+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Gürcistan, Güney Osetya'dan Çekildi

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Gürcistan, Güney Osetya'dan Çekildi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  (•̪●)GaLaDeSTeL(•̪●) holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  elf diyarı:)
  Mesajlar
  3.796
  Blog Yazıları
  60
  Tecrübe Puanı
  60879618

  focus Gürcistan, Güney Osetya'dan Çekildi

  Gürcistan, Güney Osetya'dan Çekildi Gürcistan tek taraflı ateşkes de ilan ederken, gözler Moskova'da...
  Gürcistan birlikleri, Rusya'nın sert askeri karşılığı üzerine 8 Ağustos'ta girdiği Güney Osetya'dan çekilmek zorunda kaldı. Gürcü yönetimi, bölgede tek taraflı ateşkes ilan etti. Rusya ise karşılıklı ateşkes için Gürcistan'ın çatışma bölgelerinden kayıtsız şartsız tüm birliklerini çekmesini ve "bir daha saldırmayacağı" yönünde garanti vermesini istedi.
  Gün boyunca savaş uçaklarıyla başkent Tiflis ve çevresini vuran Rusya, Karadeniz'de Gürcistan'a ait bir savaş gemisini batırdığını da duyurdu.
  Güney Osetya'da Kontrol Ruslarda
  Zırhlı birlikler ve güçlü hava desteğine sahip Rus ordusu, Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'de kontrolü kolayca sağladı.
  Gürcistan 'Ateşkes'e Hazır
  Gürcistan, ilerleyen saatlerde bölgede tek taraflı olarak ateşkes ilan ettiğini ve Rusya'yla "tam ateşkes" için görüşmelere hazır olduğunu Moskova'ya iletti.
  Rusya Güvence İstedi
  Rusya ise bunun için, Gürcü birliklerinin tamamının çekilmesinin yanısıra Gürcistan'dan özerk bölgelere yeniden saldırmayacağı yolunda uluslararası bağlayıcılığa sahip güvence istedi.
  Güvenlik Konseyi'nde "Saakaşvili" Gerginliği
  Öte yandan olağanüstü toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı.
  Amerikan Temsilcisi Zalmay Halilzad, Rus Dışişleri Bakanı Lavrov'un Amerikalı muhatabı Rice'la telefon görüşmesinde, "Saakaşvili gitmeli" ifadesini kullandığını açıkladı.
  Sözlerinin yanlış tercüme edildiğini savunan Lavrov ise "Saakaşvili'yi artık bir ortak olarak görmüyoruz. Gürcü birlikleri Güney Osetya'dan tamamıyla çekilir ve Gürcüler saldırmazlık anlaşmasına imza atarlarsa, Saakaşvili'ye ne olursa olsun, barış sağlanır" açıklamasını yaptı.
  Rusya, Abhazya'da da Operasyon Başlattı
  Rusya, desteklediği diğer özerk bölge Abhazya'daki Gürcü kuvvetlerine karşı da harekat başlattı. Buraya 4 binden fazla asker çıkaran Rusların sınırdaki Zugdidi kentini bombaladığı ve Kodori bölgesinde operasyon düzenlediği kaydedildi. Gürcistan, bir grup Rus tankının Abhazya'dan Gürcü topraklarına girdiğini ancak püskürtüldüğünü de iddia etti.
  Rus Uçakları Tiflis'i de Vurdu
  Rus savaş uçakları gün içinde Tiflis'teki uçak fabrikasını ve kentin hemen dışındaki askeri havaalanını bombaladı.
  Avrupa Birliği Dönem Başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Kouchner'ı taşıyan uçağın inişinden saatler öncesinde Rus uçaklarının Tiflis Havaalanı'nı da vurduğu öne sürüldü ancak bu haberler Moskova tarafından yalanlandı.
  "Gürcü Savaş Gemisini Vurduk"
  Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz'de çıkan çatışmada füze taşıyan bir Gürcü savaş gemisinin batırıldığını açıkladı.
  ABD ve NATO Alarmda
  Rusya'nın doğrudan Gürcistan'ı hedef almaya başlaması üzerine, Amerika Birleşik Devletleri ve NATO da alarma geçti. NATO Genel Sekreteri Scheffer, aşırı güç kullanmakla suçladığı Rusya'nın, Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini açıkladı. Bush yönetimi ve çok sayıda Avrupa ülkesinden de Rusya'yı kınayan ve ateşkese davet eden açıklamalar geliyor.
  Tiflis'de Rusya Protesto Edildi
  Bu arada, Tiflis kent merkezinde onbinlerce Gürcü, Rusya'yı protesto etti. 8 Ağustos'tan bu yana bölgede 2 binden fazla kişinin öldüğü, 30 binden fazla kişinin ise evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildiriliyor.
  Basın Mensupları da Hedef Alındı
  Öte yandan, çatışmalar sırasında basın mensupları da doğrudan hedef alınıyor.
  Güney Osetya'da, Newsweek Rusya dergisi ve Rus İtar-Tass haber ajansına çalışan iki Gürcü gazeteci öldürüldü.
  Aynı bölgede bir grup Türk basın mensubunu taşıyan araç da silahlı saldırıya uğradı. Olayda iki Türk gazeteci yaralandı.


  Trt/haber

 2. #2
  Onursal Üye nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  *♥§₤ẅĐд §ΘĶдĢı♥*
  Mesajlar
  7.383
  Blog Yazıları
  40
  Tecrübe Puanı
  107374901

  Tanımlı Gürcistan çekildi, ama Rus saldırıları durmuyor

  Gürcistan'ın ayrılıkçı bölge Güney Osetya'ya girmesiyle başlayan savaş, ateşkes çağrılarına rağmen sürüyor. Dün Gürcü askerlerinin başkent Tshinvali'den çekildiği bildirildi.
  Bu bilgiyi Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Anatoliy Nagovitsin de doğruladı; ancak çatışmalar son bulmadı. Bölgenin tamamen dışında olduklarını söyleyen Gürcistan Ulusal Güvenlik Başkanı Alexander Lomaya, G.Osetya'nın çevresinde savaştıklarını, Rus askerlerinin Gori kentine girmesine engel olmaya çalıştıklarını kaydetti. Rusya'nın önceki gün Gori'ye yaptığı bombardımanda vurulan üstte 20 Gürcü askerinin öldüğü bildirilirken, Rus kuvvetleri saldırılarını dün de sürdürdü. Gürcistan'ın bir diğer ayrılıkçı bölgesi Abhazya'da Gürcü kontrolü altında bulunan Kodori geçidi, sınırdaki Zugdidi kenti ve Tiflis yakınlarındaki askerî bir uçak fabrikası bombalandı. Gürcistan kıyıları da Rus donanması tarafından sarıldı. Ukrayna'nın Sivastopol Limanı'ndan ayrılan Rus savaş gemileri, Gürcistan'a başka ülkelerden gelmesi muhtemel asker ve mühimmat sevkiyatını önlemek için Karadeniz sahilini abluka- ya aldı. Rusya'nın Karadeniz Filosu'nun ana üssü- ne ev sahipliği yapan Ukrayna ise Rus gemilerinin G.Osetya'daki çatışmalara müdahil olmaması konusunda uyarıda bulundu.
  Rus ile Gürcü kuvvetleri arasındaki çatışmalara rağmen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigoriy Karasin, iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin kesilmediğini, Tiflis'teki Rusya Büyükelçiliği'nin çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Rus İnterfaks ajansının haberine göre Karasin, "Rusya ile Gürcistan arasındaki diplomatik ilişkiler devam ediyor. Tiflis'teki büyükelçiliğimiz çok etkin bir şekilde çalışıyor. Belki normal zamanlardakinden çok daha etkin." dedi. Karasin, Tiflis'teki Rusya Büyükelçiliği'nin Güney Osetya'daki sivillerin tahliyesi için oluşturulması planlanan koridorun altyapısını hazırlamak için Gürcü yetkililerle temas halinde olduğunu belirterek, "Bu, Tiflis'teki büyükelçiliğimizin üzerinde çalıştığı konulardan sadece biri.'' diye konuştu. Rusya'dan müzakereler için 'güç kullanmama' şartı
  Rus Bakan Yardımcısı Karasin, Gürcistan ile müzakerelerin başlamasının, bu ülkenin güç kullanmayacağına dair bir anlaşmayı imzalamasına bağlı olduğunu söyledi. Karasin, düzenlediği basın toplantısında "Gürcistan önce askerlerini 1992 anlaşmasına uygun bir şekilde geri çekmeli. Sonra da güç kullanmama anlaşması imzalamalı. Bu anlaşma imzalanmadan müzakerelerin başlaması söz konusu olamaz.'' dedi. Karasin, Gürcü-Oset çatışmasının çözümü için müzakerelerin kolay olmayacağını belirterek, "Mevcut duruma çözüm bulmak kolay olmayacak. Çünkü Abhazlarda ve Osetlerde Gürcülerle birlikte yaşayabileceklerine dair olan inanç tamamen kayboldu. Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili tüm bunları imkansız hale getirdi.'' ifadelerini kullandı. Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev de, önceki gün ABD Başkanı George Bush ile görüşmesinde, barış için Gürcistan'ın çatışma bölgelerinden tamamen çekilmesini ve güç kullanmayacağına dair bağlayıcılığı olan bir anlaşmaya imza atmasını şart koşmuştu. BM Güvenlik Konseyi'nin meseleyle ilgili dünkü toplantısından da sonuç çıkmazken, Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin, Tiflis'in ateşkes isteğini reddettiklerini açıkladı. Öte yandan Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Le Parisien gazetesine yaptığı açıklamada, "Avrupa kapılarında kabul edilemez olan şiddetin tırmanışıyla karşı karşıyayız. Bu, başta Balkanlar'daki olmak üzere, kıtayı parçalayan yakın geçmişteki diğer çatışmaları hatırlatıyor." dedi. Kouchner, "Baş oyunculardan biri ateşkes sözü verirse, diğer tarafın da aynısını yapması gerekir." ifadesini kullandı.
  Halk Gori'den kaçıyor
  Rusya'nın bomba yağdırdığı Gürcistan'ın Gori kentinde, hâlâ binalardan dumanlar yükseliyor. Bombaların isabet ettiği sadece iki binada 60 sivil hayatını kaybetmiş. Halk panik içinde kentten kaçıyor. Kalanlar ise sığınaklarda perişan.
  KAFKASLAR'DAN SAVAŞ NOTLARI
  Türk gazetecileri taşıyan araç saldırıya uğradı. Kanaltürk muhabiri Recep Öztürk yaralandı.
  Gürcistan'daki Türklerin tah-liyesi için hazırlıklar başladı. Azerbaycan'la temasa geçildi.
  Moskova ve Tiflis'te şehir meydanlarında toplanan halk 'savaşa hayır' mitingleri düzenliyor.
  Azerbaycan, Tiflis'e petrol ihra-cını askıya alırken Rusya, sevkiyatı engellemeyeceğini bildirdi.

  Rusya-Gürcistan çatışması baş döndüren bir hızla gelişti
  7 Ağustos: Gürcüler Tshinvali'ye girdi
  Gürcistan ve Güney Osetya'daki ayrılıkçıların, aralarındaki çatışmaları Rus arabuluculuğu ile sonlandırmak için görüşmelere başlamak konusunda anlaştığı haberlerinden saatler sonra Gürcü kuvvetleri, ayrılıkçı bölgeye karşı sürpriz bir saldırı başlattı ve başkent Tshinvali'ye ulaştı. Güney Osetya lideri Eduard Kokoiti, Gürcistan'ı "haince ve alçakça" adım atmakla suçlarken, Güney Osetya'daki Gürcü kuvvetlerinin komutanı, operasyonun bölgede "anayasal düzeni tesis etmeye" yönelik olduğunu ileri sürdü. Aynı zamanda hükümet askerlerinin "sivillere hücum eden ayrılıkçı savaşçıları tesirsiz hale getirdiklerini" duyurdu. Rusya'nın Güney Osetya'daki özel elçisi Yuri Popov, Gürcistan'ın askerî operasyonunun Tiflis'e güvenilemeyeceğini gösterdiğini ifade etti ve NATO'yu Gürcistan'a üyelik teklifi planlarını tekrar gözden geçirmeye davet etti.
  8 Ağustos: Rus savaş uçakları Gürcü hedeflerini vurdu
  Rusya, askerlerini ve zırhlılarını Güney Osetya'ya gönderirken, Tshinvali çevresinde ve içinde Gürcü kuvvetleriyle çatışmaya girdi. Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Tshinvali'yi kontrol altına aldıklarını açıkladı. Ayrılıkçılar ise şehirde kont- rolün kendi taraflarında olduğunu savundu. Rus uçakları, Tiflis'teki üç askerî üssü ve Poti Limanı'nı vurdu. Tshinvali'de, birçok insanın sert çatışmalardan korunabilmek için kendi mahzenlerine sığındıkları bildirildi. BM mülteci acentesi, binlerce insanın kaçtığı, birçok evin yıkıldığı, su ve yemek tedarikinde eksiklik olduğu bilgisini verdi. Hastanelerle ilgili de aşırı yoğunluktan ameliyatların koridorlarda yapıldığı belirtildi.
  9 Ağustos: Gürcü Parlamentosu savaş durumu ilan etti Gürcü Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Saakaşvili'nin "savaş durumunu" ilan eden kararını onayladı. Rus uçakları Güney Osetya yakınlarında bulunan Gori şehrindeki askerî hedefleri vurdu. Rus bombaları sivil yerleşim birimlerine de isabet etti. Gürcü kaynaklar 60 kişinin öldüğünü açıkladı. Rus ve ayrılıkçı yetkililer perşembe gününden bu yana Güney Osetya'daki ölü sayısının en az 2 bin olduğunu ifade etti. Binlerce insan Güney Osetya'yı terk etti. Rusya Başkanı Dmitri Medvedev ülkesinin "Gürcü tarafını barışa zorlamaya" çalıştığını söyledi. Mihail Saakaşvili, Rusya'yı Gürcistan'ı "yıkmaya" çalışmakla itham etti

  ZAMAN

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 26
  Son Mesaj: 11-29-2011, 23:09
 2. Gürcistan Eurovision'dan çekildi!
  By şeker_sarı in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-14-2009, 00:21
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-28-2008, 12:46
 4. Nikaragua, Güney Osetya ve Abhazya'yı Tanıdı
  By Realist in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-04-2008, 14:05
 5. Güney Osetya'daki trajedi tekrar edebilir"
  By damla_13 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-14-2008, 18:53

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375