Kafkas İttifakı için Ermenistan'a yeşil ışıkBaşbakan Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bölgedeki son gelişmeleri değerlendirmek üzere dün Bakü'ye gitti.


Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını cevaplayan Erdoğan, Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu konusunda Ermenistan ile de görüşeceklerini açıkladı. Bu hafta içerisinde Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geleceğini söyleyen Başbakan Erdoğan, bunun ardından Ermenistan'a yapılacak ziyaretin şeklinin belli olacağını söyledi. Erdoğan, bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesinde Türkiye'nin de hayatî çıkarları bulunduğunu sözlerine ekledi.

Dost ve kardeş Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bölgede son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendireceklerini ifade eden Erdoğan, görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra ağırlıklı olarak son dönemde Güney Osetya'da yaşanan gelişmeler ve son durumun ele alınacağını söyledi. Erdoğan, Türkiye olarak 'bölgeye yönelik bir çıkış ve bir çözüm platformu' olan Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu'nu Azerbaycan'la da görüşeceklerine dikkat çekerek, Gürcistan'daki son durumun, Kafkasya'da barış, güvenlik ve istikrarın acil tesis edilmesi ihtiyacını bir kez daha teyit ettiğini bildirdi.
Başbakan Erdoğan, Moskova ve Tiflis ziyaretlerinde taraflara, Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu'nun, 'sürdürülebilir barış, güvenlik ve istikrarı tam anlamıyla tesis edebilecek bir platform olduğu' düşüncelerini aktardığını, gerek Rusya Federasyonu gerekse Gürcistan'ın, böyle bir platform içinde yer alabileceğini söylediklerini bildirdi. Aliyev ile gündem konularının yanı sıra özellikle platform ile ilgili görüş alışverişini sürdüreceğine işaret eden Erdoğan, "Acil olarak ele aldığımız, 5 ülkeyi kapsayan bu platformla ilgili bir an önce altyapıyı, çatıyı oluşturmanın gayreti içindeyiz. Bölge için hayırlı sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum." şeklinde konuştu.
Başbakan, bir soru üzerine Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu ile ilgili Ermenistan'la da görüşeceklerini belirterek, bu hafta Dışişleri Bakanı Babacan'ın Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşeceğini, bunun ardından Ermenistan'a yapılacak ziyaretin şeklinin belli olacağını söyledi.
İran'dan doğalgaz nakli için çalışmalar başladı
İran lideri Ahmedinejad'ın ziyaretinde enerjide anlaşma yapılamadığı hatırlatılarak, Türkiye'nin enerji politikasının nasıl yürütüleceğine' ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, doğalgaz nakil hatlarının kullanılmasıyla ilgili çalışmaların karar altına alındığını ve yatırımların başladığını ifade etti. Aynı şekilde elektrik enerjisine yönelik faaliyetlerin de olduğunu, bunun için karşılıklı anlaşmaların yapıldığını bildirdi. Çevrim santrallerinin kurulmasının da bakanlıklar arasında görüşülerek karara bağlandığını, doğalgaz ve elektrik enerjisine yönelik sürecin devam ettiğini anlattı. Erdoğan, ayrıca Türkiye ile İran arasında kış mevsiminde zaman zaman oluşan sıkıntıları gidermek için İran'ın güneyinden doğalgaz naklini öngören çalışmaların başladığını açıkladı.
Bakü'den de destek geldi Başbakan Erdoğan'ın ortaya attığı Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu projesine Rusya ve Gürcistan'ın ardından Azerbaycan da destek verdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Başbakan Erdoğan'ın Zağulba Sarayı'ndaki görüşmesi sonrası iki lider ortak basın açıklaması yaptı. Erdoğan, Moskova ve Tiflis'ten sonra Azeri tarafının da Kafkasya İttifakı önerisine olumlu yaklaştığını ve Dışişleri Bakanlığı'nın konu üzerinde çalışmaya başladığını ifade etti. Erdoğan, diğer ülkelerin dışişleri bakanları ile de müşterek çalışmalar yapılabileceğini söyledi

ZAMAN