Saakaşvili'den Batı'ya çağrıGürcü lider, "Batı, diplomasi silahını kullanmalı ve Rus işgalini durdurmalı" dedi

15.08.2008 11:36Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, ''Batı, diplomasi silahını kullanmalı ve Rus işgalini durdurmalı' dedi.

Saakaşvili, yabancı gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, ''Rusya'nın topraklarını işgal etmeyi sürdürdüğünü'' belirterek, Batı ve uluslararası toplumun ''diplomasi silahını kullanarak bu işgali durdurması gerektiğini'' belirtti.

Rus askerlerinin, Gürcü topraklarında ilerlemeye devam etiğini, girdikleri her yeri yağmaladıklarını, evleri yaktıklarını anlatan Saakaşvili, Gürcü polisinden Rus güçlerinin bulunduğu şehir ve kentleri denetimi altına almasını istedi.

Rusya'nın, Gürcistan'ı 2000 kişinin ölümünden sorumlu tuttuğunu kaydeden Saakaşvili, ancak bunun gerçek olmadığını, Rus medyasının da bugüne kadar çatışma bölgesindeki ölü sayısını abartılı verdiğini ifade etti.

Saakaşvili, Rusya'nın çatışma bölgelerinde (Güney Osetya, Kodori Deresi) birkaç gündür ''etnik temizlik'' yaptığını iddia eden Saakaşvili, ''Ruslara, Kazakları ve Çeçenleri çatışma bölgesine getirme hakkını kim verdi?'' diye sordu.

Gürcistan'daki olayları izleyen yerli ve yabancı gazetecilerin yaşamının tehlikede olduğunu belirten Saakaşvili, bir Gürcü gazetecinin, canlı yayın esnasında vurulduğunu hatırlattı ve ''Sizlerden, gerçekleri doğru şekilde tüm dünyaya aktarmanızı rica ediyorum'' dedi.

-GORİ KENTİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Bu arada, Rus güçlerinin denetimi altında bulunan Güney Osetya sınırındaki Gori kentinde, saat 22.00'den sonra sokağa çıkma yasağı ilan edildiği bildirildi.

Rus birlikleri tarafından sokağa çıkma yasağı uygulaması başlatılan Gori kentinin son iki gündür Oset milisleri tarafından yağmalandığı, kent içindeki sokaklarda dükkan ve evlerin yakıldığı, rastgele ateş açıldığı bildiriliyordu.

Öte yandan Gürcistan İçişler Bakanlığı sözcüsü Şota Utiaşvili, Gürcistan içlerinde konuşlanan Rus güçlerinin dün geceden bu yana hiçbir yöne hareket etmediklerini kaydetti.
haberturk