Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Fransa arasında, savunma ve askeri alanlarda işbirliğini ve Güney Kıbrıs'ın Fransa'ya askeri alanda bazı “kolaylıklarda” bulunmasını öngören bir anlaşma imzalandı.


Anlaşmaya, dün Fransa'da, Rum Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas ile Fransa Dışişleri Bakanı Michele Alliot-Marie imza koydu.
Rum basınında yer alan haberlere göre, Güney Kıbrıs ile Fransa arasında imzalanan anlaşma uyarınca, Güney Kıbrıs, Fransız askeri güçlerine Zigi (Terazi) deniz üssü ve Baf'taki Andreas Papandreu hava üssünü kullanması için bazı ”kolaylıklar” sağlayacak ve Fransız gemi ve uçaklarının Güney Kıbrıs'ta konaklayabilmelerine imkan verecek.
Anlaşmada ayrıca, Güney Kıbrıs ile Fransa arasında ortak askeri tatbikatlar yapılması ve eğitim amacıyla karşılıklı personel değişimi öngörülüyor.
Bu anlaşmanın, iki tarafın 2005 yılında yaptıkları ve ikili ilişkilerini güçlendirme içerikli “Ortak Açıklamanın” bir devamını teşkil ettiği belirtildi.
Fransa Dışişleri Bakanı Alliot-Marie, konuya ilişkin açıklamasında, anlaşmanın Güney Kıbrıs ile Fransa arasındaki ikili ilişkileri güçlendirecek bir anlaşma olduğunu, iki bakanlık arasında eğitim, ortak tatbikatlar ve jeostratejik durumun analizi düzeyinde önemli bir alışverişi öngördüğünü söyledi.
Lillikas ise anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Lübnan'da yaşanan kriz sırasında gösterilen işbirliğinin, iki ülkeye askeri alanda da işbirliği yapma fırsatını verdiğini ifade etti.
Güney Kıbrıs ile Fransa arasındaki bu anlaşmanın yürürlüğe girmesi için, Rum Meclisi ve Fransa Cumhurbaşkanlığının onayını gerektiriyor.

“FLÖRT İTTİFAKA DÖNÜŞTÜ”
Rum Fileleftheros gazetesi, anlaşmayla ilgili olarak, “Flört İttifaka Dönüştü” başlığıyla verdiği haberinde, “Fransa bölgeye yeniden geliyor ve 'Kıbrıs' güçlü ortak seçiyor” ifadelerini kullandı.
Gazete, Güney Kıbrıs ile Fransa arasında imzalanan savunma anlaşmasıyla, Güney Kıbrıs'ın, AB içerisinde, “zor zamanlarında destek alabileceği” güçlü bir ortak edindiğini, Fransa'nın da istikrarlı bir işbirliği sayesinde Orta Doğu'da yeniden varlığını gösterdiği değerlendirmesini yaptı.
Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/dunya/6039397.asp?gid=71