendilerini tahrik ettiğini belirterek, "Sağımızdan vurdular suskun kaldık. Solumuzdan vurdular suskun kaldık. Artık yeter, buna son vermek lazım" ifadesini kullandı.

  Saakaşvili, içinde bulundukları durum ile ilgili halktan gizleyecek birşeyleri olmadığını belirterek, Gürcistan'ın kaderinin belirlendiği bir dönemde birlik çağrısında bulundu. Saakaşvili ayrıca, "Bugün meclisten sıkıyönetim yasasını onaylamasını isteyeceğim" dedi.

  Saakaşvili ayrıca 10 Rus savaş uçağını düşürdüklerini söyledi.

  Rusya: "Bin 500 kişi öldü"

  Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da bölgedeki çatışmalarda bin 500 kişinin öldüğünü duyurdu.

  Lavrov, Moskova'daki yabancı gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, Gürcü güçlerinin başlattığı saldırıda şu ana kadar bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, ölü sayısının giderek arttığını belirtti.

  Rusya'nın Gürcistan ile savaş başlatmak için değil barışı korumak için bölgede bulunduğunu belirten Lavrov, Gürcistan'ın Güney Osetya'ya yönelik saldırıda kullanılan hiçbir bölgesinin güvende olmayacağı uyarısında da bulundu.

  30 bin kişi Güney Osetya'yı terketti

  Rusya Başbakan Yardımcısı Sergey Sobyanin, 30 binden fazla insanın Rusya'ya sığınmak üzere Güney Osetya'yı terkettiğini bildirdi.

  Başbakan Yardımcısı, Rusya'nın Güney Osetya'ya insani yardımıyla ilgili Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev başkanlığında düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, son 36 saat içinde 30 binden fazla insanın Rusya sınırını geçtiğini belirtti. Sobyanin, insani durumun çok kötü olduğunu kaydetti.

  Gürcü mevzileri bombalanıyor

  Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'deki askeri bölge ve yerleşim yerlerindeki açık alanda bulunan Gürcü mevzileri, Rus savaş uçakları tarafından bombalanıyor.

  Gürcü mevzilerinden de bombardımana karşı ateş açılıyor. Can güvenlikleri tehdit altında olan bölge sakinleri ise Rus bombardımanı nedeniyle büyük panik yaşıyor. Halk, telaş içinde bölgeden kaçmaya çalışıyor.

  Bu arada Tshinvali yolu boyunca Gürcü birliklerine ait yüzlerce zırhlı araç, tank ve diğer askeri ağır teçhizat hareket halinde bulunuyor.

  Gürcü askerleri Tshinvali'den çıkartıldı mı?

  Rus güçlerinin, Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'den Gürcü askerlerini çıkarttıkları öne sürüldü. Rus Kara Kuvvetleri Komutanı Vladimir Bolderev, Itar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, "Taktik birlikler, Tshinvali'yi Gürcü ordusundan tamamen kurtardı ve Gürcü birliklerini barış gücü askerlerinin bulunduğu bölgenin ötesine göndermeye başladı" dedi.

  Gori kenti de bombardıman altında

  Rus savaş uçakları, bölgenin sınırındaki Gori kentine de bomba yağdırıyor. Kentin dış mahallelerine Rus uçaklarından bombalar atılıyor. Bombardımanda ölen ve ağır yaralanan siviller oldu. Aynı zamanda Gürcü askerlerinden de ölenler ve yaralananlar var. Halk panik içinde kentten kaçmaya çalışıyor. Kentin çıkış yolları sivil araçlara açık bulunuyor.

  Gori kentine atılan bombalardan birinin, bir apartmana isabet ettiği ve olayda ilk belirlemelere göre 2 kişinin öldüğü bildirildi, olayda 3 kişi de yaralandı.

  Rusya: "Barışa razı etme operasyonu"

  Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'daki Rus askerlerinin "sivilleri korumak" için, barışı tesis etme operasyonu yürüttüklerini söyledi.

  Medvedev, Rusya Savunma Bakanı Anatoliy Serdyukov'u kabulünde yaptığı açıklamada, "Barış gücü askerlerimiz ve takviye birliklerimiz, şu anda Gürcü tarafını barışa razı etme operasyonu yapıyor" dedi.

  Rus askerlerinin oradaki nüfusu korumakla görevli olduğunu ifade eden Medvedev, "Onların da şu anda yaptıkları tam olarak bu" diye konuştu.

  Medvedev, Güney Osetya'daki durumun "insani felaket" olduğunu da söyledi. Medvedev, "Bu insani felaketin sorumluları neden oldukları bu durumun sorumluluğunu da taşımak zorunda. Bizim görevimiz bu insani felaketin yol açtığı sonuçları ortadan kaldırmak" dedi.

  Irak'taki Gürcü askerleri dönüyor

  ABD, Gürcistan'ın Irak'ta görevli 2 bin askerinin ülkelerine gönderileceğini söyledi. Amerikan ordusunun sözcüsü Yüzbaşı Charles G. Calio, askerlerin Gürcistan'a gönderilmesi için tüm nakliye seçeneklerinin gözden geçirildiğini belirterek, Gürcü askerlerinin Irak'tan ayrılmasının yakın dönemde etkisinin görüleceğini, ancak uzun dönemde Irak'ın güvenliği üzerinde önemli bir etkisinin olmayacağını bildirdi.

  SON GELİŞMELER...


  - Gürcü askerleri, bir Rus savaş uçağını düşürdü, uçağın pilotu da ele geçirdi.

  - Rus hava kuvvetlerinin, Gürcistan'ın Karadeniz'daki önemli limanı Poti'nin ardından Senaki'deki Gürcü askeri üssünü de bombaladığı bildirildi. Gürcistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Kakha Lomaia, "Rusya, Poti limanını ve Senaki'deki askeri üssü bombaladı. Rusya'nın sivil ve ekonomik altyapıyı bombalamaya başladığı kanısındayız" diye konuştu. Senaki'deki üsle birlikte Rusya, Gürcistan'a ait 4 askeri üssü bombaladı.

  - Gürcistan, Irak'tan 1000 askerini çekip kendi ülkesinde konuşlandıracak.
  - Güney Osetya yönetimi 1400 sivilin öldüğünü açıkladı. Güney Osetya lideri Eduard Kokoeti, "Bu Gürcistan'ın Osetya halkına karşı üçüncü soykırımı" dedi.
  - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Gürcistan'ın Güney Osetya'daki köylerde etnik temizlik yapıldığına dair raporlar aldıklarını söyledi.
  - Rusya, Güney Osetya'daki Gürcü saldırısında 10'dan fazla Rus barış gücü askerinin öldüğünü bildirdi.
  - Rusya'nın Güney Osetya'daki barış gücü askerlerine destek için gönderdiği Rus zırhlı araçları başkent Tshinvali'ye girdi.
  - Rusya, Gürcistan ile hava bağlantısını yarından itibaren kesecek.
  - Gürcistan, Rusya'ya ait 4 savaş uçağının Gürcistan toprakları üzerinde düşürüldüğünü ifade etti.
  - Rus savaş uçakları Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Vaziani üssünü bombaladı. Bombardımanda yaralananlar oldu.
  - Rus savaş uçakları, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e 30 kilometre mesafedeki Marneuli havaalanını bombaladı. Bombardımanda 4 asker öldü. Bombardımana katılan uçaklar, Ermenistan istikametinden Marneuli'ye geldi.
  - CNN'e konuşan Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, "Rusya, bizim topraklarımızda bize karşı savaş halinde" dedi. "Dünden bu yana sürekli Rus bombardımanı altındayız" diyen Saakaşvili, "Özellikle sivil nüfus hedef alınıyor. Rusya topraklarımızda savaş halinde" dedi.
  - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Gürcistan-Osetya çatışmasının savaşa dönüşebileceği uyarısında bulundu.
  - Bush ve Putin durumu değerlendirdi: Çin'de bulunan ABD Başkanı George W. Bush ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in, Gürcistan ve Güney Osetya'da tırmanan çatışmalarla ilgili görüştükleri bildirildi.
  - BM Güvenlik Konseyi, Güney Osetya'daki durumu görüşmek üzere acilen toplanacak.
  - AB, ABD ve AGİT temsilcilerinin, Gürcistan'ın Güney Osetya özerk cumhuriyetinde ateşkesi sağlamaya yönelik girişimlerde bulunmak amacıyla Gürcistan'a gideceği açıklandı.
  - Gürcü birliklerinin geniş kapsamlı harekat başlattığı ayrılıkçı Güney Osetya'nın lideri Eduard Kokoeti, "Rusya'dan güvenliğimi sağlamasını talep ediyorum" dedi.
  - Rus hava kuvvetlerinin, Gürcistan'ın Karadeniz'daki önemli limanı Poti'yi bombaladığı bildirildi.
  - Rus İnterfaks ajansı, Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'nin kent merkezindeki kontrolün yerel güçlerde olduğunu ancak kentin güney tarafındaki dış bölgelerde Rus ve Gürcü arasındaki çatışmaların devam ettiğini duyurdu.

  Poti limanı kullanılamaz halde: 6 ölü, 30 yaralı

  Rusya'ya ait savaş uçaklarının Gürcistan'ın önemli stratejik yerlerini bombardımanı sırasında isabet alan Poti limanının kullanılamaz hale geldiği bildirildi.

  Dün gece Rus savaş uçaklarının hedefi olan Poti limanı ciddi hasar gördü ve kullanılamaz hale geldi. Poti limanında 6 kişinin öldüğü, 30 kişinin yaralandığı belirtildi.

  Bryza bölgeye gidecek

  Son gelişmelerin ardından, ABD'nin Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Dışişleri Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Matt Bryza'nın birkaç gün içinde bölgeye gitmesi bekleniyor.

  Bryza'nın bölgeye özel temsilcisıfatıyla değil, "zaten bu alanda çalışan bir isim olarak" gitmesi söz konusu. Türkiye'nin de içinde bulunduğu bir alandan sorumlu olan Bryza'nın, Avrupa Birliği ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nıda içeren ortak bir misyonun parçası olması öngörülüyor.

  Ancak krizin giderek derinleştiği ve Pentagon'un, bölgedeki 2 bin Amerikalının tahliyesinin yollarını araştırdığı sırada Bryza'nın şimdilik Washington'dan durumu idare etmesi öngörülüyor. Öte yandan, Irak'ta 2 bin kadar asker bulunduran Gürcistan, Pentagon'dan, bu askerlerin Irak'tan Gürcistan'a hava yoluyla taşınmasında ABD'nin yardım etmesini istedi.

  Washington'daki gözlemciler, Rusya ile Gürcistan arasında, Gürcistan'ınGüney Osetya bölgesindeki ayrılıkçılar tarafından başlatıldığı önesürülen çatışmaların, Gürcistan'ın NATO üyeliği yoluna girmesinden hoşnutsuz olan Rusya'dan kaynaklandığı görüşünü işliyor.

  UZMANLAR NE DİYOR?

  Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Kafkasya Uzmanı Hasan Kanbolat, savaşın büyüme olasılığının zayıf olduğu görüşünde. "Bu savaşın büyüme olasılığı zayıf, çünkü ne ABD ne de AB böyle bir savaşın çıkmasını istemiyordu" diyen Kanbolat, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin geçen mart ayında Washington'dan istediği "savaş için açık desteğe" karşılık bulamadığını, çünkü Batı'nın Gürcistan üzerinden Rusya ile sıcak çatışma ortamına girmek istemediğini kaydetti.

  Batı dünyasının yeni bir soğuk savaş ortamını istemediğini, bu nedenle hem Güney Osetya, hem de Abhazya sorunlarının uzun vadede barış ortamında çözülmesini arzu ettiğini belirten ASAM Uzmanı Kanbolat, ancak diğer yandan da Saakaşvili'nin halkına verdiği bir söz olduğunu anımsattı.

  Kanbolat, Gürcistan Cumhurbaşkanı'nın halkına, ülkeyi NATO'ya ve AB'ye sokmak, böylece yoksul Gürcistan'ı yeniden refah devleti haline getirmek konusunda bir sözü olduğunu ve bu vaatle iktidara geldiğini bildirdi.

  Ancak geçen 5 yılda Saakaşvili'nin bunları gerçekleştiremediğini ve bunun halkta hayal kırıklığı yarattığını ifade eden Hasan Kanbolat, "Nitekim geçen Nisan ayında yapılan Bükreş zirvesinde de Gürcistan'a NATO kapıları açılmayınca, Gürcü halkında derin bir hayal kırıklığı olduve Gürcistan'ın NATO'ya girip girmeyeceği tartışmaları gelecek aralıkta yapılacak NATO toplantısına bırakıldı. Bu nedenle Saakaşvili aralık ayına kadar bu iki sorunlu bölgeyle sorunları çözme niyetindeydi ki, bu doğrultuda Güney Osetya'ya harekatın başladığını görüyoruz" ifadesini kullandı.

  Uluslararası Enerji Uzmanı Necdet Pamir de çatışma bölgesinin BTC'ye yakın olmadığına dikkati çekerek, çatışmanın uzun süreli olacağını ve BTC'nin etkileneceğini düşünmediğini söyledi.

  BTC'ye ve bu bölgedeki enerji hatlarına zarar verilmesinin çok akıllıca olmayacağını çünkü bu enerji hatlarının arkasında birçok ülkenin yeraldığını ve enerji hatlarındaki bir sıkıntının bu ülkeleri zararau ğratmak anlamına geleceği ifade eden Pamir, bu nedenle "savaşın sınırlı tutulacağı" yönündeki görüşünü dile getirdi ve "BTC'nin etkileneceğini düşünmüyorum" dedi.

  aktifhaber

 2. #2
  Onursal Üye ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu Yer
  Zıkkımın Kökü..
  Mesajlar
  4.025
  Blog Yazıları
  30
  Tecrübe Puanı
  107374663

  Tanımlı Ce: Saakaşvili Savaşı Açıkladı

  Savaşta son durum  Savaşta son durum
  09 Ağustos 2008 Cumartesi 16:45
  Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'den sürpriz çıkış. Savaş tüm şiddetiyle sürüyor.
  Gürcistan'da savaşın 2. gününde farklı açıklamalar geliyor.. Her iki taraf da Osetya'nın başkenti Tshinvali'nin kendi ellerinde olduğunu savundu. Binlerce sivilin öldüğü gelen haberler arasında. Onbirlerce Osetyalı'nın Rusya'ya sığındığı iddia ediliyor.

  Bu arada özertk Abhazya cumhuriyeti de savaşa dahil oldu. Abhazya Gürcistan'ın elinden aldığı yukarı Kodori'ye operasyon yaptı.


  TSHİNVALİ'DE EN AZ 2 BİN SİVİL ÖLDÜ:
  Rusya'nın Tiflis Büyükelçisi Vyaçeslav Kovalenko, Gürcistan'ın, tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya bölgesinin başkentine düzenlediği saldırıda en 2 bin sivilin hayatını kaybettiğini ileri sürdü. Kovalenko, Rus İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, Gürcistan'ın Tshinvali'ye saldırısında en az 2 bin sivilin hayatını kaybettiğini belirterek, saldırıda kentteki 13 Rus barış gücü askerinin de öldüğünü, 70'inin yaralandığını kaydetti.

  SAAKAŞVİLİ'DEN ATEŞKES ÖNERİSİ: Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ülkesinin Rusya ile savaş halinde olduğunu, ancak kendilerinin ateşkesin sağlanmasından yana olduklarını söyledi. Saakaşvili yaptığı açıklamada, ateşkes istediklerini ve Güney Osetya'daki çatışma bölgesindeki tarafların birliklerinin çatışmayı bırakmaları ve mevzilerini geri çekmelerinden yana olduklarını ifade etti.

  GÜRCİSTAN PARLAMENTOSU SAVAŞ HALİNİ ONAYLADI: Gürcistan parlamentosu, Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin Gürcistan'ın savaş halinde olduğu yönünde almış olduğu kararı oy çokluğuyla onayladı. Parlamento Başkanı David Bakradze açıklamasında, Güney Osetya bölgesinden Rus kaynaklı gelen haberlerin asılsız olduğunu, başkent Tshinvali'nin düştüğü yönündeki haberlerin de doğru olmadığını söyledi. Bakradze, ülkesinin, gelinen bu aşamadan sonra toprak bütünlüğünden hiçbir koşulda taviz vermeyeceğini vurguladı. Rus General Vladimir Boldirev, Rus haber ajanslarına yaptığı açıklamada, Rus askerlerinin Tshinvali'yi Gürcü askerlerden temizlediği ve onları bölge dışına doğru sürdüğünü savunmuştu.

  ABHAZYA KODORİ'YE OPERASYON YAPTI: Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya, Gürcülerin kontrolündeki Yukarı Kodori bölgesine operasyon düzenlediklerini açıkladı. Abhazya yönetimi "Dışişleri Bakanı" Sergey Şamba yaptığı açıklamada, ''Abhaz silahlı kuvvetleri Gürcüleri Yukarı Kodori bölgesinden çıkartmak için operasyon düzenlemiştir'' dedi. Şamba, Abhaz güçlerinin operasyonda ağır toplar kullandığını söyledi. Abhazya lideri Sergey Bağapş da daha önce yaptığı açıklamada, Yukarı Kodori bölgesinin bombalaması için savaş uçakları gönderdiklerini belirtmişti.

  RUS KOMUTAN: GÜRCELERİ OSETYA'NIN BAŞKENTİNDEN ÇIKARILDI: Rus güçlerinin, Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'den Gürcü askerlerini çıkarttıkları öne sürüldü. Rus Kara Kuvvetleri Komutanı Vladimir Bolderev, Itar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, "Taktik birlikler, Tshinvali'yi Gürcü ordusundan tamamen kurtardı ve Gürcü birliklerini barış gücü askerlerinin bulunduğu bölgenin ötesine göndermeye başladı" dedi.

  30 BİN OSETYALI RUSYA'YA SIĞINDI:
  Rusya Başbakan Yardımcısı Sergey Sobyanin, 30 binden fazla insanın Rusya'ya sığınmak üzere Güney Osetya'yı terk ettiğini bildirdi. Başbakan Yardımcısı, Rusya'nın Güney Osetya'ya insani yardımıyla ilgili Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev başkanlığında düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, son 36 saat içinde 30 binden fazla insanın Rusya sınırını geçtiğini belirtti. Sobyanin, insani durumun çok kötü olduğunu kaydetti.
  Osetya'da Gürcü askerlerle Rus ordusu karşı karşıya. Savaştan fotoğraflar için TIKLAYIN
  RUS SAVAŞ UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ: Rusya, Gürcü birliklerine bombardıman düzenlediği Güney Osetya'da 2 uçaklarının Gürcü askerleri tarafından düşürüldüğünü açıkladı. Rus barış gücü askerlerinin sözcüsü de İnterfaks'a yaptığı açıklamada, Gürcü askerlerinin, Ruslara ait Su-25 ve TU-22 tipi savaş uçaklarını düşürdüğünü bildirdi. Sözcü, uçakların pilotlarının akıbetinin ise soruşturulduğunu kaydetti. Gürcistan Güvenlik Konseyi Başkanı Kakha Lomanya, Gürcü güçlerinin bu sabah bir Rus uçağını vurarak düşürdüğünü ve uçağın pilotunun ele geçirildiğini açıklamıştı.

  RUS BAKANIN 1500 KİŞİ ÖLDÜ İDDİASI: Rus savaş uçakları, Güney Osetya bölgesinde Gürcü mevzilerini bombalamaya devam ediyor. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da bölgedeki çatışmalarda bin 500 kişinin öldüğünü duyurdu.
  GORİ KENTİNE BOMBA YAĞIYOR: Güney Osetya'daki Gürcü mevzilerini bombardımana tutan Rus savaş uçaklarının, bölgenin sınırındaki Gori kentinde attığı bombalardan birinin, bir apartmana isabet ettiği ve olayda ilk belirlemelere göre 2 kişinin öldüğü bildirildi. Reuters muhabiri, Gori'deki bombardımanda 5 katlı bir binaya isabet eden bombanın, 2 kişinin ölümüne, 3 kişinin yaralanmasına yol açtığını söyledi. Ölü ve yaralıların askerler tarafından bölgeden taşındığı belirtildi. Gori'nin dış mahalleleri Rus uçakları tarafından bombalanıyor.
  RUS UÇAKLARI GÜRCİSTAN TOPRAKLARINI BOMBALIYOR, HALK PANİK İÇİNDE KAÇIYOR: Rus savaş uçakları, Güney Osetya bölgesinde Gürcü mevzilerini bombalamaya devam ediyor.

  Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'deki askeri bölge ve yerleşim yerlerindeki açık alanda bulunan Gürcü mevzileri, Rus savaş uçakları tarafından bombalanıyor. Gürcü mevzilerinden de bombardımana karşı ateş açılıyor.

  Can güvenlikleri tehdit altında olan bölge sakinleri ise Rus bombardımanı nedeniyle büyük panik yaşıyor. Halk, telaş içinde bölgeden kaçmaya çalışıyor. Bu arada Tshinvali yolu boyunca Gürcü birliklerine ait yüzlerce zırhlı araç, tank ve diğer askeri ağır teçhizat hareket halinde bulunuyor.

  RUSYA GÜRCİSTAN'DAKİ GÜNEY OSETYA BÖLGESİNE YENİ ASKER SEVK EDİYOR: Rusya'nın Gürcistan'daki Güney Osetya bölgesine yeni asker sevk ettiği bildirildi.

  Rus haber ajansları Güney Osetya'daki Rus barış gücü askerlerini takviye etmek amacıyla gönderilen askerlerin gece boyunca bölgeye ulaştığını ve yeni takviye güçlerinin de bölgeye gönderildiğini duyurdular. Rus piyadelerinin komutan yardımcısı İgor Konaşenkov ajanslara yaptığı açıklamada 58. Ordunun bölgede ''barışı sağlamayı istediğini'' ve ek ''özel birimlerin'' gelecek birkaç saat içinde bölgeye intikal edeceğini belirtti. Rus barış gücü askerlerinden 3'ünün daha gece öldüğünü kaydeden Konaşenkov, böylece çatışmalarda ölen toplam Rus barış güçü askerlerinin sayısının 15'e ulaştığını söyledi.
  OSETYA'NIN KONUMU
  NEDİR?
  Gürcistan'ın kuzey kesiminde, Sovyet döneminde özerk bölge olarak kuruldu. Bu statü Gürcistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra Gürcü hükümeti tarafından kaldırıldı. Osetya ise Moskova yönetiminin desteği ile bağımsızlığını ilan etti. Güney Osetya, bugün Gürcistan'ın sorunlu bölgelerinden biridir.
  Bölgede, Rusya'nın desteğindeki bağımsızlık yanlısı yönetim ile Gürcü
  hükümetinin atadığı yönetim olmak üzere iki yönetim bulunmaktadır. Ayrılıkçı yönetimin merkezi Tshinvali, Gürcistan'ın atadığı hükümetin merkezi ise Kurta'dır.

  RUS BOMBARDIMANINDA VURULAN POTİ LİMANI KULLANILAMAZ HALDE:
  Muhterem Erkul bildiriyor - Rusya'ya ait savaş uçaklarının Gürcistan'ın önemli stratejik yerlerini bombardımanı sırasında isabet alan Poti limanının kullanılamaz hale geldiği bildirildi.

  Poti limanı çalışanlarının, AA muhabirine verdikleri bilgiye göre, dün gece Rus savaş uçaklarının hedefi olan Poti limanı ciddi hasar gördü ve kullanılamaz hale geldi. Görgü tanıkları ayrıca Rus bombardımanı sırasında ölen ve yaralananlar olduğunu bildirdi.

  Öte yandan, Güney Osetya bölgesine sınır Gori kenti güzergahı boyunca güvenlik güçlerinin sıkı önlem aldığı, özellikle yol üzerindeki köprülere güvenlik amacıyla askerlerin yerleştirildiği görüldü.

  RUSYA DEVLET BAŞKANI MEDVEDEV: Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'daki Rus askerlerinin "sivilleri korumak" için, barışı tesis etme operasyonu yürüttüklerini söyledi.

  Medvedev, Rusya Savunma Bakanı Anatoliy Serdyukov'u kabulünde yaptığı açıklamada, ''Barış gücü askerlerimiz ve takviye birliklerimiz, şu anda Gürcü tarafını barışa razı etme operasyonu yapıyor'' dedi. Rus askerlerinin oradaki nüfusu korumakla görevli olduğunu ifade eden Medvedev, ''Onların da şu anda yaptıkları tam olarak bu'' diye konuştu.

  Rus haber ajansları, Medvedev'in Serdyukov'u kabulünde Kremlin İdare Amiri Nikolay Makarov'un da hazır bulunduğunu belirterek, Serdyukov ve Makarov'un bölgedeki son durumu aktardığını kaydettiler.

  GÜRCİSTAN SAVUNMA BAKANI KEZERAŞVİLİ "CEPHEDE DÜN GECE SAKİN GEÇTİ": Gürcistan Savunma Bakanı David Kezaraşvili, Gürcü birliklerinin kapsamlı operasyon düzenlediği ayrılıkçı Güney Osetya'da dün gecenin, sakin geçtiğini söyledi. Kezeraşvili, yaptığı açıklamada, cephede dün gecenin sakin geçtiğini, ancak Rus savaş uçaklarının bombardımanının devam ettiğini kaydetti.

  Bu arada daha önce Rus uçaklarının saldırısında ağır hasar gördüğü açıklanan Poti limanında 6 kişinin öldüğü, 30 kişinin yaralandığı belirtildi.

  Öte yandan, Güney Osetya bölgesine sınır olan Gori kentinde olağanüstü hareketlilik yaşanıyor. Kent merkezinde cephe bölgesine sevk edilmeyi bekleyen yüzlerce asker görülürken, ambulansların bölgedeki yaralıları Tiflis'teki hastanelere taşıdığı gözlemleniyor. Bölgedeki, köprü ve benzeri stratejik noktalarda askeri kontrol merkezi kurulmuş durumda.


  Haber Kaynağı:

 3. #3
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375455

  Tanımlı Ce: Saakaşvili Savaşı Açıkladı


  milliyet


  "savaşa hayır ! "

Benzer Konular

 1. Saakaşvili’den Başbakana Tokat
  By Realist in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-26-2008, 11:17
 2. Saakaşvili'ye suikast girişimi
  By leyla_59 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 11-24-2008, 00:08
 3. Saakaşvili, Genelkurmay Başkanı'nı azletti
  By leyla_59 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-05-2008, 10:51
 4. Saakaşvili'den Batı'ya çağrı
  By damla_13 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-15-2008, 17:57
 5. Saakaşvili - Erdoğan Görüşmesi!
  By mavidamla in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-14-2008, 15:06

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0