Türkiye'nin, ABD Temsilciler Meclisi'ne sunulan sözde Ermeni soykırımı tasarısıyla daha etkili bir mücadele amacıyla, son 7 yıldır Washington'da lobi faaliyetini üstlenen Livingston lobi şirketini bırakmaya hazırlanırken, DLA Piper adlı Demokrat Parti ağırlıklı yeni bir şirketle anlaşmaya varmak üzere olduğu bildirildi.


Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, 1 Mart itibariyle, Livingston grubuyla sözleşmenin sona erdiğini ancak geçiş döneminde bir boşluk yaşanmaması için 6 ay daha Livingston lobi şirketiyle çalışılacağını kaydetti.

Şensoy, “7 Kasım kongre seçimlerinden sonra Demokrat Parti'nin kongrede ağırlık kazandığı gerçeğini de dikkate aldık ve yeni bir şirketle anlaşmak üzereyiz. Ancak henüz son anlaşma imzalanmadı” dedi.

Lobi grubunu değiştirirken, bir boşluk bırakmamaya gayret ettikleri için 6 ay kadar daha Livingston grubuyla çalışmaya devam edeceklerini belirten Şensoy, duruma göre 6 ay sonra Türkiye'nin, ya tek bir lobi şirketiyle veya her iki lobi şirketiyle beraber çalışmayı sürdüreceğini kaydetti.

Demokrat Parti ağırlıklı DLA Piper'ın danışmanları arasında Missouri'nin Demokrat Partili eski milletvekili Dick Gephardt da bulunuyor. Gephardt, saygı duyulan bir isim olarak biliniyor.

DLA Piper'ın, Güney Kıbrıs'ın da lobi faaliyetlerini yürüttüğü iddialarına ilişkin bir soru üzerine Şensoy, “Biz bunu açık ifadelerle kendilerine sorduk. Böyle bir şey varsa tabiatıyla girmeyiz. Bunun doğru olmadığını söylemekle mükellef olan da onlardır” dedi.


Kaynak