Adaylıktan vazgeçti; ama başkanlık için hâlâ hırslı

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adaylığını garantileyen Barack Obama, partinin Denver'da yapılacak kongresinde resmen adaylığı almaya hazırlanırken, oy pusulasında aylar önce adaylıktan çekildiğini açıklayan Hillary Clinton'ın da adı yer alacak.


Demokrat Parti içinde başkan adayını belirlemek üzere yapılan ön seçimlerde, kendisine 18 milyon seçmenin oy verdiğine dikkat çeken Clinton, seçmenlerine karşı borcu olduğu kanaatinde. Hillary Clinton'ın adının, delegelerin elindeki oy pusulasında yer alıp almayacağı tartışmaları, Clinton'ın, partinin başkan adaylığını Obama'nın elinden almak için son bir girişimi olduğu yönünde komplo teorilerine de yol açtı. Öte yandan, Obama'nın seçim kampanyası yetkilileriyle, Clinton'ın seçim kampanyası yetkilileri, parti kongresinde birlik mesajı verilmesi bakımından bir sorun çıkmaması ve Hillary'nin adının da oy pusulasında yer alması üzerinde anlaştı.
Clinton'ın, bazılarının, Obama'yı gölgede bırakmaya yönelik bir hareket olarak algıladığı, kongredeki oy pusulasında yer alma konusundaki ısrarının, kendi seçmeninin baskısından kaynaklandığı söyleniyor. ABD tarihinde bir kadının siyasi olarak gelebileceği en yüksek noktaya ulaşan Hillary Clinton, bunun partisi nezdinde tescil edilmesini istiyor. Clinton'dan önce sadece Pat Schroeder adlı kadın aday Demokrat Parti ön seçimlerinde 8 oy almıştı.
Clinton'ın, henüz başkan yardımcısı adayını açıklamamış olan Obama'ya, bu göreve layık olduğu mesajı vermeye çalıştığı yorumları da yapılıyor. Ancak bazı çevrelere göre Hillary'nin Obama'nın yardımcısı olma ihtimali çok düşük. Obama'nın, Hillary'nin başkanlık seçimini kazandıracak bir yardımcı olduğuna inanmadığı belirtiliyor. Ayrıca Hillary'nin, ABD'nin eski başkanı olan eşi Bill Clinton sebebiyle, eski bir dönemi çağrıştırdığı ve bunun Obama'nın 'değişim ve yenilik' mesajına uyumlu olmadığı konuşuluyor. Parti içindeki bir başka korku da, Hillary'nin delegelerden çok fazla sayıda oy alması ve Obama'nın adaylığını gölgelemesi. Böyle bir tablo, Obama'nın Cumhuriyetçi rakip McCain'e karşı yarışına olumsuz etki edebilir

ZAMAN