Rusya İstediğini Aldı

ABD Dışişleri Bakanı Rice, Fransa’nın hazırladığı barış anlaşması için Tiflis’e gitti. Saakaşvili anlaşmayı imzaladı. Gürcü lider ’taviz yok’ dese de anlaşmada, Gürcistan’ın "toprak bütünlüğüne" saygıya yönelik bir ifade yok.
Sarko: Ruslar da imzalayacak Ardından Fransız lider Sarkozy de, Rus muhatabı Medvedev ile konuştuğunu ve onun da anlaşmaya imza atacağını açıkladı.

GÜRCİSTAN Cumhurbaşkanı Mihali Saakaşvili, Güney Osetya’daki çatışmalara son verilmesi ve bölgede kalıcı barışı sağlayacak olan Fransa’nın arabuluculuğundaki ateşkes anlaşmasını resmen imzaladı.

Saakaşvili, anlaşmanın nihai çözüm anlamına gelmediğini kaydederek, Güney Osetya ve Abhazya’nın, "Gürcistan’ın bir parçası olduğunu" vurguladı. Ancak anlaşmada, Gürcistan’ın "toprak bütünlüğüne" saygıya yönelik bir ifade bulunmuyor. Bunun yerine "Gürcistan’ın bağımsızlığı ve egemenliği" ifadeleri yer alıyor. Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini vurgulayan Rice ise, anlaşmadan sonra Rusya’nın Gürcü topraklarını derhal terk etmesi gerektiğini ifade etti. Rice," Rus güçleri anlaşma ile Gürcü topraklarından çıkacak ancak G. Osetya’daki barışı koruma görevine devam edecek ve bölge dışında da devriye gezebilecek" dedi.

Abhazya ve Güney Osetya’nın geleceğine BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde karar verilecek. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin de, Gürcistan’ın ateşkes anlaşmasını imzalamasından sonra konuştuğu Rus lider Dimitri Medvedev’in, "anlaşmayı imzalayacağını ve Rusya’nın anlaşmadaki taahhütlere, özellikle Rus güçlerinin çekilmesiyle ilgili olanlara titizlikle uyacağını doğruladığı" belirtildi.

Merkel, Moskova’ya çattı

Öte yandn Almanya Başbakanı Angela Merkel de dün Rusya’ya giderek, Medvedev ile görüştü. Merkel, Medvedev’e Rusya’nın Gürcistan’a müdahalede "fazla ileri gittiğini" ve "orantısız güç" kullandığını söyledi. Merkel’in Soçi’de yaptığı bu sürpriz çıkış, Moskova üstündeki baskıyı artırdı. Almanya, Rusya’nın en büyük dış ticaret ortağı.

Medvedev: Yine yaparız

Medvedev ise, Kafkasya’da Moskova’nın bugüne kadar verdiği tepkiyi "ılımlı" olarak niteledi ve Batı’nın gerilimi tırmandırması halinde, "en radikal güçlerin bile hayal edemeyeceği bir ortam" yaratılacağı uyarısında bulundu. Rusya Başbakanı, Kafkasya’nın güvenliği konusunda "garantör" olduklarını ve Gürcistan’daki iki ayrılıkçı bölgenin halklarının sergilediği iradeyi destekleyeceklerini belirtti. Abhazya ve Güney Osetyalı ayrılıkçı liderler ise, dün yaptıkları açıklamada, Gürcistan ile yeniden bütünleşmelerinin "muhtemel olmadığını" söylediler.
.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr