Rusya çekildik diyor, kimse inanmıyor

Rusya, Fransa'nın aracılığı ile imzalanan altı maddelik geçici anlaşmaya uygun olarak askeri birliklerinin Gürcistan'dan çekildiğini açıkladı.


Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov, çekilme ile ilgili Kremlin'e sunduğu raporda, Rus askeri birliklerinin 8 Ağustos öncesindeki şartlara geri döndüklerini, ancak Gürcistan'la Güney Osetya arasında oluşturulan tampon bölgede Rus barış gücü birliklerine ek güvenlik önlemleri almaları için görev verildiğini bildirdi. Rusya, Güney Osetya sınırında 18, Abhazya sınırında yeterli miktarda güvenlik noktaları oluşturarak ek 500 barış gücü askerini görevlendirdi.
Rusya'nın çekilme açıklaması Gürcistan tarafından yalanlanırken, ABD ve Fransa'nın da çekilme işleminin anlaşmaya uygun olarak gerçekleşmediği yönünde fikir birliğinde olduğu kaydedildi. Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johndroe, ABD başkanı George W. Bush'un Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve görüşmede Moskova'nın bir an önce anlaşma şartlarına uymaya çağrıldığını açıkladı.
Rusya Genelkurmay başkanı yardımcısı Anatoli Nogovitsin, düzenlediği basın toplantısında Gürcü birliklerinde yoğun bir hareketlilik gözlendiğini kaydederek Tiflis'in özerk bölgelere yeniden saldırı yapma ihtimali olduğunu iddia etti. Bunun üzerine Rusya'nın yeni bir saldırıyı önlemek için çekilme işlemini yavaşlattığı yorumları yapıldı. Gürcü barış gücü birliklerini özerk bölgelere girmemeleri konusunda uyaran Moskova, geçici ateşkes anlaşmasında Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne vurgu yapılmadığını hatırlatıyor. Diğer taraftan Gori şehrinden çekilme işlemini tamamlayan Rus birliklerinin şehir yönetimini Gürcü polisine verdiği kaydedildi. Gürcistan kaynaklarından yapılan açıklamada Gori şehrinde gün boyunca patlamalar duyulduğu, Rus askerlerinin Gürcistan'a ait patlayıcı maddeleri imha ettikleri belirtildi. Gori şehrinin dışında Kaspi, Igoeti ve Khashuri gibi bölgelerde de Gürcü polisinin yönetimi devraldığı açıklandı.

ZAMAN