Gürcistan'daki gelişmeleri yakından takip eden Ankara, bu tür olayların bir daha yaşanmaması için bölgede Balkan İstikrar Paktı benzeri bir Kafkas İttifakı oluşturmak için devreye gireceğinin sinyallerini verdi.Dün gelişmelere ilişkin soruları cevaplandıran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Balkanlar'da olduğu gibi bir 'Kafkas İttifakı' veya 'Kafkaslar İttifakı' gibi bir çalışmanın içerisine girebiliriz. Türkiye olarak burada bir rol alabiliriz.'' dedi.
Gürcistan'daki gelişmelerin Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'na muhtemel etkilerine ve Rusya'nın böyle bir amaç edinip edinmediğine ilişkin bir soru üzerine Erdoğan şunları söyledi: "Bunu tabii sizin ifade ettiğiniz şekilde düşünmek istemem. Düşünmek de istemiyorum. Ama biz Balkanlar'da olduğu gibi bir 'Kafkas İttifakı' veya 'Kafkaslar İttifakı' gibi bir çalışmanın içerisine girebiliriz. Türkiye olarak burada bir rol alabiliriz. Bunu da ilgili ülkelerle beraber oluşturmak, olgunlaştırmak, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, ki bugün BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'u bunun için arayacağım. Bu konuları kendileriyle müzakere edebiliriz. ABD, AB üyeleri, hep birlikte bir 'Kafkaslar İttifakı' için adım atarsak Kafkaslar'da bir barışa zemin oluşturabiliriz." Erdoğan, bir gazetecinin, "Peki Rusya buna ne der?" sorusu üzerine ise, "Kafkaslar ittifakı içerisinde Rusya Federasyonu'nun da muhakkak bulunması lazım." dedi.
Putin'i aramadım ki cevap vermesin Erdoğan, 'Gürcistan'daki gelişmelerle ilgili Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile görüşmek istediği; ancak karşı taraftan olumlu cevap alınamadığı' şeklinde dün bazı gazetelerde çıkan haberleri de tekzip etti. Erdoğan, "Benim Sayın Putin'le herhangi bir randevu talebim olmamıştır. Bu haberler asılsızdır. Kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Daha açık bir ifadeyle söylüyorum, yalandır." dedi. Ateşkesin sağlanması ve diplomatik görüşmeler konusunda Putin ile görüşme düşüncesinin olduğunu da vurgulayarak, "Arayacağım kendisini. Bu bölgede şüphesiz ki barışın egemenliği için tarafların yapması gereken ateşkes ile birlikte barış için diplomasiyi geliştirmektir." diye konuştu. Sadece olayların ikinci gününde Gürcistan lideri Mihail Saakaşvili ile görüştüğünü ifade eden Erdoğan, silah satışına ilişkin iddialara da değinerek şöyle konuştu: "Bu silah satışları, vesaire bu tür şeyler bir defa bunlar da aslı yansıtan bir şeyler değil. Kaldı ki silah satmak noktasında da her ülke bu tür şeyleri zaten yapar. Yani bugün Rusya Federasyonu'nun da silah satışı vardır, bizim de birçok silah satışlarımız vardır. Bunlar anormal şeyler değildir.'

ZAMAN