Merkel de uyardı: Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne saygı gösterinAlmanya Başbakanı Angela Merkel, Güney Osetya nedeniyle Rusya'nın Gürcistan'a yönelik bazı adımlarının orantısız olduğunu söyledi.


Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ile Rusya'nın Soçi kentinde bir araya gelen Merkel, "Rusya'nın bazı adımları, orantılı değildi. Rusya, askerlerini, Gürcistan'ın merkezinden çekmeli." diye konuştu. Alman lider, soruna yönelik çözümün, Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne saygı duyması gerektiğini söyledi. Medvedev ise Güney Osetya'da yaşananların ardından bu bölge ile Abhazya'nın Tiflis yönetimi altında yaşamasının "mümkün olmadığını" söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov önceki gün yaptığı açıklamada, "Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü unutun." demişti.
Medvedev'den Polonya'ya tepki Medvedev, önceki gün Polonya ile ABD'nin vardığı füze savunma sistemi anlaşmasına değinerek, bunun Rusya'yı hedef aldığını söyledi. Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Aleksandır Nogovitsin de Polonya'nın anlaşma ile "saldırıya açık hale geldiğini" söyledi. Bu arada, ABD'nin ardından Kanada da Gürcistan'a karşı tutumundan ötürü Rusya ile yapacağı ortak askerî tatbikatı iptal etti

ZAMAN