Rusya'da hayal kırıklığı, Gürcistan'da memnuniyet..

02.09.2008 11:09 Gürcistan konusunda olağanüstü zirve toplantısı yapan Avrupa Birliği, Rusya ile stratejik ortaklık anlaşması için yapılacak tüm müzakereleri erteleme kararı aldı. AB liderleri, ayrıca G. Osetya ve Abhazya’yı tanımasından dolayı Rusya’yı kınadı.
Gürcistan’la ilgili olarak Brüksel’de bugün toplanan AB liderleri, zirve bildirisinde Rusya’nın, Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığını tanımasını kınadı.
Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Rus birlikleri çekilmedikçe, ortaklık anlaşması müzakereleri ertelenecek” dedi.
AB liderleri zirvede ayrıca Gürcistan’a yeniden yapılanma yardımı yapma ve serbest ticaret anlaşması görüşmeleri yapma ve Gürcülere vize kolaylığı sağlama gibi daha yakın ilişkiler kurmayı taahhüt etti.
Liderler, Gürcistan için uluslararası bağış konferansı düzenlenmesine ön ayak olmayı da kararlaştırdı.
Barroso, yanında AB Dönem Başkanı Fransa’nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy olduğu halde yaptığı açıklamada, “Stratejik ortaklık anlaşmasının tüm toplantılarını erteledik” diye konuştu.
Barroso ve Sarkozy, AB diplomasisinin başı Javier Solana ile birlikte Eylül 8 Eylül pazartesi, Gürcistan ile Rusya arasındaki sorunun çözümü yönünde adım atmak ve Gürcistan’daki Rus askerlerinin çekilmesini sağlamak amacıyla Moskova ve Tiflis’e gideceklerini açıkladılar.
AB ile Rusya arasındaki stratejik ortaklık anlaşması için yürütülen müzakereler çerçevesinde tarafların 15 Eylül’de Brüksel’de bir araya gelmeleri öngörülüyordu.
Öte yandan Solana, gelecek ayın ortasına kadar Gürcistan’a yüzlerce sivil gözlemci göndermeyi düşündüklerini de söyledi. AB’nin hali hazırda Gürcistan’da 40 civarında gözlemcisi bulunuyor.
RUSYA'DA HAYAL KIRIKLIĞI
Rus İnterfaks ajansı, Rusya Dışişleri Bakanlığından bir yetkilinin, “Eğer müzakereler gerçekten ertelendiyse, yapılacak tek şey üzüntü dile getirmektir” dediğini duyurdu. Rusya’nın AB Daimi Temsilcisi Vladimir Çizhov ise karardan hayal kırıklığı duyduğunu söyledi.
GÜRCİSTAN: "MİNNETTARIZ"
Gürcistan Başbakanı Lado Gurgenidze, Brüksel’de yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’ne (AB) gösterdiği dayanışmadan dolayı minnettar olduklarını söyledi.
Gurgenidze, AB’nin “kararlı ve ilkeli” tutumundan memnuniyet duyduğunu belirterek, “Bu, AB ile Gürcistan arasında daha sıkı işbirliğini başlatma anıdır” dedi.
haberturk