Dünyadan İlginç Olaylar: İster İnanın İster İnanmayınSiyaset dünyasının gözü, yine İstanbul Boğazı'ndan geçen Amerikan gemilerinde ve Rusya'nın buna tepkisindeydi. Ama İngiltere'de herkes bir müzeye koşturdu. Çünkü müzede esrarı çözülemeyen şeyler sergileniyor.İngiltere'de "Ripley Müzesi"nde açılan "İster inan, ister inanma" sergisi binlerce meraklıyı çekiyor. Çünkü sergide, bazıları efsane sanılan, dünyanın dört bir yanından toplanmış birbirinden tuhaf şeyler sergileniyor.

Aralarında Güney Amerika ülkesi Ekvador'un ormanlarında bulunan kurutulmuş insan kafaları bile var. Bir grup bilim adamı tarafından incelenen bu kurutulmuş insan kafalarının sırrı hala çözülemedi. Ama çok eski çağlardan kalma oldukları belirlenen bu kurutulmuş kafaların insan kurban etme ayinlerinden kaldıkları tahmin ediliyor.

Rus doğumlu efsanevi "Köpek Suratlı Adam Jo-Jo"nun bire bir balmumu kopyası da yer alıyor. Gerçekten yaşadığı söylenen Jo-Jo'nun o dönemlerde bir şehir efsanesi olduğuna inananlar da vardı. Ancak birçok kişi de, onu gece vakti Londra sokaklarının karanlık köşelerinde gördüklerini anlatmış. Bazılarının polise verdikleri ifadeleri de kayıtlarda yer alıyor.

En Garip Sergi...
DÜNYADAN KISA KISA

IMFin 94 yaşındaki ekonomisti kuruma dava açtı
IMF'nin en yaşlı ekonomisti olan Jacques Polak (94), kuruma tazminat davası açtı. IMF tarihinin en saygın ekonomistlerinden sayılan Polak, kurumunun geçen yıl kendi şerefine verdiği konferansta merdivenlerden düştüğünü bildirerek, tedavi ve evde bakım masrafları için 6 milyon dolar tazminat talep etti.

Afganlılar bile İngiliz Başbakanı'yla dalga geçiyor
İngiltere Başbakanı Brown, Dışişleri Bakanı Miliband'ın koltuğuna göz diktiği sıkıntılı bir dönemde Afganistan'a gitti. Gazeteciler, Kabil'de basın toplantısı düzenleyen Brown'u bu konuda gelen sorularla sıkıştırmaya başladı. Araya giren Afgan Devlet Başkanı Karzai, "Kabine komploları yeni bir şey değil, bizde de oluyor. Ama en azından Dışişleri Bakanım bunu yapmıyor" diyerek Brown'a takıldı. Brown bu şakaya bozulurken, daha fazla soru kabul etmedi. İngiliz basını, "Afganlar bile Brown ile dalga geçiyor" diye yazdı.

Yağda indirim yapan süpermerkette izdiham
Çin'in doğusundaki Nanjing şehrinde bir süpermarket, kızartma yağı ve yumurta fiyatlarında büyük indirim yapınca yüzlerce kişinin akınına uğradı. Yaşanan izdihamda 10'dan fazla kişi yaralandı, aralarında birçok kemiği kırılan 58 yaşında bir kadının da olduğu dört kişi hastaneye kaldırıldı.

Şeriften örnek davranışABD'nin Illinois eyaleti şerifi Mark Curran, gözaltı koşullarını daha iyi anlamak için bir hafta boyunca kendi nezarethanesinde kaldı. Eyaletin ülkedeki en kötü cezaevi sistemine sahip olduğunu söyleyen Curran, "Kafeslenmiş hayvanlar gibi muamele edilen mahkumlar serbest kalınca topluma daha da kızgın oluyor" dedi.


Böyle tutuklama gerekçesi görülmedi
Wisconsin'de aldığı kitabı zamanında kütüphaneye iade etmeyen kadın, polis tarafından kelepçe takılarak tutuklandı.

En kral servetler
Forbes dergisi dünyanın en zengin krallarının listesini açıkladı. Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej 35 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kralı. İkinci sırada ise 23 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri şeyhi Zayed Bin Sultan Al Nahayan üçüncü sırada Suudi Kralı Abdullah yer alırken İngiltere kraliçesi Elizabeth ise 12 sırada.
.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr