[HABER ANALİZ] Boğaz'dan Washington'a yüklendiBaşta ABD ve İsrail olmak üzere uluslararası kamuoyunun dikkatle izlediği İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ilk günü, öngörülen biçimde sona erdi.


İran, nükleer çalışmalarına ilişkin "haklarını" ve değiştirmeyeceğini gösterdiği tutumunu, bu kez bir NATO üyesi Türkiye'den dünyaya aktarma şansı buldu. İstanbul Boğazı'nı gören Çırağan Sarayı'nda ağırlanan İran lideri, Ankara'nın "stratejik ortağı" ABD'ye yüklenme şansını kaçırmadı.
Son dönemde, bölge sorunlarının çözümünde aktif bir rol oynayan Türkiye, İran'a "net" mesajlar verdi. İsrail ile Suriye'yi buluşturan, aktif bir Kafkas politikası izleyen Ankara, "Batı ile doğu arasındaki sorunların çözümünde de rol oynayabilirim" sinyali gönderdi. Hem İran'a hem de Batı'ya uyarılarda bulundu. Dünkü görüşmeleri aktaran bir yetkili, "İran'a uluslararası yükümlülüklerini hatırlattık. Sorunun, bölgenin istikrarını etkilediğini anlattık." derken, "Bizim tutumumuz şeffaf. Kameralar önünde ne söylüyorsak içeride de aynı." vurgusu yaptı. Ahmedinejad'ı ağırlamak birtakım riskleri de beraberinde taşıyordu. ABD yönetimini eleştiren Ahmedinejad, "Siyonist rejim"e ilişkin artık ezberlenen ifadelerini kullanmadı. Böyle bir durum, Ankara-Tel Aviv ilişkilerinde büyük sarsıntıya neden olabilirdi. Tahran'dan gelen açıklamalar nedeniyle dün, bir enerji "anlaşması"nın imzalanması bekleniyordu. Anlaşma yerine, bugüne kadarki ilkeler tekrarlandı. İran, masaya "içerikli bir metin" getirmedi. Ankara, ABD baskısını ise reddediyor. İki ülke yetkilileri, enerji işbirliğinde çalışmaya devam edecek. Ankara için dün ilerleme sağlanan tek alan ise İran'a uluslararası yükümlülüklerini hatırlatan terörle işbirliği anlaşması oldu.


ZAMAN