İran gazetesi, "Türkiye'nin bölgede ve uluslararası arenada önemli roller oynadığını ve enerjide köprü konumuna gelmeyi başardığını" yazdı.


İtimadı Milli gazetesindeki yazıda, "Türkiye'nin jeopolitik konumunu iyi kullanarak, siyasi ve ekonomik kazanımlar elde etmeyi başardığı" ifade edildi.
"Türk dışı politikasının son dönemde kayda değer açılımlarda bulunduğu" belirtilen yazıda, "Türkiye, Orta Asya, Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu ülkeleriyle ilişkilerini geliştirerek, bölgedeki rolünü ve etkisini artırdı. İsrail ve Suriye müzakerelerinde etkin rol aldı. Türkiye, bölgede ve uluslararası arenadaki rolünü çok iyi oynuyor" ifadesine yer verildi.
"İran'ın daha merkezi konumda olmasına rağmen Türkiye'nin, enerji kaynaklarının toplandığı ve dağıtıldığı bir yer konumuna geldiği" belirtilen yazıda, "Türkiye ve İran arasındaki enerji müzakerelerinin devam edeceği ve bunun tarafların çıkarına olduğu" kaydedildi.
Yazıda, "İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Türkiye ziyaretinin, Tahran yönetiminin yalnızlığa itildiği iddialarını boşa çıkardığı" görüşü dile getirildi. İran ve Batı arasındaki nükleer krizle ilgili olarak da, "Türkiye, nükleer müzakereler konusunda olumlu ve yapıcı rol oynadı ve bu rolünü sürdürebilir" ifadesi kullanıldı.

ZAMAN