Erdoğan, barış için bu kez Moskova-Tiflis hattındaSon dönemde Suriye-İsrail ve ABD-İran ihtilaflarının aşılması konusunda gerçekleştirdiği aracılık çabalarıyla dikkat çeken Ankara, bu kez Rusya-Gürcistan gerilimi için devreye girdi.


Rusya ile Gürcistan arasında devam eden çatışmalar konusunda temkinli bir tutum sergileyen Türkiye, sorunun aşılması için harekete geçti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün ani bir kararla Moskova'ya uçtu. Tatilini yaptığı Bodrum'dan ANA uçağıyla Moskova'ya giden Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Ali Babacan da eşlik etti. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin ile görüştü. Erdoğan, Medvedev ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya ilişkilerinin ekonomik, siyasi ve askeri alanda geliştiğine dikkat çekerek, Rusya'nın Türkiye'nin birinci ticaret ortağı haline geldiğini vurguladı. Medvedev de iki ülke ilişkilerinin her alanda geliştiğini kaydederek, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 25 milyar dolara ulaştığına, Türkiye-Rusya ilişkilerinin bölgesel ve uluslararası boyutu olduğuna dikkat çekti.
Başbakan bugün ise Tiflis'e geçerek Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ile bir araya gelecek. "Bölgede sürdürülebilir bir barış ve istikrar ortamının tesisine katkı'' amacıyla gerçekleşen ziyarette Erdoğan'ın, geçtiğimiz günlerde bölgede benzeri sorunlarla karşılaşmamak amacıyla yaptığı "Kafkas ittifakı" teklifini gündeme getirmesi bekleniyor. Görüşmelerin diğer önemli gündem maddesini ise çatışmalarla birlikte güvenliği gündeme gelen Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı konusu oluşturacak.
Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "Sayın Başbakanımız'ın Moskova ve Tiflis ziyaretlerinin, bölgede sürdürülebilir bir barış ve istikrar ortamının tesisine katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir." denildi.
Ankara'nın hem Tiflis hem de Moskova'yla yakın diyaloğu var
Türkiye, Gürcistan'daki çatışmaların patlak vermesinin ardından arka planda diplomatik girişimlerde bulunmuş, Dışişleri Bakanı Babacan, Rus ve Gürcü meslektaşlarıyla sorunun aşılması için telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Başbakan Erdoğan ise Saakaşvili ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiş ve Rusya'nın da yer alacağı bir "Kafkas ittifakı" kurulmasını teklif etmişti. Türkiye'nin hem Rusya hem de Gürcistan ile yakın diyaloğu mevcut. Gürcistan ile, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı'nın yanı sıra, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projelerini hayata geçirmek için çalışmalarını sürdüren Ankara, Moskova ile de enerji, turizm ve ticaret alanlarında gittikçe derinleşen ilişkilere sahip.
Ankara, Gürcistan'daki çatışmalarla ilgili poziyonunu son olarak önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül vasıtasıyla dile getirmişti. Gürcistan'ın "toprak bütünlüğü"nün korunmasına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı'nın tamamen barışçıl amaçlarla yapıldığını belirterek, "Bunları kimsenin hedef alması da söz konusu değildir." vurgusunda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Gül, bölgede barışın tesisi için orta vadede "Kafkas İstikrar Forumu" kurulması gerektiğini dile getirmişti.
Moskova ise Türkiye'nin tutumuna ilişkin değerlendirmesini önceki gün Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Andrey Buravov vasıtasıyla dile getirmişti. Buravov, ülkesinin Kafkasya'daki çatışmalara ilişkin Türkiye'nin endişelerini anladığını ve Türkiye'nin dengeli tutumunu olumlu karşıladıklarını söylemişti.

Gül, Medvedev ve Saakaşvili'yi aradı
Ankara, Rusya ile Gürcistan arasında yaşanan gerilimin sona ermesi için girişimlerini sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün telefonla görüştüğü Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili ve Rusya Devlet Başkanı Medvedev'e, Türkiye'nin yaklaşımını bir kez daha aktardı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Türkiye'nin, Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine, bölgesel sorunların barışçıl yollardan çözümüne verdiği önemin yinelendiği aktarıldı. Gül, mevkidaşlarına, "tüm bölge ülkelerinde huzur, istikrar ve refahın tesisine yönelik girişimlerin işbirliği anlayışı içinde hayata geçirilmesi" yönündeki düşüncesini de iletti. Ankara, Zaman
'BTC, ayının pençesindeki diken' Rusya ile Gürcistan arasındaki çatışmalarda Hazar enerji kaynakları ve boru hattı projelerinin rolüne ilişkin tartışmalar sürerken İngiliz Times gazetesi, "Moskova için Bakü Tiflis Ceyhan boru hattı, Rusya'nın Kafkaslar'daki nüfuzunu azaltmaya yönelik sistematik bir girişim temsil ediyor, ayının pençesindeki bir diken." değerlendirmesini yaptı. Gazete, Batı'nın Ortadoğu ve Rusya'ya olan enerji bağımlılığını azaltmak amacıyla geliştirilen BTC projesinin tehdit altında olduğunu belirterek, "Söz konusu olan, Kafkaslardaki güç dengesi ve ABD ve Avrupa'nın ihtiyaç duyduğu petrolü nasıl ve nereden alacağı meselesi." diye yazdı

ZAMAN