İşte dünyayı kurtaracak 6 öneri!


Okyanus kıyılarını naylonlarla, plastikerle doldurmaya karşı çıkan kampanya, bu önerilerde bulundu.


Organik ped Natracare'in kurucusu Susie Hewson'ın da öncüleri arasında olduğu ve desteklediği bu kampanya denizdeki plastik kirlenmesine dikkat çekmeye çalışıyor.

Doğayı hatta okyanus kıyılarını naylonlarla, plastikerle doldurduk. Doğanın bizim çöplerimizi temizlemesi için yüzyıllar gerekiyor. Doğaya yardım etmeliyiz. Ancak artık sadece kıyıları temizlemek yetmiyor. Dünya denizlerini kurtarmak için ‘Dalgaların mesajı‘ adıyla bir kampanya başlatıldı.

Organik ped Natracare'in kurucusu Susie Hewson'ın da öncüleri arasında olduğu bu kampanya denizdeki plastik kirlenmesine dikkat çekmeye çalışıyor. Hewson, Türkiye temsilcisi Doğaevi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Zora ile bu kampanyayı 2009’da Türkiye'ye de taşımaya hazırlanıyor. Susie Hewson ve Vedat Zora ‘Dalgaların mesajı’projesindeki dünyayı kurtaracak 6 maddeye herkesin herkesin duyarlı olmasını istiyor.

1) Marketlerden alışveriş yaparken poşetinizi yanınızda götürün; Sizin sadece 10 dakika kullanacağınız oysa doğanın yüzyıllarca onu eritmeye çalışacağı poşetler denizler ve hayvanların en tehlikeli düşmanları. Yiyecek sanıp ağızlarına aldıklarında boğuluyor, kanatlarına dolandığında hareket edemiyorlar. Poşet ve plastikler yeni doğmuş hayvanların en büyük düşmanları.

2) İçeceklerinizde cam şişe tercih edin: Pet şişeler deniz katili. Yüzerek dünyayı dolaşıyor, hayvanların yaşam alanlarını yok ediyor.

3) Sebze ve meyve, et ve balığınızı paketlenmiş almayın: Yiyeceklerinizi görerek, dokunarak alın, polystyrene (strafor)'lar küçük parçalara bölünebildikleri ancak doğada uzun süre kaldıkları için hayvanlar için büyük risk.

4) Plastik oyuncaklar almayın: Çocuklar plastik oyuncaklardan 5 dakika içinde sıkılıyor. Bu oyuncakların hayvanları öldürebildiğini çocuklarınız biliyor mu? Eğer bilselerdi eminiz onlarla oynamazlardı.

5) Organik ped'ler kullanın: İçinde sentetik ve naylon bulunan hijyenik ped'ler doğada yüzyıl kaybolmuyorlar. Geridönüşümlü pedler hem hayvan hem de insan sağlığı açısından çok önemli.

6) Naylon poşet içerisinde satılan ürünleri almayın: Bu ürünleri açıp, poşetini atmamız birkaç saniye sürüyor. Ürünü kullanıp bitince çöpe atıyorsunuz. Şehrin süpürülen çöpünün yüzde 90'ı plastik ve naylon çöpler. Naylon poşetteki ürünleri almazsanız firmalar da başka çözümler arar.


haber3