Türkiye, kritik bir dönemde Ahmedinejad'ı ağırlıyorAhmedinejad, bölgeyle ilgili Türk halkının da kendisi gibi düşündüğünü söyledi.

Suriye ile İsrail yönetimini İstanbul'da buluşturan Türkiye, İran'ın nükleer faaliyetleri nedeniyle Tahran yönetimi ile Batı arasında yaşanan gerilimin giderek tırmandığı bir dönemde bugün İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'ı ağırlıyor.


Söz konusu krize ilişkin rolünü "kolaylaştırıcı" olarak nitelendiren Ankara, İran yönetimine, "barışçıl amaçlarla nükleer faaliyette bulunma hakkına sahip olduğunu" belirtecek, ancak sorunun çözümü için bir dizi "telkin"de bulunacak.
İstanbul'daki iki günlük ziyaretinde Ahmedinejad, bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yarın da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek. Ahmedinejad'a, Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ve Petrol Bakanı Gulam Hüseyin Nozari eşlik edecek.
2005'te cumhurbaşkanı seçilen Ahmedinejad, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in sıcak bakmaması nedeniyle bugüne kadar Türkiye'ye gelemedi. İran lideri, "resmî ziyaret" yerine "çalışma ziyareti" çerçevesinde ağırlanacak.
İran Cumhurbaşkanı'nın ziyareti kritik bir döneme rastlıyor. BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve Almanya, İran'dan uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya almasını talep etmiş, ancak aldıkları cevaptan tatmin olmamıştı. ABD, Tahran yönetimini zaman kazanma taktiği uygulamakla suçlamıştı. Tahran ise yürüttüğü nükleer programın meşru hakkı olduğunu belirtiyor.
İranlı kaynaklar, Tahran'ın nükleer çalışmalarından ziyade görüşmenin ana gündem maddeleri olarak, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine vurgu yapıyor. Aynı kaynaklara göre, İran'dan Türkiye'ye doğalgaz sevkiyatına imkân verecek doğalgaz boru hattı üzerinde müzakereler yapılacak. İran Petrol Bakanı Nozari, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile başta doğalgaz olmak üzere, enerji işbirliğine ilişkin görüşmelerde bulunacak. Türkiye ve İran, 2007 yılı Temmuz ayında Avrupa'ya doğalgaz ihracını da içeren mutabakat muhtırası imzalamıştı.
Arabulucu demedi İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ziyareti öncesi yaptığı açıklamada Türkiye ile ilişkilerin iyi gittiğini, terörle mücadele konusunda işbirliğinin devam edeceğini söyledi. NTV ve CNN Türk'ten yayınlanan ortak yayında konuşan İran Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin, İran'ın nükleer faaliyetlerinden kaynaklanan sorunun çözümüne ilişkin rolünü "arabuluculuk" olarak nitelemekten kaçınan Ahmedinejad, ülkesinin tutumunda da bir değişiklik olmayacağının sinyallerini verdi. Büyük güçlerin İran halkının ilerlemesine karşı geldiğini savunan Ahmedinejad, "Siyonist rejim, İran ile kıyaslanamaz. İran için çok ufaklar. Bu rejimin sonu gelmiştir." dedi. Ahmedinejad, ABD seçim sonuçlarının kendilerini için fark etmeyeceğini de anlattı. "Keşke, ABD'de seçimler serbest olsa; ABD halkının bu iki partiden fazla seçenekleri olsa." dedi. Neden Ankara'ya gitmediği sorusunu ise, "Ziyaret, daha önce programlandı. Bunlar yan konular, pek önem taşımayan konular. İki ülke halkının hukukunu koruma konuları önemli." diye cevapladı.

ZAMAN