Kaddafi Hakkında Tutuklama Kararı

Lübnan, Şii lideri İmam Musa Sadr'ın 30 yıl önce kaybolmasında parmağı olduğu iddiasıyla Libya lideri hakkında tutuklama kararı çıkardı.
Lübnanlı Şiiler, Libya'nın Musa Sadr ve iki yardımcısını 1978'de Libya'ya yaptıkları ziyaret sırasında kaçırıp öldürdüğünü ileri sürerken, Libya üç kişinin ülkeden güven içinde ayrıldıklarını söylüyor. Musa Sadr kaybolmadan önce en son Kaddafi ile görüşmüştü.

Lubnanlı Soruşturma Hakimi Semih el Hac'ın dün onayladığı mahkeme belgelerinde, "Muammer Kaddafi'yi İmam Musa Sadr'ın kaçırılıp özgürlüğünü kaybetmesini teşvik etmekten suçlamaya karar verdik" deniliyor.

Lübnan terörizmle mücadele yasasına göre yapılan suçlama, kanıtlanması halinde suçlu ölümle cezalandırılabiliyor. Libya'ya karşı 1986'da açılan dava delil yetersizliğinden kapatılmış, ancak Lübnan genel savcısı 2004'te yaptığı açıklamada, yeni kanıtları gözden geçirdikten sonra davayı tekrar açabileceğini söylemişti.

Lübnan'daki Şii Emel örgütünün kurucusu olan İmam Musa Sadr, 1928'de İran'da doğmuş, daha sonra Lübnan'a göç etmişti. Musa Sadr, Şiiler arasında hala büyük saygı gören bir lider olarak biliniyor.
.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr