"Saldırgan cezalandırıldı"Rusya-Gürcistan hattında son durum...

13.08.2008 10:41Rusya SSCB lideri Stalin'in doğduğu Gürcistan'ın Gori kentine geçtiğimiz günlerde bomba yağdırdı. Saldırıda yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda yaralının olduğu tahmin ediliyor.

Dün Moskova’ya giden Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin gelişine dakikalar kala, Rusya lideri Medvedev Gürcistan’daki operasyonu bitirdiğini ilan etti. Medvedev, "Saldırgan cezalandırılmış, ağır kayıplar vermiştir. Barışa yönlendirme hedefine ulaştık" dedi.

"Geçici ateşkes"

Fransa Cumhurbaşkanı Nikola Sarkozy, Rus lideri Medvedev ile birlikte yaptığı basın toplantısında Rusya'nın savaş öncesindeki duruma döneceğini ve ayrılıkçı bölgelerde askeri varlığını devam ettireceğini belirtti. Sarkozy ayrıca şu anda barışın sağlanamadığı sadece geçici ateşkesin olduğunu vurguladı.

G. Osetya uluslararası sahada

Sarkozy ile Medvedev’in görüşmesinden altı maddelik bir barış planı çıktı. Maddelerden biri, Gürcü toprağı G. Osetya ve Abhazya’nın statüsünün uluslararası tartışmaya açılmasını öngörüyor. Sarkozy, "AB barış gücü gönderebiliriz" dedi.

Sarkozy kefil: Ruslar normal

Sarkozy, Rusya’nın Gürcistan’ı ilhak niyeti olmadığını söyledi ve "Moskova’nın Rusya dışında Rusça konuşanların haklarını savunması doğal. G.Osetya’da kademeli bir normalleşme için Tiflis’e de iş düşüyor" dedi.

"GÜRCİSTAN'I ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYORLAR"


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Güney Osetya'ya yönelik askeri operasyonlarının, Gürcistan'ı ele geçirme ve hükümeti devirme girişimi olduğu iddialarını sert dille eleştirdi.
Lavrov, Financial Times gazetesinde yayınlanan yazısında, Rusya'nın askeri eyleminin, "kışkırtma olmaksızın vatandaşlarına yönelik saldırıya orantılı bir cevap" olduğunu belirtti.
Moskova'nın Gürcistan'ın hiçbir parçasını işgal ya da ilhak eğiliminde olmadığını ifade eden Lavrov, Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne saygılı olduklarını yineledi.
Lavrov, önümüzdeki birkaç gün içinde Gürcistan'ın askeri girişimlerde bulunmaktan kaçınması ve askerlerini bölgeden uzak tutması koşuluyla Rusya'nın, geçici olarak düşmanlıklara son verilmesi eylemini kalıcılaştırmak için gereken diplomatik adımları atmaya devam edeceğini söyledi.

"GÜRCİSTANLA DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ" MESAJI

Polonya, Ukrayna ve Baltık ülkelerinin liderleri, Gürcistan ile dayanışma içinde olduklarını göstermek amacıyla geldikleri başkent Tiflis'te, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Sakaaşvili ile birlikte parlamento önünde bekleyen binlerce göstericiyi selamladı.
Halk, liderlere coşkulu tezahüratta bulundu ve yoğun ilgi gösterdi.
Heyette, Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, Estonya Devlet Başkanı Toomas Hendrik Ilves, Litvanya Devlet Başkanı Valdas Adamkus ve Başbakanı Ivars Godmanis, Letonya Devlet Başkanı Valdis Zatlers, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko bulunuyor.
Tiflis'te bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy'nin ise programındaki gecikme nedeniyle selamlamaya katılamadığı bildirildi.

"RUSYA SÖZÜNÜ GEÇİRMEYE ÇALIŞIYOR"


Gürcistan'a, Rusya karşısında destek olmak üzere Baltık ülkeleri ve Ukrayna Devlet Başkanıyla birlikte bu gece Tiflis'e gelen Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski, başkentte binlerce kişiye hitap etti.
Rusya'nın, ülkelerine yönelik askeri müdahalesini protesto eden onbinlerce kişiye konuşan Kaczyinski, "Rusya sözünü geçirmeye çalışıyor. Artık Rus egemenliğinin zamanı geçti" dedi.

"RUSYA TOPRAKLARINI GENİŞLETME AMACI TAŞIMIYOR"

Eski Sovyetler Birliği'nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Rusya'nın topraklarını genişletme amacı taşımadığını, ancak bölgede meşru çıkarlarını korumaya çalıştığını savundu.
Washington Post gazetesinde, ''Kafkaslar'da barışa giden yol'' başlıklı bir makalesi yayınlanan Gorbaçov, Güney Osetya'da olanların herkesi şoke ettiği ve acı içinde bıraktığını belirtirken, on binlerce kişinin mülteci konumuna düştüğünü, köy ve kasabaların yıkıntı haline geldiğini ve hiçbir şeyin bu can kaybı ve yıkımı haklı çıkaramayacağını, bunun ''herkes için bir uyarı'' olduğunu ifade etti.

KUZEY VE GÜNEY AYRIMI


Rusya'nın bombalarına hedef olan binlerce Gürcü feci şekilde hayatını kaybederken, sıcak savaşın 40 kilometre ötesinde yaşayan Gürcüler tatilin keyfine varıyor. Görenlerin, "Bu kadar olmaz" dediği görüntüler, Batum kentinde çekildi. Plajdakiler, güneşin ve denizin tadını doyasıya çıkartıyordu. ..

AJANSLAR