Gül'den Ahmedinejad'a nükleer uyarı: Diplomatik çözüm için zaman daralıyorCumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul' da ağırladığı İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a, İran'ın nükleer faaliyetleri konusunda Tahran yönetimi ile Batı arasında görüş ayrılığının giderek arttığı bir dönemde, "Uluslararası toplumun kaygılarını dikkate alın. Sorumluluk ve iyi niyetle hareket edin." çağrısında bulundu.


Ahmedinejad'a, "diplomatik çözüm için zamanın daraldığı" mesajı da verildi. Gül, Batı'ya ise, "İran'ın meşru haklarını gözetin." diye seslendi. Ankara, çözüm için elinden geleni yapacağını Tahran yönetimine iletti. Sorunun çözümü için yasalara bağlılık ve diyaloğun en iyi yol olduğunu söyleyen İran lideri ise Cenevre'de başlayan süreci desteklediğini ve "yeni önerilere açık olduğunu" belirtti. Ahmedinejad, İran'ın iradesinde bir değişiklik olmayacağını söyledi.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Türkiye'ye yaptığı "çalışma ziyareti"nin ilk gününde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Gül, konuğuna Çırağan Sarayı'nın kapısında "hoş geldin" dedi. Görüşmelerde ağırlıklı olarak İran'ın nükleer faaliyetleri üzerinde duruldu. İki lider, ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.
İran'ın nükleer faaliyetleri konusunda İran ile 6 Batılı ülke (BM Güvenlik Konseyi'nin 5 üyesi ve Almanya) arasındaki görüşmelerin geldiği noktanın "taraflara bir fırsat penceresi açtığını" vurgulayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Çözümün uluslararası toplumun kaygılarını dikkate alan, aynı zamanda İran'ın, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması çerçevesinde meşru haklarını gözetecek bir içerik taşımasını arzu ediyoruz." dedi. Gül, taraflara, "sorumluluk" çağrısı yaptı ve "iyi niyetle hareket etmelerini" istedi. Türkiye'nin "diplomatik çözüm"den yana olduğunun altını çizen Abdullah Gül, "sürece teşvik amacıyla" Türkiye'nin taraflar arasındaki görüşmelere, geçen sene olduğu gibi bundan sonra da ev sahipliği yapabileceğini Ahmedinejad'a iletti. Ankara, sorunun çözümünde rolünü "kolaylaştırıcı" olarak niteliyor. Konuk Cumhurbaşkanı da, İran'ın nükleer programı ile ilgili olarak Gül'ün ülkesinin haklarını savunduğunu belirterek teşekkür etti. Ahmedinejad, "Sakin bir ortamda, diplomatik çözüme kavuşması çabalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bize göre de diyalog en iyi yoldur. Yasalara bağlılık ve diyalog, sorunun aşılması için en iyi yoldur." dedi. Ahmedinejad, Cenevre'de başlayan süreci desteklediğini ve "dostları tarafından getirilecek önerilere açık olduğunu" belirtti. İran Cumhurbaşkanı, "İran'ın nükleer faaliyetleri ne teknik ne de hukuki bir sorun, siyasi bir sorun. ABD hükümeti, 30 yıldır halkımıza karşı ambargo uyguluyor. Taraflar, sorunun diyalogla sonuca ulaşabileceğini gördü. Cenevre'de iyi görüşmeler yapıldı, doğru bir yol açıldı. Bunların süreklilik kazanması olumlu. Biz onlara bir öneri paketi sunduk, onlar da sundu. İki paket üzerinde uzlaşma mantıklıdır. Süreci destekleyecek her türlü öneriye açığız. Türkiye, her zaman olumlu bir rol üstlendi." diye konuştu. İran lideri, isim vermeden depoları nükleer bombalarla dolu olan ülkelerin diğerleri üzerinde baskı yaptığını söyledi. Ahmedinejad, "Ellerinde bomba olan ülkeler, bu temiz enerjiden herkesin yararlanmasına hak tanımalıdır." dedi. Konuk Cumhurbaşkanı, Türkiye ile ilişkilerinin gelişmesinin hiçbir ülke aleyhine olmadığına vurgu yaptı.

ZAMAN