"Güney Osetya'daki trajedi tekrar edebilir"Rusya'dan ABD'ye uyarı

14.08.2008 17:08Rusya, ABD'ye "Gürcistan'ın Güney Osetya'da yaptıklarını tekrarlamasını teşvik edecek adımlardan kaçınması" çağrısında bulundu.
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcülerinden Andrey Nesterenko, yaptığı açıklamada, "Mevcut Gürcü liderliğini rövanş alma emelleri konusunda teşvik eden doğrudan ya da dolaylı her türlü adımdan özellikle kaçınmak gerekiyor. Bu o (Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya) bölgedeki trajik senaryonun tekrarlanmasına neden olabilir" ifadelerini kullandı.
Öte yandan Beyaz Saray, ABD'nin misyonunun Gürcistan'ın limanlarını korumayacağını, ancak insani yardım sağlayacağını bildirdi.
Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, düzenlediği basın toplantısında, "biz limanları korumak için değil, insani yardım sağlamak için oradayız" diye konuştu.
Perino, Gürcistan'a tıbbi ve insani yardım sağlanması konusunda ülkesiyle Rusya arasında herhangi bir sorun bulunmadığını da kaydetti.
Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, dün yaptığı açıklamada, ABD Başkanı George Bush'un Gürcistan'a yardım yollama taahhüdünün, Amerikan ordusunun limanları ve havaalanlarını denetimine alacağı anlamına geldiğini söylemişti.


AA