Sapığa rekor cezaÇocuklara cinsel istismarda bulunan Kanadalı 39 yıla mahkum oldu

15.08.2008 15:57Çocuklara cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla dünya çapında aranan ve Interpol'ün fotoğraflarını yayınlamasıyla yakalanan Kanadalı Christopher Neil, Tayland'da 14 yaşındaki bir çocuğu istismar etmekten 39 ay hapse mahkum edildi.
Tayland mahkemesinde görülen davada yargıç, Neil için önce 6,5 yıl hapis cezası verdi, ancak zanlı suçunu itiraf ettiği için bu cezayı düşürdü. Yargıç, Neil'in çocuğun ailesine 60 bin baht (yaklaşık 2000 YTL) tazminat ödemesine de karar verdi.
Turuncu mahkum giysileri içinde mahkemeye çıkarılan 32 yaşındaki Christopher Neil, karar hakkında yorum yapmadı.
Neil, bugün istismar etmekle yargılandığı 14 yaşındaki Taylandlı erkek çocuğun yine mağdur olan kardeşi için benzer bir davada Ekim ayında yargılanacak. Hakkındaki bu ikinci suçlamayı reddeden Neil, bu davada da suçlu bulunması halinde 20 yıla kadar hapis cezası alabilecek.
Kamboçya ve Vietnam'da 6 yaşın altındaki 10 kadar çocukla ilişkiye girme suçuyla Interpol tarafından dünya çapında aranan Kanadalı zanlı, 3 yıllık çalışmanın sonucunda geçen yıl Tayland'da yakalanmıştı.
Güney Kore'de İngilizce öğretmenliği yapan Neil, Interpol'ün fotoğraflarını yayınlamasının ardından, Tayland'ın başkenti Bangkok'daki uluslararası havaalanında video görüntüleriyle tespit edilmişti.
Neil'in kimliğinin tespit edilmesinden sonra 9, 13 ve 14 yaşlarındaki üç Taylandlı çocuk, polise, şüphelinin 2003 yılında kendilerine oral seks yapmaları için para ödediğini söylemişti.
haberturk