İSPANYA'nın başkenti Madrid’de bulunan Barajas Havaalanı’nda 2 gün önce meydana gelen ve 153 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan uçak kazasında inanılmaz bir skandal yaşandığı iddia edildi.


İspanya’nın en yüksek tirajlı gazetelerinden El Pais’te yer alan habere göre, uçağın pilotu, uçağın henüz havalanmadan sol motorunda meydana gelen arızanın ciddi olduğunu havayolu şirketi Spanair yetkililerine bildiriği ve uçağın havalanmasının tehlikeli olduğunu belirttiği, fakat buna rağmen şirket yöneticilerinden uçuşu gerçekleştirmesi şeklinde cevap aldığı haberi gündeme bomba gibi düştü.


PİLOT UÇAĞI HAVALANDIRMAK İSTEMEMİŞ


Spainair yetkilileri tarafından henüz yalanlanmayan gelişme, Ruben Santana Mateo isimli yolcunun, uçağın havalanmasından hemen önce durumu bir SMS ile ailesine belirtmesiyle ortaya çıktı.

Buna göre Santana eşine gönderdiği SMS’de şunları yazmış:
“Hayatım, seni seviyorum, ama bilmelisin ki uçak arızalı. Uçağın değiştirilmesi yönünde uyarıda bulundum ama hala bir yanıt gelmedi, bekliyoruz. Pilot bu uçağı uçurmak istemiyormuş zaten.”


YOLCULARIN İNMESİNE İZİN VERİLMEDİ


Bu gelişmenin üzerine kazada hayatını kaybeden Santana’nın uçağa bindikten sonra mevcut durumdan rahatsızlık duyduğunu ve ani bir kararla, güvenliğinden endişe ettiği için inmek istediğini, uçakta bulunan görevliye bildirdiği öğrenildi. Görevlinin ise kapıların kapandığı ve uçaktan inmesinin mümkün olmadığı yanıtını verdiği belirtildi.


Kazayla ilgili bu gelişmeler yaşanırken, Santana’nın ailesi ceset tespiti için IFEMA sergi sarayındaki boş depoya geldi. Ailesi Santana’nın cansız bedenini zor da olsa tespit etti. Zor anlar yaşayan Santana'nın ailesi, yetkililerden yaşanan bu skandala adaletli bir sonuç getirmeleri yönünde çağrıda bulundu.


. . . . . . . . . . . .

Kaynak: hurriyet.com.tr