Moritanya'da darbe yapmak
James Copnall
Nuakçot

Moritanya'da darbe yapmak çok zor değil. Yönetimi ele geçirebilmesi için General Muhammed Uld Abdüzlaziz'e üç telefon konuşması yetti.

General 'Ülke felekate sürükleniyordu' diyor
Cumhurbaşkanlığı muhafızlarının başkanıysanız, adamlarınız tutuklayacakları cumhurbaşkanının yanı başındaysa ve daha önceki darbelere katıldıysanız işiniz kolaylaşıyor tabii.
General Abdülaziz'in adamları Cumhurbaşkanı Sidi Uld Şeyh Abdallahi'yi sessiz sedasız tutsak alıverdiler.
Askerler televizyon ve radyo istasyonlarına girip yayınlarını kestiler.
Birkaç dakika sonra, Cumhurbaşkanı'nın kızı, kendisini tutsak alan kişilerden gizlemeyi başardığı cep telefonuyla basın yayın kuruluşlarını arayıp olan biteni anlattı.
General Abdülaziz, özgür ve adil olarak nitelenen ve Afrika'nın diğer bölgelerine örnek olarak gösterilen geçen yılki seçimlerde açıkça olmasa bile Cumhurbaşkanı Abdallahi'ye destek vermişti.
Bu yüzden General'in bir açıklaması olması gerekiyordu.
Darbeci general, bunu yapması gerektiğini, çünkü halk arasında daha çok ilk adıyla yanı Sidi diye anılan devrik başkanın ülkeyi felakete sürüklemekte olduğunu söyledi.
Tüm dünyada artan gıda fiyatları, bu çorak Afrika ülkesini zorda bırakmıştı. Moritanya, ülkede tüketilen gıda ürünlerinin yüzde 70'ini ithal ediyor.
Ayrıca bazı adam öldürme olayları yaşanmıştı. El Kaide'nin Kuzey Afrika kanadı tarafından düzenlendiğine inanılan bu saldırılar nedeniyle Paris-Dakar rallisi bu yıl iptal edildi.
Ama General Abdülaziz'le görüştüğümde darbenin gerekçeleri arasında bunlardan hiçbirini saymadı.
Uzun boylu, pos bıyıklı kolalı üniformalı general, günlerdir, öfke içindeki dünyaya pozisyonunu anlatmaya çalışmaktan yorulmuştu.
Darbe sonrasında Afrika Birliği Moritanya'nın üyeliğini askıya aldı. Amerika ve Fransa bazı yardım programlarını dondurdu.
General sorunun kökeninde Cumhurbaşkanı Abdallahi'nin diğer tepedeki üç generalle birlikte kendisini görevden alma kararının yattığını söyledi.
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, başkanın makamındaki koltuğuna gömülürken "Bu orduda bölünmeye yol açacaktı" dedi.
General, seçim vaadinde bulundu ama tarih vermedi. Aday olup olmayacağını da açıklamadı.
Ülke içinde general bir miktar desteğe sahip.
Darbenin ardından generalin fotoğraflarını taşıyan bazı kişiler arabalarıyla küçük konvoylar oluşturarak sevinç turu attılar.
Nadir bulunan birkaç kat yükseklikteki bir binaya generale destek belirtilen bir pano asıldı.
Moritanya, neredeyse tamamen bir çöl ülkesi. Başkent bile kum işgali altında. Bu yüzden haberin tüm ülkeye ulaşması biraz zaman aldı.
Başkent Nuakçot'ta parlamento ve senatodaki çoğunluk da generali öven bir bildiri yayımladı.
Bu siyasetçilerin çoğunun katıldığı bir yemeğe gittim.
Havaalanından çok uzak olmayan bir noktada, açık bir alana çadır kurulmuş, yerlere, alçak masaların altlarına pahalı halılar serpiştirilmişti.
Moritanyalıların meçui dedikleri kuzu çevirme servis edildi. Sonra yıldızlara bakara nane çayı içtik.
Ayşatu adlı eski bir kadın bakan, "Moritanyalılar göçebe millettir. Bunu unutma" dedi:
"Bu biz gelecek için plan yapmayız demektir. Ülke de bu yüzden geri kalmıştır."
O ve diğerleri, Cumhurbaşkanı'nın işini yeterince iyi yapamadığını düşünüyorlardı.
Karısı hakkında yolsuzluk suçlamaları vardı. Siyasi kriz aylardır içten içe kaynıyordu.
Bu insanlara göre, ordu kötü bir cumhurbaşkanını görevden almıştı ve ülkenin kalkınması için gerekli olan düzeni tesis edecekti.
Ama diğerleri, siyasetçiler, sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve sıradan halk darbeye karşı.
Muhalefet mitinginde bir adam, bozuk hoparlörün gürültüsü nedeniyle kulağıma bağırarak "Darbe demokrasimizi 100 yıl geriye götürdü" diyordu.
Ömer adlı başka bir Moritanyalı ise "Ben Cumhurbaşkanı'na oy vermemiştim ama onu demokratik yollarla seçtik" dedi ve biraz da cesaret gösterisi yaparak "Askerler kötü" dedi.
Moritanyalıların çoğu, ne kornalarıyla darbeyi kutlayan ne de kınayan küçük kalabalıklara katılmıştı.
Birçoğu işine gücüne devam etti.
Arap Birliği'nin temsilcisiyle mülakatımı bitirmek üzereyken zayıf, genç bir adam mikrofonu alıp "Bir şeyler söylemek istiyorum" dedi:
"Moritanya'da bizim şimdi önemli ihtiyaçlarımız var. Gıdaya, özgürlüğe, ilaca, suya ihtiyacımız var..."
Dünya Gıda Programı, zor durumdaki yarım milyon kişiye, yani nüfusun altıda birine gıda yardımına başlayacağını açıklamasına karşın, Moritanya henüz çok ciddi bir açlık tehlikesiyle karşı karşıya değil.
Ama son 30 yılda 10'dan fazla darbe girişiminin ortaya koyduğu gerçekle herkes yüzleşmiş gibi: Moritanya'da asker iktidardan hiçbir zaman uzak olmayacak ve bunun için yapabilecek fazla bir şey de yok.
BCC Türkiye