Türk ve Rus yetkililer Kafkasya İstikrar Platformu için buluşacak

Türkiye, Gürcistan'daki çatışmaların ardından ortaya attığı Kafkasya İşbirliği ve İstikrar Platformu konusundaki girişimlerini sürdürüyor.


Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Moskova, Tiflis ve Bakü gezilerinde gündeme getirdiği platform konusunda Dışişleri Bakanı Ali Babacan da dün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, iki taraf dışişleri bakanlığı yetkililerinin bu çerçevede gelecek hafta bir araya gelerek konu hakkında çalışmasının kararlaştırıldığını belirtti. Bu görüşmeyi takiben iki dışişleri bakanının eylül başlarında buluşmak üzere sözleştiğini kaydetti. Ankara teklifi Ermenistan ile de görüşeceğini açıklamıştı. Gelişmeyi Erivan da olumlu karşılamıştı.
'Türkiye, bölgede büyük rol peşinde' Economist dergisi, Gürcistan-Rusya savaşı çerçevesinde Türkiye-Ermenistan ilişkilerini inceleyen bir yazı yayınladı. Ankara'nın ortaya attığı Kafkas İttifakı teklifine dikkat çeken dergi, bölgenin tek NATO üyesi Türkiye'nin daha büyük bir rol oynamak peşinde olduğunu belirtti. Kafkas İttifakı'na Rusya, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan'ın sıcak baktığını yazan Economist, "Ancak çok az kimse, Türkiye ile Ermenistan arasında resmî ilişki olmadığı için platformun bir yere varacağına inanıyor." diye yazdı. Türkiye'nin Ermenistan sınırını kapalı tuttuğuna dikkat çeken dergi, "Gürcistan'daki savaş, Ermenistan sınırlarını kapalı tutmanın mantığı konusunda soru işaretleri oluşturdu." yorumunu yaptı. Türkiye'nin, Erivan'ı tecritinin Azeri topraklarından çekilmesini sağlamadığını anladığını belirten İngiliz dergisi, "Ama müzakereler bunu sağlayabilir." ifadelerini kullandı

ZAMAN