GÜRCİSTAN'DAN RUSYA'YA KAÇIYORLAR

Resmi büyütmek için tıklayın

Rusya ile Gürcistan Arasında Yaşanan Savaş, Bölge İnsanı İçin Birçok Acının Yanında Garip Bir de Çelişkinin Yaşanmasına Neden Oluyor. Savaş 100 Binlerce Kişiyi Yerinden Yurdundan Etti.

Rusya ile Gürcistan arasında yaşanan savaş, bölge insanı için birçok acının yanında garip bir de çelişkinin yaşanmasına neden oluyor. Gürcistan'ın Güney Osetya'ya operasyonu ile başlayan ve Rusya ile Gürcistan arasında şiddetli bir çatışmaya dönen savaş 100 binlerce kişiyi yerinden yurdundan etti. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Kafkaslar'daki çatışma yüzünden en az 100 bin kişinin yerlerinden olduğunu bildirdi. BMMYK sözcüsü, Rus ve Gürcü hükümetlerinin verdiği bilgilere göre, 30 bin kişinin Güney Osetya'dan Kuzey Osetya'ya kaçtığını, 12 binden fazla insanın da Güney Osetya içinde evlerini terk etmek zorunda kaldığını belirtti. Sözcü ayrıca, Gürcistan'ın Gori kentinden de yaklaşık 56 bin kişinin kenti terk ettiğini açıkladı.

Savaşın yoğun olarak etkilediği Güney Osetya ve Gori'nin dışında Gürcistan'ın diğer bölgelerinde bulunan birçok Gürcü vatandaşı ile Gürcistan doğumlu Rus vatandaşı da Sarp Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı. Kafkaslar'daki savaştan dolayı Sarp'tan Türkiye'ye giriş yapan ve Trabzon'a gelen yüzlerce Gürcü uyruklu Rus, deniz ve havayolu ile Rusya'ya geçiyor. Gürcistan'da yaşayan yakınlarını ziyarete geldikleri sırada savaşın ortasında kalan Gürcü asıllı Rus vatandaşları, savaşın bir tarafından diğer tarafına gidiyor.
Türkiye üzerinden Rusya'ya gitmek için Trabzon'a akın eden savaşzedeler nedeniyle deniz ve havayolu acentelerinde yoğunluk yaşanıyor. Yaşlısı, genci ve çocukları ile acenteler önünde uzun kuyruklar oluşturan Rus ve Gürcüler, Rusya'ya gitmenin yollarını arıyor. Çoğunluğu Gürcü asıllı Rus vatandaşlarının oluşturduğu savaşzedelerin durumu, iki ülke arasındaki yaşanan savaşta garip bir çelişkiyi de gözler önüne seriyor.
Kameralara konuşmak istemeyen Gürcistan doğumlu bir Rus vatandaşı, annesini ziyaret için geldiği Gürcistan'da savaş mağduru olduklarını belirtti. Yaşanan gerginlikten dolayı Rusya'ya döndüklerini anlatan şahıs, bilet bulmakta zorlandıkları için sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili'ye de tepki gösteren Gürcü asıllı Rus vatandaşı, "Amerika'nın karşısına alamadığı Rusya'ya kafa tutmaya kalkıyor. Amerika'ya güvendi ama şimdi onlar da kendisini yalnız bıraktı." ifadelerini kullandı.

GEMİLERDE YER YOK

Acente sahipleri ise savaş nedeniyle Gürcistan'dan kaçan ve Rusya'ya geçmek isteyenlerden dolayı çok ciddi bir yoğunluğun yaşandığına dikkat çekti. Sarp'tan Türkiye'ye giriş yapan Gücü asıllı Rus vatandaşlarının deniz yolu ile Rusya'ya gitmek istediğine değinen yetkililer, son 2 günde kalkan gemilerle 590 kişinin Rusya'ya gittiğini belirtti. Gemilerde bilet kalmadığının altını çizen acente sahipleri, Cuma günü kalkacak olan 2 geminin biletlerinin ise şimdiden tükendiğini ifade etti. Yetkililer, gemilerde yer bulamayanların ise İstanbul veya Ankara aktarmalı olarak havayolu ile Rusya'ya gittiğini hatırlattı. Öte yandan, deniz ve havayolunda yaşanan yoğunluktan dolayı, Gürcistan'dan gelen çok sayıda kişinin Trabzon'daki otellerde konakladığı bildirildi. Cuma günü deniz yolu ile Rusya'ya geçecek olanlar ile henüz bilet bulamayan çok sayıda kişinin, otellerde de ciddi oranda bir doluluğa yol açtığı kaydedildi.


(Cihan Haber Ajansı) 12.08.2008 17:36 [1461478]