İspanya'nın başkenti Madrid'de dün meydana gelen uçak kazasında en az 153 kişi öldü. Ulaştırma Bakanı Magdalena Alvarez, uçakta 166 yolcu ve 9 mürettebat bulunduğunu bildirdi.


İspanyol Havayolları Spanair ve Türkiye'nin Madrid Büyükelçiliği'nden alınan bilgilerde, bir Türk vatandaşının düşen uçakta olmasının çok büyük bir ihtimal olduğu belirtildi. Ölenler arasında İspanyol vatandaşlarının yanı sıra Hollanda, Danimarka ve İsviçre vatandaşları da bulunuyor. MD80S tipi uçak, Madrid Havalimanı'ndan Kanarya Adaları'na gitmek için havalanırken pistten çıktı. Uçağın alev aldığı görüldü. Kaza sonrası uçağın kara kutusu bulundu. İspanya Başbakanı Luis Zapatero da tatilini yarıda keserek kaza yerine gitti.
Görgü tanıkları, kazayı "tam bir cehennem" olarak anlatırken, uçağın düştüğü yerde uçaktan hiçbir izin kalmadığı ifade edildi. Öte yandan, uçak kazası THY'nin Madrid-İstanbul seferini de etkiledi. Alınan bilgiye göre, kaza meydana geldiği sırada Madrid-İstanbul seferi olan THY uçağının, havaaalanından ayrılmak için kapılarını kapattığı sırada İspanyol yetkililerin kazadan dolayı havaalanı trafiğini durdurma kararı aldığı ve yaklaşık 3 saat rötarlı hareket ettiği kaydedildi. Madrid'deki uçak kazasının, İspanya'da son 25 yılın en büyük uçak kazası olduğuna dikkat çekiliyor. 27 Kasım 1983 tarihinde, Barajas Havaalanı'ndan kalkan Kolombiya havayolu şirketi Avianca'ya ait Boenig 747 tipi bir uçak, Madrid yakınlarında düşmüş ve 181 kişi hayatını kaybetmişti. 1985 yılında da Bilbao kentinde düşen uçakta 148 kişi ölmüştü.
Uçaktaki Türk'ün Mustafa Erdil olduğu öğrenildi
İspanya'nın başkenti Madrid'deki Barajas Havaalanı'nda kalkış sırasında düşen uçakta bir Türk'ün bulunduğu ve adının Mustafa Erdil olduğu resmiyet kazandı. Spanair tarafından açıklanan 166 kişilik yolcu listesinde Mustafa Erdil adlı bir Türk vatandaşının da yer aldığı duyuruldu. Spanair, 153 kişinin öldüğü, 19 kişinin yaralandığı uçak kazasında kimlik tespitlerinin birçok yolcuda yapılamamasından dolayı ölenlerin isimlerini henüz açıklamadı.
Uçak'ta 2'si bebek toplam 22 çocuk bulunuyordu
İspanya'nın başkenti Madrid'deki Barajas Havaalanı'nda dün meydana gelen uçak kazası sonrası açıklanan yolcu listesinde 2'si bebek toplam 22 çocuk bulunuyor.
Spanair tarafından açıklanan 162 kişilik yolcu listesinde, İspanyol yolcuların dışında Türk vatandaşı Mustafa Erdil'in ismi de yer alırken Alman, İsviçreli, Şilili ve Afrikalı yolcuların da bulunduğu görüldü.
Bu arada, 153 kişinin öldüğü ve 19 kişinin yaralı bulunduğu kazada, 2 kişinin kayıp gözüktüğü kaza bölgesinde arama çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi.
Tatilini yarıda keserek Madrid'e gelen Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero, "Korkunç trajediden dolayı hükümet olarak sarsılmış ve çok etkilenmiş durumdayız" dedi.
Zapatero, kazanın nedeninin açıklığa kavuşturulması için oluşturulan komisyonun çok hızlı çalışma yürüttüğünü de belirtti.
Mustafa Erdil iş toplantısı için İspanya'ya gitti
İspanya'nın başkenti Madrid'deki Barajas Havaalanı'nda kalkış sırasında düşen uçakta bulunan Türk yolcunun, Aliağa Gemi Söküm Sanayicileri Derneği İkinci Başkanı Mustafa Erdil olduğu öğrenildi.
Daha önce yapılan açıklamalarda, düşen uçaktan bilet aldığı belirtilen ve ismi Mehmet Erdil olarak açıklanan kişinin Mustafa Erdil olduğu kesinleşti.
Mustafa Erdil'in Aliağa'daki evinde, yakınları tedirgin bir bekleyiş içine girdi.
Erdil'in kardeşi Hayri Erdil, yaptığı açıklamada, Mustafa Erdil'in dün sabah 06.00 uçağıyla günübirlik bir iş toplantısı için İspanya'ya gittiğini, aynı gün 13.00 uçağıyla dönüş yapmasını beklediklerini söyledi. Ancak kardeşiyle havaalanındayken telefonla görüştüğünü, uçağın 1.5 saat rötar yaptığını, saat 14.45 uçağıyla hareket edeceğini söylediğini dile getiren Erdil, ''Kendisinin uçak listesinde adını teyit ettim. Şu ana kadar açıklanan 25 yaralı arasında ismi yer almıyor. Biz de bekleyiş içindeyiz'' dedi.
Erdil'in eşi Özlem Erdil, gazetecilere eşinin durumuyla ilgili net bir bilgi alamadıklarını söyledi.
Erdil'in arkadaşı ve Derneğin Genel Sekreteri Nevzat Sarıaslan, yaptığı açıklamada Mustafa Erdil'in iş için İspanya'ya gittiğini belirterek, kendisinden şu ana kadar haber alınamadığını ifade etti.
Erdil'in düşen uçaktan bilet aldığını ancak ölen ya da yaralanan isimler arasında görülmediğini anlatan Sarıaslan, ailesi ve yakınlarının tedirginlik içinde olduğunu, İspanya'dan umut veren bir haber beklediklerini kaydetti.
Ailesinin şu anda konuşacak durumda olmadığını dile getiren Sarıaslan, ''Oğlu Günalp Erdil, İspanya'ya gitmek üzere İstanbul'a hareket etti. Tüm yakınları evlerinde bir araya geldi. Şu anda konuşacak bir şey yok. Herkes umutlu bir haber alabilmeyi umuyor, dua ediyor'' dedi.
-ALİAĞA KAYMAKAMI BULGURLU
Bu arada olayı duyan Aliağa Kaymakamı Emin Osman Bulgurlu da Erdil'in evine geldi. Kaymakam Bulgurlu, Madrid'deki Türk büyükelçiliğinden alınan bilgiye göre Erdil'in isminin şu anda ölen ya da yaralanan isimler arasında yer almadığını, yarın bir açıklama yapılmasının beklendiğini söyledi.
Bulgurlu, ''Çok değerli bir arkadaşımız. İnşallah o uçağın içinde değil. Uçağın içindeyse bile İnşallah yaralılar arasındadır. Şu anda ilan edilen bir şey yok'' dedi.
-SEVİLEN BİR İŞADAMI
Evli ve 3 çocuk sahibi olan Mustafa Erdil (54), Aliağa'da Gemi Söküm Sanayicileri Derneği'nin yanında çeşitli sivil toplum örgütlerinde aktif olarak görev alıyor. Erdil, 1984 yılından bu yana kendisinin kurduğu Dörtel Gemi Söküm Limited şirketiyle gemi söküm sektöründe faaliyet gösteriyor. Mustafa Erdil, Aliağa'nın sevilen simaları arasında yer alıyor.

ZAMAN