Müttefikini bile koruyamayan Amerika bize saldıramazAhmedinejad, Sultanahmet Camii'nde cuma namazını halkın arasında kıldı. İran Cumhurbaşkanı, trafik çilesi için özür diledi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Türkiye ziyaretinin ikinci gününde Çırağan Sarayı'nda akademisyenlerle bir araya geldi.


Toplantı sonrasında basının karşısına geçen Ahmedinejad, ülkesinin nükleer çalışmaları sebebiyle gerilim yaşadığı ABD'ye bir kez daha meydan okudu: "Müttefiki Gürcistan'ı bile koruyamayan ABD'nin İran'a saldırması mümkün değildir." Ahmedinejad, kendisine yöneltilen, "Bir Sünni ve Osmanlı camisinde cuma namazı kılmanızın İran için siyasî anlamı var mı?" sorusuna, "Benim bu namazda olmam çok büyük siyasî bir olaydır." şeklinde cevap verdi. Ahmedinejad, kendisiyle ilgili güvenlik tedbirlerinin İstanbul'da oluşturduğu trafik çilesi konusunda ise Türk halkından özür diledi. Basın toplantısının ardından cuma namazı için Sultanahmet Camii'ne geçen İran Cumhurbaşkanı, akşam saatlerinde de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Çırağan Sarayı'nda görüştü.
Türkiye'nin AB üyeliği herkesin lehine
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Irak'ın toprak bütünlüğünün, istikrarının ve güvenliğinin bölge ülkelerinin lehine olduğunu söyledi. Türkiye-İran işbirliğinin dünya barışı ve bölge barışı için çok önemli olduğunu vurgulayan İran lideri, hem İran ile ilişkilerinde hem de bölgesel politikalarında Türkiye'ye güvendiklerini kaydetti. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılmasının hem Avrupa'nın hem de bölgenin lehine olduğu-nu vurgulayan Ahmedinejad, "Türkiye çok büyük ve uygar bir ülke, bu bölgenin çok önemli ve güvenli bir köprüsü.'' dedi.
Dün Four Seasons Oteli'nde basın toplantısı düzenleyen Ahmedinejad, misafirperverliklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türk milletine teşekkür etti. Bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile dünkü görüşmelerinin ardından bazı protokoller imzalandığını, ancak neden enerji işbirliğini ileri götürecek bir anlaşma çıkmadığını sorması üzerine Ahmedinejad, daha önce doğalgaz ve elektrik konusunda çok önemli anlaşmalar yapıldığını hatırlattı. İran lideri, "İnşallah bu anlaşmalar çok kısa süre içerisinde gerçekleşecektir. Doğalgaz ve petrol gibi çalışmalar, yatırıma dayalı olduğu için zaman almaktadır ve ticari bir işlem olmadığı için bazen görüşmeleri uzun süre alıyor.'' dedi. Ahmedinejad, İran gazının Avrupa'ya geçişi için en önemli yollardan birisinin Türkiye olduğunu da vurguladı. "Türkiye-İran işbirliği dünya barışı ve bölge barışı için çok önemli olacaktır.'' diyen Ahmedinejad, "Suriye-Türkiye-İran-Irak görüşmelerinde neler oluyor? Hem İran ile ilişkilerinde hem de bölgesel politikalarında Türkiye'ye güveniyor musunuz?'' şeklindeki soru üzerine ise "Devlet adamları yan yana geldiklerinde çay içerek denizi mi seyrediyorlar? Biz Türk milletine ve Türk hükümetine tabii ki güveniyoruz. Ve de çok seviyoruz onları.'' diye ekledi.
Cuma en büyük mesaj
Ahmedinejad'a "Bir Sünni camisinde, Osmanlı camisinde, İstanbul'da cuma namazı kılmak, özellikle cumanın İran için siyasi anlamı da var, sizin için ne ifade ediyor?'' sorusu da yöneltildi. İran lideri, "Acaba benim, bir cumhurbaşkanının orada olması büyük bir siyasi olay değil midir? İslam, siyasi, coğrafi sınırlardan çok daha öte bir şeydir. Cuma namazı ibadet ve siyasetin yan yana geldiği bir şeydir. Bu namazda Türk halkıyla birlikte olmamın tek sebebi, onlarla birlikte olduğumu göstermem anlamına gelmektedir ve çok büyük siyasi bir olaydır.'' dedi. İstanbul, Cihan

Müttefiki Gürcistan'ı bile koruyamayan ABD'nin İran'a saldırması mümkün değil
Türkiye'ye iki günlük "çalışma ziyareti" gerçekleştiren İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran'ın nükleer çalışmaları nedeniyle ülkesi ile arasındaki gerilimin giderek tırmandığı ABD'ye meydan okudu. İran lideri, "Gürcistan'ı bile koruyamayan bir ABD'nin İran'a saldırması mümkün değildir. ABD, kendi müttefikini bile koruyamadı." dedi. Ahmedinejad dün İstanbul'da Çırağan Sarayı'nda kahvaltıda bir grup akademisyen ile bir araya geldi. Zaman'ın edindiği bilgilere göre İran lideri, nükleer faaliyetlerine ilişkin tutumunun değişmeyeceğini bir kez daha ortaya koydu, ABD ve İsrail'e eleştirilerde bulundu. Kafkasya'da Rusya ile Gürcistan arasında yaşanan gerilimi değerlendirirken, sözü ABD'ye getiren Ahmedinejad, "Gürcistan'ı bile koruyamayan bir ABD'nin İran'a saldırması mümkün değildir. Dünya siyasetindeki etkileri azalıyor. İmparatorluklarının çatırdadığını, çöktüğünü göreceğiz. İran'a karşı yapabilecekleri şey yok." dedi. Süleyman Kurt, İstanbul
Ankara'dan Ahmedinejad'a Irak hatırlatması
İran'ın nükleer faaliyetleri konusunda Tahran ile Batı arasında yaşanan gerilimin diplomatik yollardan giderilmesi için çaba gösteren Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul'da ağırladığı İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'a Irak'ın yaşadığı tecrübeleri hatırlatarak uyarılarda bulundu. Gül, diplomatik yoldan çözüm için zamanın daraldığını vurgulayarak, "Süreyi değerlendirin. Irak'ta yaşanan tecrübeleri unutmayın." dedi. Ankara, 2003'te Irak'ın ABD tarafından işgali öncesi dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin'i de yaşanabilecekler konusunda uyarmıştı.
Gül, İran ile Batılı 6 ülke arasındaki görüşmelerin "akamete uğramaması" gerektiğini de Ahmedinejad'a iletti. Zaman'ın edindiği bilgilere göre iki liderin yaklaşık 2 saat süren görüşmesinde ağırlıklı olarak İran'ın nükleer faaliyetleri üzerinde duruldu. Türkiye, geçtiğimiz yıl temmuz ayında, İran nükleer müzakerecisi Ali Laricani ve AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana'yı bir araya getirmişti. Gül, Türkiye'nin benzer buluşmalara ev sahipliği yapabileceğini Ahmedinejad'a aktardı. Gül'e yakın bir isim, teklife İran liderinin "olumlu" yaklaştığını anlattı; Türkiye'nin önemli roller üstlenebileceğine vurgu yaptı. Süleyman Kurt, İstanbul

Kritik ziyaret öncesi İran'dan PKK jesti
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Türkiye'ye yaptığı ziyaretten çok kısa bir süre önce Tahran'dan PKK jesti geldi. İran Devrim Muhafızları, PKK'nın İran'daki uzantısı PJAK'a karşı operasyon gerçekleştirdi. Operasyon sonrasında kıskıvrak yakalanan 4 PJAK'lı terörist tarihî ziyaretten bir gün önce Esendere Sınır Kapısı'nda Türkiye'ye teslim edildi. Teröristlerin örgüt içinde yönetici konumda olduğu belirtiliyor. Ziyaretten iki gün öncesine denk gelen operasyonda Türk istihbarat birimleriyle yapılan bilgi alışverişi de önemli rol oynadı. Türk ve İran istihbarat birimlerinin 13 Ağustos'ta öğle saatlerinde gerçekleştirdiği operasyonda 4 PJAK'lı kıskıvrak yakalandı. Örgüt içinde önemli konumları olan teröristler yakalanır yakalanmaz Yüksekova'daki sınır kapısında jandarma timlerine teslim edildi. Gözaltına alınan teröristler Esendere Jandarma Karakolu'nda sorguya alındı. Güvenlik kaynakları teslim edilen PJAK'lıların isimlerini ve kod adlarını şimdilik gizliyor. Güvenlik kaynakları son yıllarda İran'ın PJAK ve PKK ile mücadelede Türkiye'ye önemli destek verdiğine dikkat çekiyor. Sedat Güneç, Ankara

Cuma namazını halkın arasında kıldı
İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Sultanahmet Camii'nde cuma namazı kıldı. Ahmedinejad'ın camide kendisi için ayrılan mihraba yakın yer yerine kapının hemen girişinde saf tutması dikkat çekti. Cuma vaazını Fatih Müftüsü İsmail İpek verdi. İpek, Ahmedinejad'ın camiye girmesiyle birlikte, cemaate misafirini takdim etti ve hoş geldin karşılamasında bulundu. Ahmedinejad'ın namazı Sultanahmet'te kılacağını duyan çok sayıda Caferi de camiye akın etti.
İmam, cemaati uyardı
Sultanahmet'in içinde ve dışında toplanan Şii gruplar, cuma namazı boyunca Ahmedinejad'a sevgi gösterilerinde ve tezahüratlarda bulundu. İran liderine yönelik sevgi gösterisi hutbe sırasında da sürünce cami imamından cemaate uyarı geldi. Cami İmamı Emrullah Hatipoğlu, "Yapmayın efendiler, Allah'ın huzurunda olduğunuzu unutmayın." uyarısında bulundu. Cami etrafında güvenlik çemberi oluşturan polis, gazetecilerin camiye girmesine izin vermedi. Namaz kılmak isteyenlere de arka kapıdan giriş izni verildi. Polis cami girişine x-ray cihazı yerleştirdi. Kurulan güvenlik kamerası da herkesi kayıt altına aldı. Güvenlik nedeniyle caminin üst katına cemaat kabul edilmedi. Çanta taşıyanların girişi engellendi. Ahmedinejad, camiden çıkışta halka el sallarken, kalabalıktan 'Kahrolsun Amerika', 'Kahrolsun İsrail' sloganları atıldı. Mükremin Albayrak, Burak Kılıç, İstanbul
Ahmedinejad: 'İstanbullulardan özür diliyorum' İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, dünkü basın toplantısında ziyareti nedeniyle alınan güvenlik tedbirlerinin İstanbul'da hayatı felç etmesine ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi: ''Evet, duydum ve çok üzüldüm. İnsanlar ve turistler çok zor durumda kalmışlar. Ama biliyorsunuz burada sizin misafirinizim. Tahran'da yolların kapanmasına ve halkın rahatsız olmasına izin vermiyorum. Burada mümkün olsaydı halkın içinde olmak isterdim. Bunlar Türk yetkililerinin elinde olan olaylar. Belki de terörist siyonistlerin faaliyetlerinden rahatsız, tedirgin olmuşlardır. Bu konuda rolüm olmadığı halde, Türk halkı ve turistlerde oluşan rahatsızlıklardan dolayı çok üzülüyorum ve Türk halkından özür diliyorum."

ZAMAN