RUS PARLAMENTOSU'NDAN AÇIKLAMA"ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA'NIN BAĞIMSIZLIĞI TANINSIN"

25.08.2008 09:53Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma ve üst kanadı Federasyon Konseyi, Gürcistan'dan bağımsızlıklarını ilan eden Güney Osetya ve Abhazya'nın tanınma talebini değerlendirmeye alırken, Federasyon Konseyinde 1340 üyenin oy birliğiyle bu cumhuriyetlerin bağımsızlıklarının tanınması kararlaştırıldı.

Rus haber ajansları, Federasyon Konseyinde bu iki cumhuriyetin tanınmasıyla ilgili bir karar tasarısı hazırlandığını ve tanınma yönünde bir kararın kabul edilerek Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'e sunulacağını duyurdular.
Federasyon Konseyinin yanı sıra parlamentonun alt kanadı Duma'da da benzer bir karar tasarısı görüşülüyor.
Rus haber ajansı RİA Novosti, Duma milletvekillerinin Güney Osetya ve Abhazya'nın tanınma taleplerini destekleyeceği öngörüsünde bulundu.
Duma Bağımsız Devletler Topluluğu Komitesi Başkanı Konstanti Zatulin, Güney Osetya ve Abhazya'nın yaptığı başvurunun kesinlikle kabul edileceğine inandığını söyledi.
Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçyov da parlamentoda çoğunluğu elinde bulunduran iktidar partisinin yönetiminin iki cumhuriyetin bağımsızlığını desteklediğini açıkladı.
Milletvekili Vladimir Kulakov, parlamentonun Güney Osetya'daki ihlallerin araştırılması için bir ortak komisyon kurmayı planladığını, bu komisyonun üyelerinin sivillere karşı suç işleyenlerin uluslararası mahkemede yargılanmasını isteyeceğini ifade etti.
Duma Başkanı Boris Boris Grızlov, bugün yaptığı açıklamada, Gürcistan'ın Güney Osetya'ya yönelik saldırısının Nazi Almanyasının 22 Haziran 1941 tarihinde Sovyetler Birliği'ne karşı ''faşist'' saldırısıyla aynı olduğunu söyledi ve Duma'nın Güney Osetya ve Abhazya'nın egemenlik taleplerini destekleyeceği inancını dile getirdi.
Duma ve Federasyon Konseyinin iki cumhuriyetin bağımsızlık başvurularını kabul etmesi halinde, bu kararın onay için Medvedev'e gönderilmesi gerekiyor. Medvedev'in kendisine gönderilen parlamento kararlarını onaylama mecburiyeti bulunmuyor.

AA