+ Konu Cevapla
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu

Rumlar Tehdit etti; Türkleri 1 saat 45 dk.'da temizleriz!

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Rumlar Tehdit etti; Türkleri 1 saat 45 dk.'da temizleriz! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Demirbaş Sahrud Baktabul'un Çılgını Sahrud Baktabul'un Çılgını Sahrud Baktabul'un Çılgını Sahrud Baktabul'un Çılgını Sahrud Baktabul'un Çılgını Sahrud Baktabul'un Çılgını Sahrud Baktabul'un Çılgını Sahrud Baktabul'un Çılgını Sahrud Baktabul'un Çılgını Sahrud Baktabul'un Çılgını Sahrud Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jan 2007
  Bulunduğu Yer
  Tespit Edilemedi
  Mesajlar
  705
  Tecrübe Puanı
  352698

  :angry: Rumlar Tehdit etti; Türkleri 1 saat 45 dk.'da temizleriz!

  Kıbrıs Rum yönetimi eski liderlerinden Glafkos Klerides, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un Kıbrıslı Türkleri hiçbir zaman toplum olarak görmediğini, onlara klasik azınlık haklarından başka hak tanımayı asla kabul etmediğini belirterek, "Papdopulos, Kıbrıslı Türkleri azınlık olarak görüyor" dedi.


  Rumların Kıbrıslı Türkleri yok etme planlarını içeren Akritas Planının büyük bölümünü Papadopulos'un yazdığını kaydeden Klerides, Papadopulos'un, 1964'te ABD Büyükelçiliğine giderek meşhur, "Türkler adaya çıkmaya kalkışırlarsa Kıbrıs'tan Türkleri temizlemek için 1 saat 45 dakikamız var" sözlerini söylediğini de doğruladı.


  "Sonunda olacak olan, Kuzey'deki rejimin doğrudan ayrı egemenlik olarak değil hukuki olarak tanınmasıdır" diyen Klerides, "Kendisine birkaç yıl verecekler ve ayrılış bugünkü bölücü hatlar temelinde gerçekleşecek" ifadesini kullandı.


  Rum kesiminde yayımlanan Politis gazetesi, Kıbrıs Rum Üniversitesinde öğretim görevlisi Niyazi Kızılyürek'in, Glafkos Klerides'in Kıbrıs sorunuyla ilgili anlattıklarını aktardığı, "Glafkos Klerides: Bir Ülkenin Süreci" isimli kitabından alıntı yaptı. Gazete, Glafkos Klerides'in, dönemin bilinmeyen siyasi gerçeklerine ışık tuttuğunu yazdı.

  Klerides, 1960 Anayasasının işlevsel olduğunu ve Türkiye'nin arzusunun da anayasanın işlemesi yönünde olduğunu ifade ederek, o dönemde, Kıbrıs sorunununu, iki tarafının aşırılarının görüştüğüne dikkati çekti.

  Klerides, "Tasos Papadopulos'un Kıbrıslı Türkleri hiçbir zaman toplum olarak tanımadığını, aksine, onların (Türklerin) Kıbrıs Cumhuriyeti içerisinde azınlık olarak var olduklarına inandığını" dile getirdi.


  1960 ANAYASASI
  Klerides, "Türkiye'nin askeri hükümeti Amerikan unsurundan çok etkileniyordu. Amerikan unsurunun Kıbrıs'ta sükunet istediğinden şüphe yoktur, bu nedenle Türk politikası da değişti. Askerlerin politikası, 1960 Anayasasının işlemesi şeklindeydi" dedi.

  Aynı anayasayla ilgili olarak Klerides, şunları söylüyor:

  "Temel konulardan biri olan vergiler konusu dışında hiçbir konu işleyemez değildi. Seçimler ve yine belediye yasaları gibi diğer konularda ayrı çoğunluk gerekiyordu. Bu Türk tarafı gelir vergilerinin artırılmasına olumlu oy kullanmadı çünkü Kıbrıslı Türklerin aleyhine bir vergi yükü getirecekti. Bu sorunun; hükümetin Kıbrıslı Türklerin ve Rumların eğitim harcamalarını üstlenmesiyle çözülmesi önerildi.
  Kıbrıs Türk tarafıyla yapılan müzakerelerde bu çözüm üzerinde uzlaşıldı, Kıbrıs Türk tarafı protokol istedi. Protokole Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Muavini, Meclis Başkanı ve Cemaat Meclislerinin başkanları tarafından imza atıldı ve Kıbrıs Rum tarafı Anayasal değişiklik istedi. Kıbrıslı Rumların talebinin dayanakları mantıktan çok duygusaldı ve Kıbrıs Rum liderliği (Başpiskopos III.
  Makarios, Polikarpos Yorgacis ve Tasos Papadopulos) halka 'Anayasa'nın düzeltilmeye başlandığını' göstermek istiyordu. Kıbrıslı Rumların, protokolün geçerli olup olamayacağına dair yurt dışından olumlu görüş almalarına rağmen nihayetinde sorun çözülmedi ve bunu 1964'te olanlar izledi."

  PAPADOPULOS FEDERASYONA KARŞI ÇIKMIŞTI

  Politis'e göre, kitabın ilgi çekici yönleri arasında, 1975-1976 olaylarının anlatımı var. Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Glafkos Klerides iki toplumlu iki kesimli federasyonu kabul etmişti. Aynı şeyi Kostantin Karamanlis de yaptı.

  Müzakerelerde Klerides'e eşlik eden Tasos Papadopulos ve Mihalakis Triantafillidis böyle bir çözümün aleyhinde tavır aldılar ve Makarios bir ikilemle karşı karşıya kaldı.

  Klerides'in Rauf Denktaş'a verme inisiyatifini üstlendiği meşhur haritanın yayınlanmasıyla birlikte Klerides müzakerecilikten istifa etti.


  "1 SAAT 45 DAKİKADA TÜRKLERİ ADADAN TEMİZLERİZ"

  Klerides'in, şimdiki Rum lideri Tasos Papadopulos hakkında söyledikleri de kitabın en ilgi çekici bölümlerinden biri.

  Klerides, Tasos Papadopulos'un 1964'te harekatın gerçekleşmesi durumunda Kıbrıslı Türkleri temizlemeleri konusunda çeşitli istikametlere telefon ederken yakalandığını söyledi.

  "Bunu Yorgacis ve Makarios da onayladı. Kendisine 'Bizi, suç işlemekle suçlanacağımız bir yöne sürüklüyorsunuz, durunuz' dediler. Ancak, böyle düşünceleri vardı" diyen Klerides, bu sözleriyle Makarios Drusiotis'in kitabında yer verdiği, Tasos Papdaoulos'un 1964'te Amarikan Büyükelçiliğini ziyaret ederek Türkiye'nin Kıbrıs'a müdahale etmesi etmesi durumunda "Türkleri Kıbrıs'tan temizlemek için 1 saat 45 dakikamız var' (we have 1 hour and 45 seconds to clean up the Turks from Cyprus) sözlerini söylediğini doğruladı.

  AKRİTAS PLANININ BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ PAPADOPULOS YAZDI"

  Klerides, Akritas planının yazılması konusunda yöneltilen sorulara verdiği yanıttaysa şunları söylüyor:

  "Söz konusu çalışmanın yazım işinin büyük bölümünü Polikarpos Yorgacis'ten çok Tasos Papadopulos'un yaptığına inanıyorum. Yorgacis, o belgeyi hazırlayacak hukuki olanağa ve eğitim düzeyine sahip değildi. Ben, işin çoğunun Tasos Papadopulos tarafından yapıldığını değerlendiriyorum." Politis gazetesine göre, Klerides'in bu değerlendirmesi kitapta havada bırakılmıyor ve Klerides ilk kez, EOKA mücadelesini 1960'lı yıllarda devam ettirmek isteyen "örgüte" bir miktar katıldığını ilk kez itiraf ediyor.

  Klerides dışında, ona oranla daha az olmak üzere Spiros Kiprianu da katıldı, ancak başkanı Polikarpos Yorgacis ve başkan yardımcısı da Tasos Papadopulos'tu.


  TÜRKLERİN, HER TALEBİNİ REDDEDİYORDU"

  Klerides, 1974 öncesi dönemle ilgili olarak, şunları anlattı:

  "İki toplum arasında işbirliği yöntemleri bulunmasına yönelik ne zaman çaba harcansa Tasos her zaman; (Kıbrıslı Türlerin) 'bir azınlık olduklarını anlamaları gerektiğini ve azınlık haklarından fazlasını istediklerini' söylüyordu. Tasos, Türk tarafının isteyebileceği klasik azınlık haklarını aşan her her şeyi aşırı buluyor ve karşı çıkıyordu. İki toplum düşüncesi yoktu." Glafkos Klerides'e göre, Tasos Papadopulos'un Kofi Annan'ın planını kabul etmekteki sorunlarından biri, planın iki toplumun siyasi eşitlikten söz etmesiydi.

  Kitabın yazarı Niyazi Kızlıyürek, "Kıbrıs"ın Avrupa Birliği'ne (AB) üye olmasıyla meydana gelen konjonktürle çözüm momentumu yitirildiğini kaydetti.

  Kızılyürek, kitabını, Klerides'in şu sözleriyle sonlandırdı: "Sonunda olacak olan, Kuzey'deki rejimin doğrudan ayrı egemenlik olarak değil hukuki olarak tanınmasıdır. Kendisine birkaç yıl verecekler ve ayrılış bugünkü bölücü hatlar temelinde gerçekleşecek."

 2. #2
  Üstad ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2007
  Bulunduğu Yer
  Fenerbahce
  Mesajlar
  2.765
  Tecrübe Puanı
  30847797

  Tanımlı

  En iyisi biz bu kıbrıs'ın tamamını alalım...Bu şerefsizlere haddini bildirmek lazım...teşekkürler dostum...

 3. #3
  Süper Üye erhanbilir Baktabul'un Çılgını erhanbilir Baktabul'un Çılgını erhanbilir Baktabul'un Çılgını erhanbilir Baktabul'un Çılgını erhanbilir Baktabul'un Çılgını erhanbilir Baktabul'un Çılgını erhanbilir Baktabul'un Çılgını erhanbilir Baktabul'un Çılgını erhanbilir Baktabul'un Çılgını erhanbilir Baktabul'un Çılgını erhanbilir Baktabul'un Çılgını erhanbilir - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Bulunduğu Yer
  italya
  Mesajlar
  308
  Tecrübe Puanı
  89020

  Tanımlı

  abi bu adam rumlarin cem yilmaz i mi espiriye bak 1dk45 saniye de turkleri temizlermis
  en zayif halimizle kibrisin bagimsizligini kazanan tuk milleti bunu bu sekilde degerlendirir herhalde

 4. #4
  Üye nepenthes Baktabul'un Çılgını nepenthes Baktabul'un Çılgını nepenthes Baktabul'un Çılgını nepenthes Baktabul'un Çılgını nepenthes Baktabul'un Çılgını nepenthes Baktabul'un Çılgını nepenthes Baktabul'un Çılgını nepenthes Baktabul'un Çılgını nepenthes Baktabul'un Çılgını nepenthes Baktabul'un Çılgını nepenthes Baktabul'un Çılgını nepenthes - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Mesajlar
  196
  Tecrübe Puanı
  5368972

  Tanımlı

  saçma bi açıklama olmuş...hatta güzel atalarımın en güsel sözü havlayan köpek ısırmaz...paylasımın ıcın saol...

 5. #5
  Demirbaş .EfenDy. Baktabul İçin Değerli .EfenDy. Baktabul İçin Değerli .EfenDy. Baktabul İçin Değerli .EfenDy. Baktabul İçin Değerli .EfenDy. Baktabul İçin Değerli .EfenDy. Baktabul İçin Değerli .EfenDy. Baktabul İçin Değerli .EfenDy. Baktabul İçin Değerli .EfenDy. Baktabul İçin Değerli .EfenDy. Baktabul İçin Değerli .EfenDy. Baktabul İçin Değerli .EfenDy. - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  795
  Tecrübe Puanı
  495

  :okur:

  temizleriz manası şurdan geliyor..
  bizi görünce altlarına bişi yapıcaklarya onu ancak 1,45 dk temizleriz gibisinden

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Tehdit etti!
  By кıνıяcıк in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-22-2011, 00:18
 2. Talat: Rumlar, Türkleri robocop gibi görüyor
  By nur yağmuru in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-09-2009, 10:18
 3. Obama'yı öldürmekle tehdit etti
  By leyla_59 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-11-2008, 13:03
 4. Rusya,ABD'yi tehdit etti
  By leyla_59 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-10-2008, 13:35
 5. Ermeniler Ölümle tehdit etti
  By ĸαяαмέŁ in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-10-2008, 10:36

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375