İşte savaşın gerçek yüzü

Osetya'daki Gürcü kuvvetlerine hava saldırısı düzenleyen Rusya, Gori'de sivilleri bombaladı. Halk kentten kaçarken, Saakaşvili, ateşkes çağrısı yaptı. Ancak Rusya, savaş ilan etmediğini savunuyor.


Gürcü kuvvetlerinin ayrılıkçı özerk bölge Güney Osetya'ya girmesine Rusya'nın müdahalesiyle başlayan gerginlik savaşa dönüştü. Rus uçakları, Güney Osetya dışında bulunan Gürcü kenti Gori'ye dün düzenledikleri hava saldırısında sivilleri vurdu. Bombardımanda bir apatmanın isabet aldığı ve en az 5 sivilin öldüğü kaydedildi. Tiflis yönetimi ise kaybı 60 kişi olarak duyurdu. Bölgeden alınan bilgilere göre, 30 binden fazla sivil Rusya'ya sığındı. Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Rusya ile savaş halinde olduklarını söylerken, ateşkes çağrısı yaptı. Gürcistan Parlamentosu da gelecek 15 gün için savaş durumu ilan etti. Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Anatoliy Nagovitsin ise bölgeye barış gücü askerlerine destek amacı ile girdiklerini, Gürcistan'a savaş ilan etmediklerini açıkladı. Diplomatik çevreler, Irak'taki 2 bin askerini geri çağıran ve seferberlik ilan eden Tiflis'in yeni bir saldırı başlatabileceği üzerinde duruyor.
Rus askeri birliklerinin yüz km ötesinde bulunan Tiflis'e yönelmesinin de mümkün olmadığına değinen Rus komutan Anatoliy Nagovitsin, ateş arasında kalan 15 Rus barış gücü askerinin hayatını kaybettiğini ve 150 askerin de yaralandığını belirtti. Rus ordusundan yapılan bir başka açıklamada ise Gürcü kuvvetlerinin Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'den çıkarıldığı bildirildi. Buna karşın Gürcistan Parlamento Başkanı David Bakradze, Tshinvali'nin düştüğü yönündeki haberlerin doğru olmadığını söyledi. Bakradze, ülkesinin, gelinen bu aşamadan sonra toprak bütünlüğünden hiçbir koşulda taviz vermeyeceğini vurguladı. Öte yandan, Gürcistan'ın bir diğer ayrılıkçı özerk bölgesi Abhazya'da durumu fırsat bilerek, Tiflis ile ihtilaf halinde olduğu Gürcistan kontrolündeki Kodori geçidine saldırdı. Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba, Abhaz yönetiminin Kodori geçidine yönelik askeri operasyon başlattığını bildirdi. Abhaz yetkili operasyonda ağır silahların ve topların kullanıldığını belirtti.
Saakaşvili: Rusya ile savaş halindeyiz
Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Rus askeri birliklerinin Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgesi Güney Osetya'ya düzenledikleri operasyonun bölgede barışı korumaya yönelik olduğunu açıkladı. Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov ve Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov'la sabah saatlerinde bir araya gelen Medvedev, "Barış gücü birliklerimiz Gürcü tarafının barışı korumasına yönelik bir baskı oluşturuyor. Onlar bölgede halkın güvenliğinin sağlanmasından da sorumlu." dedi. Rusya Devlet Başkanı, bölge halkının ihtiyaçlarının karşılanması için de insani yardımların bir an önce bölgeye ulaştırılmasını istedi. Moskova kanadından bu açıklamalar gelirken, Gürcistan durumun çok daha vahim olduğuna işaret eden beyanatlarda bulundu. Başkent Tiflis'te Güvenlik Konseyi'ni toplayan Gürcistan lideri Mihail Saakaşvili, Rusya'nın uzun süredir Gürcü topraklarını işgal etmek gibi bir hedefi olduğuna değinerek; Rusya ile savaş halinde olduklarını açıkladı. Televizyonlardan canlı yayınlanan toplantıda konuşan Saakaşvili, "Halkımızdan saklayacağımız bir şey yok. Sağımızdan vurdular sessiz kaldık. Solumuzdan vurdular sessiz kaldık. Artık yeter. Buna son vermeliyiz." ifadelerini kullandı. Saakaşvili, meclisten sıkı yönetim ilanı ile ilgili yasanın da onaylanmasını isteyeceklerini açıkladı. Kaynaklar Irak'taki 2 bin askerini geri çağıran ve topyekün seferberlik ilan eden Tiflis'in toplu bir saldırı başlatabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Bölgede yaşayan Rus vatandaşlarının haklarını korumak ve BM çerçevesinde bölgede bulunan Rus barış gücü birliklerine destek sağlamak üzere bölgeye giren 58. orduya ait Rus tanklarının da bölgede konuşlandığı, ancak Gürcü birlikleri ile Rus birliklerinin karşılıklı olarak birbirlerine ateş açmadıkları belirtiliyor.
Tiflis: 10 Rus uçağı düşürdük
Gürcistan ulusal güvenlik sekreteri Aleksander Lomaya, düzenlediği basın toplantısında son iki günde on Rus savaş uçağını düşürdüklerini iddia etti. Gürcistan'ın bölgede konumunu korumaya devam ettiğini açıklayan Lomaya, Gürcü birliklerinin Java'da Rus askerleri ile çatışmaya girdiğini açıkladı. Henüz Rus askeri birlikleri ile toplu bir karşı karşıya gelme olmadığına değinen Lomaya, "Rusya müthiş bir propaganda yürütüyor. Tskhinvali'de elde edilen herhangi bir pozisyonun Rus askerleri tarafından ele geçirilmesi yok. Savaş uçakları ile Gürcü şehirleri üzerinde uçarak halkta panik oluşturmak istiyorlar." dedi. Rusya makamları ise sadece iki uçaklarının düşürüldüğünü bildirdi.

Amerika ve AB bölgeye ortak heyet gönderiyor
Amerika, AB ve AGİT, bölgeye ortak heyet göndermeyi gündeme aldı. Heyet başkanlığı için ABD Dışişleri'nden Matt Bryza'nın ismi geçiyor. Merkezi Brüksel'de bulunan Uluslararası Kriz Grubu, Güney Osetya'daki çatışmaların bölgeye yayılma tehlikesi taşıdığına dikkat çekerken, BM Güvenlik Konseyi'ni göreve çağırdı. ABD Başkanı Bush, Rusya'dan bombardımanı derhal durdurmasını istedi. Almanya Başbakanı Merkel de, Kafkasya'daki şiddete son verilmesi çağrısında bulundu.
GORİ'YE İLK GİREN CİHAN OLDU


Cihan Haber Ajansı, Rus uçaklarının vurduğu Gürcistan'ın Gori kentine ilk giren haber ajansı olurken, yaşanan yıkım objektiflere böyle yansıdı. Gürcistan'daki Türk vatandaşları yurda dönmeye başladı (alt solda). Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'nin sakinleri de bölgeyi terk etme telaşı içinde.

Savaşın acı gerçeği
Rus uçaklarının Güney Osetya yakınlarındaki Gürcü kenti Gori'ye yaptığı saldırılarda bir apartmanın isabet alması üzerine sivil kayıplar yaşandı. Bombardımanda bir yakınını kaybeden bu Gürcü adamın haykırışı savaşın korkunçluğunu anlatmak için fazla söze gerek bırakmıyor.
Baltık ülkelerinden AB ve NATO'ya çağrı
Polonya ve Baltık ülkeleri, Gürcistan'a saldırı düzenleyen Rusya'yı sert bir dille kınayarak, NATO ve AB ülkelerini buna karşı durmaya çağırdı. Letonya, Litvanya, Estonya ve Polonya devlet başkanlarının yaptığı ortak açıklamada, "AB ve NATO inisiyatif almak ve Avrupa'nın doğusunda, emperyalist ve revizyonist politikaların yayılmasına karşı çıkmak zorunda." denildi. Açıklamada, ayrıca Polonya ve Baltık ülkelerinin, "Moskova'nın, Avrupa'daki küçük bir devlete saldırısının, sessizce ya da kurbanlarla failleri bir tutan anlamsız açıklamalarla geçiştirilmemesi için ellerinden gelen her şeyi yapacakları" belirtildi. Bu arada, Rus yetkililer, Gürcistan'ın, G. Osetya özerk bölgesinin başkentine düzenlediği saldırıda en az 2 bin sivilin hayatını kaybettiğini ileri sürdü. Gürcü Dışişleri Bakanı Eka Tkeşelaşvili ise G. Osetya'da 40'ı sivil 150 kayıp verdiklerini aktardı. Varşova, Moskova, aa
Kızılay, yardım için hazır bekliyor Kafkaslardaki hareketliliğin ardından alarma geçen Türk Kızılayı sağlık alanında baş göstermesi beklenen sorunların çözümü için sağlık personeli ve tıbbi sarf malzemelerini Sarp Sınır Kapısı'na kaydırdı. Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi Müdürü Zafer Karakaş, bölgeye Ankara'dan bir sahra hastanesi gönderildiğini, Samsun, Trabzon ve Erzurum kan merkezlerinden 3 doktor, 4 hemşire ile Türkiye genelinden 30 uzman personelin sınıra yönlendirildiğini ifade etti. Öte yandan, Türk Kızılayı'nın öncülüğünde yürütülen ve Gürcistan'ın da aralarında bulunduğu 9 ülkenin oluşturduğu Bölgesel İşbirliği Programı çerçevesinde, Gürcistan'a komşu ülkeler de Kızılay tarafından çatışmalardan etkilenmesi muhtemel sivillere yardım amacıyla harekete geçmeye davet edildi

ZAMAN