Sudan yolcu uçağı kaçırıldı


DHA/A.A

Sudan'a ait bir yolcu uçağının Darfur'dan başkent Hartum'a giderken kaçırıldığı bildirildi.

Sudan'da kaçırılan yolcu uçağının Libya'ya indirildi. Özel bir yerel havayolu şirketine ait olan Boeing 737 tipi uçakta 94 yolcunun olduğunu belirtti. Bu rakam, uçağın uçuş ekibini içermiyor.
Sudanlı bir güvenlik yetkilisi ise, Darfur'un güneyindeki Nyala'dan kalkan ve başkent Hartum'a gitmekte olan uçağı, kalkıştan kısa bir süre sonra bıçaklı bir hava korsanının kaçırdığını, uçakta 100'den fazla kişi olduğunu söyledi. Mürettebat sayısının ise bilinmediği belirtildi.
Havayolu yetkilileri, uçağın merkezi Hartum'da bulunan özel bir havayolu şirketi olan Sunair'e ait olduğunu söyledi. Mısır yetkililerinin iniş izni vermemesi üzerine uçağın Libya'ya yöneldiği belirtilirken, Sudan Sivil Havacılık Kurumu sözcüsü, “Bir yolcu uçağı kaçırıldı ve Libya'da olduğu düşünülüyor” dedi.
Sun Air şirketinin müdürü, uçağın yakıtı bitmek üzere olduğu için Libya'nın güneyindeki Kufra'ya indiğini söyledi. Uçakla iletişimin kaçırıldıktan sonra kesildiği belirtiliyor.
Arap medyasına göre uçak Mısır'a inmek istedi. Ancak Mısırlı yetkililer bu isteği onaylamadı. Uçakta geçici Sudan Hükümeti yetkililerinin de olduğu belirtiliyor. Uçağı kaç kişinin kaçırdığı bilinmiyor.
UÇAKTA İLGİNÇ İSİMLER DE VAR
Kaçırılan yolcu uçağında, eski bir Darfur gerilla grubunun üst düzey yöneticilerinin de olduğu bildirildi.
Sudan Kurtulaş Hareketi'nin Mina Minnawi grubunun sözcüsü Muhammed Beşir, "uçakta 3 üst düzey yetkilimiz ve başka üyelerimiz vardı. Uçağa bindiler ve birileri uçağı kaçırdı" dedi. Beşir 3 yetkilinin, eski gerilla lideri Minnawi'nin danışmanları olduğunu söyledi.
Minna Minnawi, 2006'da imzalanan Darfur barış anlaşmasının mimarlarından biri idi. Minnawi, anlaşmayı imzalayan en etkili gerilla lideri iken, birçok gerilla lideri bu anlaşmaya karşı çıkmıştı.