Eski İtalya Başbakanı Prodi’nin dünürü ve yeğeni için bazı iş ayarlamaları yaptığı telefon kayıtlarıyla ortaya çıktı. Savcılık emriyle dinlenen Prodi, "Telefonlarımın dinlenmesi ve bunların yayınlanması doğal. Bir suç unsuru göremiyorum" dedi.
BAŞBAKAN Silvio Berlusconi’den sonra İtalya eski Başbakanı Romano Prodi’nin de savcılık emri ile dinlendiği ortaya çıktı.

İktidara yakın Panorama dergisi, Bolzano savcılığınca telefonları dinlenmeye alınan Prodi’nin akraba ve yakınları ile yaptığı konuşmaların metnini yayınladı. Prodi’nin başbakanlık yaptığı dönemde, Başbakanlık telefonundan dünürü Pier Maria Fornasari ve yeğeni Luca Prodi için, aracılarla çıkar amaçlı konuşmalarında sürekli yardımlar istediği belirlendi. Prodi’nin, ayrıca çok uluslu iletişim devi İtaltel şirketinin Alman Siemens’e satışında, kara para aklama yolunda o dönemde başkanlığını yaptığı İtalyan KİT’i "IRI"de gizli arabuluculuk yapmaktan hakkında suç duyurusu bulunulduğu da Bolzano Savcılığınca doğrulandı.

Romano Prodi, yeğeni Luca Prodi’nin yüzde 20 hissesi bulunan biyotek firması Cyanagen’de başka bir ortağın saf dışı bırakılması için araya yakın dostlarını koyduğu da dinlemeye takıldı.

Romano Prodi yine başbakanken, dünürünün görev yaptığı Rizzoli Ortopedi Enstitüsü için kamu sektöründen maddi yardımı Sağlık Bakanlığı’ndan istediği de telekulak aracılığı ile ortaya çıktı. Panorama’nın yayını üzerine Romano Prodi, "Telefonlarımın dinlenmesi ve bunların yayınlanması doğal. Ancak bunda bir suç unsuru göremiyorum. Huzur içerisindeyim. Siyasette sık sık yaşanan engellenemez bir durum. IRI başkanıyken, Italtel’in Siemens’e satışında o dönemde ibra edilmiştim. Bu olayın tekrar ortaya atılmasına anlam veremiyorum" dedi.

Berlusconi’den destek

Prodi’nin telefonlarının dinlenmesiyle ilgili olarak Başbakan Silvio Berlusconi, şunları söyledi: "Ben de aynı duruma sık sık düştüm. Romano Prodi’yi bu zor gününde anlıyor ve dayanışma içinde olduğumu belirtiyorum. Bu gibi konulara Parlamento artık el koymalıdır."


. . . . . . . . . .

Kaynak: hurriyet.com.tr