Kafkaslar'da Gerilimin Yeni Adı: PotiKafkaslar'da, Güney Osetya'da başlayan gerilimin yeni adresi Gürcistan'ın liman kenti Poti oldu. Rus askerinin "Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı'nın yedek musluğu" sayılan Poti'den çekilmesi Gürcistan için hayati önemde. Ancak Ruslar Poti'den çekilmemekte kararlı.

Gürcistan'ın, Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan olan Poti, Kafkas transit ağının en önemli duraklarından. Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nda oluşabilecek kesintide Hazar petrolünün Batı'ya akışını sağlayabilecek alternatif "Poti".

Rusya Gürcistan'dan askerlerini çekti ancak, Poti'ye gelince çekilme durdu. Dahası burada yeni mevziler oluşturdu. Rusya'nın Poti'deki kontrolü, bölgedeki enerji kaynakları üzerindeki hakimiyetini artırması açısından önemli. Rusya, limanın kontrolünü elinde tutarak, enerji kaynaklarının Batı'ya aktarımındaki egemenliğini önemli ölçude artıracağa benziyor.

Amerikan gemisi McFaul, planlandığı gibi Poti'ye değil, Batum'a demir attı

Liman Rusya için yalnız enerji transferi konusunda değil askeri anlamda da stratejik öneme sahip. Kafkasya'daki krizde Gürcistan'ı destekleyen Ukrayna'nın Karadeniz'de yaşanacak bir krizde Rus donanmasının üslendiği Sivastopol Limanı'nın kullanım koşullarını sınırlandırması olası. Bu nedenle Moskova, Poti Limanı'nın kontrolünü elinde tutmak ve Karadeniz'deki etkinliğini sürdürmek istiyor.

Rus Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Anatoliy Nogovitsin, Rus barış gücünün Poti'de kalmasının geçici ateşkes anlaşmasına uygun olduğunu belirtiyor. Ateşkes anlaşmasının arabulucusu Fransa ise, Rus askerlerinin bir an önce Poti'den çıkması gerektiğini söylüyor.

Gürcistan'a yardım malzemesi götüren Amerikan donanma gemisi MC Faul da, planlandığı gibi Poti'ye değil Gürcistan'ın Batum Limanı'na demir attı.
.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr