Ruslar, doğu-batı ulaşımını kestiGori şehrine girmelerine izin verilen gazetecilerin bindiği aracın yeterince büyük olmaması bir basın mensubunun düşmesine sebep oldu.

Gürcistan Güvenlik Komisyonu Başkanı Alexandre Lomaia, Gori kentinin ateşkese rağmen hâlâ Rus askerlerinin kontrolü altında olduğunu söyledi. Lomaia, Rus askeri araçlarının Gori'ye giriş yolunu ablukaya alması ve yolu kapatması nedeniyle Gürcistan'ın doğu ve batı ulaşımının kapandığını belirtti.


Ateşkese göre Rusya'nın Gori'den çekilmesi ve buraya Gürcü polisinin girmesi gerektiğini hatırlatan Lomaia, "Burası hâlâ Rus kontrolünde. Bunun ne kadar süreceği ise hâlâ belirsiz." dedi. Rus komutan yardımcısı Albay İgor Konoçenkov ise Rus birliklerinin halkın güvenliğini sağlamak ve yağmacıların şehre girişini engellemek için beklediğini söyledi. Gori'nin saldırıya uğradığı ilk günlerde halkın şehirden ayrılması nedeniyle 50 bin nüfuslu kentte sadece bin kadar Gürcü kalmış durumda. Bu arada Rus güçlerinin dün insani yardım malzemeleri taşıyan bazı kamyonların Gori'ye girişine izin verdiği bildirildi. Ruslar, doğu batı otoyolunun geçtiği Gori'yi ellerinde tutarak Gürcistan'ı ortadan ikiye bölme imkânına sahip oluyor. Rus güçleri, Poti ve diğer bazı şehirlerde de kontrolü sağlamaya devam ediyor.


ZAMAN