Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), geleneksel hale getirdiği güneş arabaları yarışından sonra, bu kez hidrojenle çalışan arabaları yarıştıracak.


Depolarını güneş ve hidrojenle dolduracak otomobiller, bu kez Ankara'da rakiplerine üstünlük sağlamaya çalışacak.
TÜBİTAK yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek hidrojen arabaları yarışı (Hidromobil-07) ile geleneksel hale gelen güneş arabaları yarışı (Formula G) Türkiye Otomobil Sporları Federasyonuna bağlı Ankara Otomobil Kulübünün desteği ile organize edilecek.

Otomobil yarışları, temiz enerji teknolojisine katkı yapmak isteyen mühendis adaylarını desteklemek amacıyla düzenleniyor. TÜBİTAK, bu teknolojilerle çalışacak araçların kullanımını yaygınlaştırmayı planlıyor. Yarışmalardan elde edilen birikimle, güneş enerjisi teknolojisinin en gerekli bileşeni olan göze ve panellerin hidrojen enerjisi için de aynı yaşamsal yere sahip yakıt pillerinin Türkiye'de üretiminin sağlanması hedefleniyor.

YARIŞLAR 20 VE 30 TUR ÜZERİNDEN YAPILACAK

TÜBİTAK, bu yıl üçüncü kez düzenlenecek Formula G yarışı ile ilk kez piste çıkacak hidrojenle çalışan otomobillerin yarışının Ankara'da yapılmasına karar verdi. Her iki yarış da Temmuz ayında Atatürk Kültür Merkezi alanında gerçekleştirilecek. Güneş arabaları 30, hidrojen arabaları ise 20 tur üzerinden yarışacak.
Formula G yarışına geçen yıllarda gösterilen ilgi bu yıl daha da arttı. Üniversitelerden bu yılki yarışa katılmak isteyen ekip sayısı 50'ye ulaştı. Güneş arabaları yarışına en az 56 otomobilin katılması bekleniyor. Bu yıl ilk kez düzenlenecek Hidromobil-07 yarışına da beklenenin üzerinde başvuru yapıldı. Bu yarışta yerini almak isteyen 38 takım TÜBİTAK'a başvurdu. Her iki yarış için takımların araç tasarım ve montaj çalışmaları sürüyor.

Kaynak