Ankara 'İtidal' Çağrısını Yineledi Babacan, her iki tarafın dışişleri bakanıyla telefonla görüştü.
TÜM HABERLER Kafkaslar'daki çatışmalar yakından izleyen Türkiye, Rusya ve Gürcistan'a yaptığı itidal çağrısını yineledi. Dışişleri Bakanlığı'nda kurulan kriz masasında çatışma bölgesindeki gelişmeler dikkatle takip ediliyor.
Dışişleri Bakanı Ali Babacan da telefon diplomasisi ile Türkiye'nin yaklaşımını anlatıyor. Babacan, gün içinde Gürcistan Dışişleri Bakanı Eka Tkeshelashvili iki ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de bir telefon görüşmesi yaptı. Babacan konuyla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanı Rice ile de telefonla görüştü.
Ali Babacan, çatışan iki tarafın dışişleri bakanlarıyla yaptığı görüşmelerde Güney Osetya'daki çatışmanın tırmanmasından duyulan endişeyi aktardı.
Çatışmaların, Güney Kafkasya'nın barış ve istikrarı için ciddi bir tehdit olduğununun altını çizen Ali Babacan, "Sağduyulu davranın, doğrudan görüşmelere başlayın" çağrısında bulundu. Babacan, görüşmelerinde Gürcistan'ın toprak bütünlüğünün önemli olduğuna da vurgu yaptı.
Babacan konuyla ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Condolezza Rice ile de telefon görüşmesi yaptı.
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Babacan'ın duruma müdahil olanlarla yakın temas ve istişarelerinin süreceği belirtildi.

trt/haber