Doğalgaz anlaşmazlığının nedeni belli oldu'ABD baskı yaptı anlaşma olmadı' iddialarını çürütecek gelişme. İran bakın Türkiye'den nasıl bir talep de bulunmuş!

24.08.2008 10:42İran'ın talebi gazda anlaşmayı zora soktu Türkiye ve İran arasındaki doğalgaz anlaşmasının, İran'ın talep ettiği 'buy back' şartı nedeniyle imzalanamayacağı belirtiliyor..
Türkiye ile İran arasındaki 3.5 milyar dolarlık doğalgaz anlaşmasının imzalanmayacağı belirtiliyor. Press Tv'nin Türk yetkilileri kaynak gösterdiği habere göre, iki ülkeninin anlaşamadığı nokta ise buy back denileni geri satın alma yöntemi oldu. İran'ın ülkesindeki yabancı şirketlere uyguladığı bu yöntemde, Türkiye'nin 3 sahada doğalgaz çıkarması halinde bu doğalgazı İran'a makul bir fiyata satması öngörülüyor. Bir başka deyişle, İran Türkiye'nin çıkardığı doğalgaz üzerine makul bir kâr konulmuş şekilde satın alacak, ancak Türkiye kendi çıkardığı bu gazı İran'dan daha yüksek fiyata geri almak zorunda olacak. İran'ın, Endonezya, İtalya ve Hırvatistan ile benzer anlaşmaları bulunuyor. Ancak Türkiye bu şartı kabul etmek istemiyor. Türkiye ve İran arasında 2007 yılında imzalanan ön anlaşmaya göre, Türkiye, İran ve Türkmenistan'dan Avrupa'ya doğalgaz taşımayı ve İran'da 3 doğalgaz sahası kurmayı kabul etmişti. Buna göre, Türkiye Ancak, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'ın 2 günlük Türkiye'ye ziyaretinde bu ön anlaşmayı sonuçlandıracak bir adım atılamamış, dolayısıyla anlaşma hayata geçememişti.
haberturk