Türkiye'nin AB üyeliği herkesin lehineİran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Irak'ın toprak bütünlüğünün, istikrarının ve güvenliğinin bölge ülkelerinin lehine olduğunu söyledi.


Türkiye-İran işbirliğinin dünya barışı ve bölge barışı için çok önemli olduğunu vurgulayan İran lideri, hem İran ile ilişkilerinde hem de bölgesel politikalarında Türkiye'ye güvendiklerini kaydetti. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılmasının hem Avrupa'nın hem de bölgenin lehine olduğu-nu vurgulayan Ahmedinejad, "Türkiye çok büyük ve uygar bir ülke, bu bölgenin çok önemli ve güvenli bir köprüsü.'' dedi.
Dün Four Seasons Oteli'nde basın toplantısı düzenleyen Ahmedinejad, misafirperverliklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türk milletine teşekkür etti. Bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile dünkü görüşmelerinin ardından bazı protokoller imzalandığını, ancak neden enerji işbirliğini ileri götürecek bir anlaşma çıkmadığını sorması üzerine Ahmedinejad, daha önce doğalgaz ve elektrik konusunda çok önemli anlaşmalar yapıldığını hatırlattı. İran lideri, "İnşallah bu anlaşmalar çok kısa süre içerisinde gerçekleşecektir. Doğalgaz ve petrol gibi çalışmalar, yatırıma dayalı olduğu için zaman almaktadır ve ticari bir işlem olmadığı için bazen görüşmeleri uzun süre alıyor.'' dedi. Ahmedinejad, İran gazının Avrupa'ya geçişi için en önemli yollardan birisinin Türkiye olduğunu da vurguladı. "Türkiye-İran işbirliği dünya barışı ve bölge barışı için çok önemli olacaktır.'' diyen Ahmedinejad, "Suriye-Türkiye-İran-Irak görüşmelerinde neler oluyor? Hem İran ile ilişkilerinde hem de bölgesel politikalarında Türkiye'ye güveniyor musunuz?'' şeklindeki soru üzerine ise "Devlet adamları yan yana geldiklerinde çay içerek denizi mi seyrediyorlar? Biz Türk milletine ve Türk hükümetine tabii ki güveniyoruz. Ve de çok seviyoruz onları.'' diye ekledi.
Cuma en büyük mesaj Ahmedinejad'a "Bir Sünni camisinde, Osmanlı camisinde, İstanbul'da cuma namazı kılmak, özellikle cumanın İran için siyasi anlamı da var, sizin için ne ifade ediyor?'' sorusu da yöneltildi. İran lideri, "Acaba benim, bir cumhurbaşkanının orada olması büyük bir siyasi olay değil midir? İslam, siyasi, coğrafi sınırlardan çok daha öte bir şeydir. Cuma namazı ibadet ve siyasetin yan yana geldiği bir şeydir. Bu namazda Türk halkıyla birlikte olmamın tek sebebi, onlarla birlikte olduğumu göstermem anlamına gelmektedir ve çok büyük siyasi bir olaydır.'' dedi.

ZAMAN